montakohan hoitsua saadaan lopulta pakotettua töihin? itse uskon ettei montakaan. keinojahan tuon pakkotyön välttämiseksi on paljon. lähtee mökille ilman puhelinta, masentuu pakkotyöstä ja hakee sairauslomaa jne..
montako hoitsua suostuu
pakkotyöhön?
11321
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Itse veikkaan että lähes kaikki suostuvat, voivat tosin näennäisesti vastustella. Pakkotyöstähän maksetaan korotettua palkkaa, kyllä raha saa suostumaan koska rahat on hoitajilla loppu ja koska rahastahan kaikessa on kyse.
Kantsii otta selvää ennen kuin tuomitsee. Korotus on vähemmän kuitenkin kuin tuo normaali palkka.Esim. pyhälisät ym. lisät jää saamatta
humalassa 24/7. Mut kuinkas moni teistä jos olisitte samassa tilanteessa eli olisi tulossa esim. lakko omalle alalle ja hallitus miettisi pakkotyötä/lakia, niin menisitte pakkotyöhön jossa joutuisitte tekemään ties kuinak pitkiä putkia töitä vaikka sunnuntaina ja ilman pyhälisiä?
en menisi...
muuten täällä meilläpäin on shp johto lähettänyt jokaiselle henkilökohtaisen kirjeen jossa vahvistetaan irtisanoutuminen eli tässä kohtaa työsuhteet oikeasti päättyvät ja tällöin pakkolain soveltaminen rikkoo vahvasti ihmisoikeuksia.
että jokainen tahtoo paljon ja ei ole kaikille antaa niin paljon. Tuotanto, luonnon varojen tuhoaminen, öljy ja mun energian kuluttaminen, se kaikki käy vähiin, mitä enemmän tuhlaamme, ja mitä ennemän ahnedimme, olemme valmiit jopa sotaan ahneuden takia, katsokaa vain lähi-itää.
jos jokainen, niin päällystöö kuin työläisiä myöten vaatisi vähemmän, olisi kaikilla tyytyväisempi olla, ja useammalle työpaikkoja.
Me olemme vain niin ahneita ja kilpailemme materiaalista pääomaa saadaksemme, siinä kilpailussa putoaa moni ja ne voittajat saavat painaa heidänkin edestä, siinä syödään sosiaalista kanssakäymistä ohuemmaksi materiaalisen puolesta. Tämän pitäisi olla jokaiselle selvää.
ihmisiä me olemme, samanlaisia kuin muut, ei paljot tavarat tai raha meitä yhtään sen paremmiksi tee, se on vain kulttuurin luoma harhaarvo, minkä kautta me arvomaailmaamme luomme ja siitä käsin koemme.
sellainen, että ihmiset joutuvat kilpailemaan toisiaan vastaan elintasosta, koulutuksesta, työpaikoista. On ns. rajallinen määrä palkintoja, jotka jaetaan niille, jotka parhaiten uusintavat yhteiskunnan sisäisiä valta- ja varallisuussuhteita, loput toimivat käytännössä valtarakenteita tukevina orjina tässä järjestelmässä.
Kaikille riittäisi hyvin jaettavaksi yhteiskunnan tuotoksista, mutta silti niin ei tehdä. Sen sijaan toisia vastaan kilpailu haaskaa resursseja ja tuottaa sosiaalisia ongelmia.
Suojelutyö on hyvin eettistä, siitä ei pidä maksaa palkkaa. Kriisiaikana pakotetaan kaikki palkatta työhön. Tehyläiset aiheuttavat vieläpä itse kriisin.
EI PALKKAA HOITAJILLE!
selkärankaa,toisin kun päättäjillä.Suomella on kyllä rahaa varmasti mutta kyse on periaatteesta.Niinhän se on aina ollut.
hoitajille herkästi sairaslomaa.Eilen oli Turussa jo harjoituksen vuoksi 9 hoitajaa sairaslomalla.Lääkärin paperi on kovempi sana kuin pakkolaki.Lääkärihän on Suomessa uskottavampi kuin isä jumala.Lääkärit ovat varmaan hoitajien puolella joten sairaita hoitajia on kohta paljon.
pitäisi se rintama vaan siinäkin kohtaa niin saisivat vihdoin sen mitä miehet paljon vähemmällä.
miten muuten voi olla sairaslomalla jos ei ole työssä?
pois kotoa vaan ja luuri kiinni niin saa lomailla rauhassa.
eihän?