Oikeus työtaisteluun on puolen porukan mielestä suurempi kuin oikeus ihmisarvoiseen elämään. Näin ainakin "pakkohoitolain" suosion perusteella.
Tuolla on yksi näkemys työtaistelusta:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=500000000000002&conference=664&posting=22000000030620885
Tuolla on yksi näkemys työtaistelusta:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=500000000000002&conference=664&posting=22000000030620885
Vastaukset 5
Vanhimmat
näin hämäränä? Työstä pitää saada työtä vastaava palkka. Se on itsestäänselvyys. Ei suomessa enää pitäisi käyttää orjatyövoimaa. Etkö tosiaankaan käsitä näin perusasiaa? Rahalla saa sen mistä maksaa. Vai pitääkö meidän hoitajien kävellä kauppoihin ja kertoa kassalla maksavamme vain puolet hinnasta kun kerran "tarvitsemme" ostoksiamme? Pitääkö meidän tehdä siitä vaikkapa oikein erinomainen laki?
Ennen on aina sovittu suojelutyöstä. Nyt hoitsut toimii rahat tai henki -periaatteella.
Menehän vaikka wikipediaan lukemaan orjatyön määritelmiä. Oletko kansankiihotuksen uhri vai peräti kiihottaja?
Kassan ohi ostosten kanssa käveleminen taitaa olla pienempi rikos kuin kuolemantuottamus, vakavan ruumiinvamman tuottamus tai ruumiinvamman tuottamus.
Vähän suhteellisuudentajua, kiitos!
hoitsut ovat noin tärkeitä, niin miksei siitä makseta sen mukaan.
ei riitä mikään.