Kela on paska laitos

YH, sijainen

Asumistukea vekslataan koko ajan sijaisuuksien mukaan. Muutaman viikon työttömyytä ei oteta huomioon mutta muutaman päivän työt kylläkin.
On turhauttavaa käydä työssä edes silloin tällöin kun jatkuvasti saa stressata vuokran kanssa. Työntekoa EI mielellään sallita yksinhuoltajavanhemmalle. Näin on.

27

2248

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suivaantunut

      Niin mätä ja paska jotten voisi toisin sanoa. Raivoa...............#############

      • muuta

        .. vaikka romaniaan - siellä ei oo Kelaa ollenkaan niin ei tartte raivota !


      • kelaa haukutte
        muuta kirjoitti:

        .. vaikka romaniaan - siellä ei oo Kelaa ollenkaan niin ei tartte raivota !

        Ei se kelan vika jos työtä teette ja asumistuet vähentyy,pykälät on pykälät yksinkertaisuudessaan vaikka kuinka harmittaa ettei työnteko kannata,älkää menkö tekeen mitään lyhyttä pätkää työtä jos se ei kannata.

        Ei vais ilkeilyt sikseen kyllä Kela on paska paikka kun ihmiset haluaisivat tehdä töitä vaikka pienempiäkiä pätkiä niin eikös saatana Kela nappase heti tukia pois niin ettei työnteko kannata,sitten ihmetellään kun ihmiset tekevät pimeetä työtä ilman verokorttia,byrokratia järjestelmien takia ihmiset ajautuvat epärehellisiin toimiin.KYLLÄ OLISI KIRVEELLÄ TÖITÄ.


      • kiitos ei
        kelaa haukutte kirjoitti:

        Ei se kelan vika jos työtä teette ja asumistuet vähentyy,pykälät on pykälät yksinkertaisuudessaan vaikka kuinka harmittaa ettei työnteko kannata,älkää menkö tekeen mitään lyhyttä pätkää työtä jos se ei kannata.

        Ei vais ilkeilyt sikseen kyllä Kela on paska paikka kun ihmiset haluaisivat tehdä töitä vaikka pienempiäkiä pätkiä niin eikös saatana Kela nappase heti tukia pois niin ettei työnteko kannata,sitten ihmetellään kun ihmiset tekevät pimeetä työtä ilman verokorttia,byrokratia järjestelmien takia ihmiset ajautuvat epärehellisiin toimiin.KYLLÄ OLISI KIRVEELLÄ TÖITÄ.

        Kristuksen vanha systeemi mikä vain takaa töitä Kelan ja Sossun tädeille. Näiden palkkoihin menee enemmän rahaa kuin köyhä sieltä sitten anelemalla ja valittamalla saa. Sitten vielä ihmetellään miksi ketään ei halua tehdä 1 päivän viikkotöitä. No hei soita sitten kelaan seuraavat kaksi päivää putkeen että pääsen jonoista läpi ja täytä päälle vielä päivä lappuja. Päiviä menee sitten valituskierteeseen vähintään. Kaikki tämä maksaa ja joka hemmetin kuussa sama rulianssi. Loppuen lopuksi homma menee miinuksen puolelle joka hiton pätkätöistä. Eli ei kannata.


    • kannata

      on se yh:na monesti tullut todettua. Jos ei vakituista työtä saa, ei kannata mennä töihin. Laskin joskus että saan "takkiini" jos töihin menen ja kaikki tuet laahaa perässä. Joita lopuksi joudun maksamaan takaisin...

    • Lapsi toiselle vanhemmalle

      Anna lapsi toiselle vanhemmalle ja mene töihin. Ei lasta yksin saa tetyä. Kun elättää itse itsensä niin ei tarvitse haukkua Kelaa, ettei sieltä saa tarpeeksi naapurien maksaia verorahoja käyttöönsä. Suomen väkiluku on kasvanut sotien jälkeen neljännelsellä eli yli miljoonalla ihmisellä, on tullut liikaa tyttömiä.

      • mökötän..en

        On se kumma että KELA saa periä takautuvasti vuokratukia jos tulot nousee, mutta kun tulot pienenee ja ei heti huomaa jättää asumistukitarkistusta niin ei sieltä takaisinpäin saa vaikka olisi maksanut liikaa vähistä rahoistaan... mietityttää muuten toinenkin juttu. Sähkölaskun sähkönsiirtomaksu on minulla isompi kuin varsinainen sähkön kulutus ja edelleenkin tulee samoja johtoja pitkin ... tästä voisi tietysti aloittaa uudenkin keskustelun..?


      • naseva lyhyt komment

        Syön sinä Juha Mieto vain kotona sitä ruisleipää ja kiitos ole kommentoimatta mitään kun et selkeästi tajua asiasta mitään.


    • kela auttaa aina

      kela auttaa monia apua tarvitsevia. Jos meillä ei olisi kelaa, mitä sitten tekisit? Lisää töitä?
      Lapsella on aina kaksi vanhempaa, jos toinenkin on elossa, hoitakoot hän välillä lasta pari vuotta.
      Muuten kaikki tulonsiirrot tehdään yh- ja lapsiperheille, joten siksikin valituksesi on naurettavaa. Yksinäisillä on paljon vaikeampaa.
      Hanki parempi ammatti, Suomessa koulutus on vielä ilmaista.
      Tuollaiset ruikuttajat ottaa päähän, työssäkäyvien verorahoista ne sinunkin etuudet maksetaan!

    • KelaONP**KA

      Itselläni on monenmoista vikaa mitkä vaikeuttavat työpaikan saantia ja se että asuu jumalan selän takana tuppu kylässä mistä EI saa töitä. Olin itse "Työkeskuksessa" kuntouttavassa työtoiminnassa.. eräänä päivänä kysyttiin haluanko mennä viereiseen p**kalandia naapurikuntaan sinne suunniteltuun Uravalmennukseen.. josta ei sitten loppujen lopuksi ollut mitään hyötyä eikä iloa.
      Olin 100% unohtanut että sille oli monen kuukauden päähän tehty sellainen jatkokurssi minne unohdin mennä (2 päivää kestävä) ja sain KARENSSIN siitä p***sta 2:n kuukauden edestä meni tuet... ja sekin tuli maailman paskimpaan aikaan... en saa nyt sit rahaa.. en voi muuttaa edes toiseen paikkakuntaan töitä ettii ku ei ole rahaa.. JA LAINAA en ota kun niin on minut kasvatettu.
      KELA ON S****AN PASKA PAIKKA KIITOS TÄSTÄ SUURESTA VITUTUKSEN NAUTINNOSTA!

      • kelaonpaske

        Joo aika kova rangaistus tuo karenssi kun unohtaa mennä kahden päivän kurssille. Lisäksi TE-keskuksen ja Kelan kassa et voi ikinä sopia mitään vaan he sanelevat sanktiosi aina kovimman mukaan. Järkeä et voi heille puhua vaan sinua raiskataan persuksiin pykälällä jos teet yhdenkin virheen vahingossa. Tuntuu että näiden laitosten tarkoitus on kiusata työtöntä, eikä auttaa. Sinua ei kohdella auttavaisesti vaan alentavasti, vähätellen ja ylimielisesti. Asiaskaspalvelu on kaukana ja halu oikeasti auttaa laitosten sedillä ja tädeillä 0%.


    • Kummallista 008

      Onkos se Kelan vika, ettet muista mennä töihisi?

    • työ ei kannata

      Ettekö ole viekäkäöän oppineet, että tyonteko suomessa ei kannata! Täällä kannattaa vaan ola työtön, silloin on säännöliset tulot, laskut hoituu, ja tuet juoksee. Jos menet töihin olet pulassa.

      Olet paljon onnellisempi kun olet vaan kotona, aina on ruokaa ja ei tarvi stressata msitään.

      Suomen byrokratia on niin vaikeaselkoista, varsinkin kelassa, ettei kelan ihmiset itsekkään sitä ymmärrä. Jos työtön saa ansaita 300 e.. niin ylläripylläri, se viiedään jostain muusta sitten pois, joten -0... sä et saa siitä kun 1,50 e lisää...se siitä lisärahasta.

      • juu kela on kamala

        Jaa että sossurahalla elää hyvin kun siitä otetaan -40% pois. No kuule ei elä vaan nälkäähän siinä näkee risoissa vaatteissa.


    • ffddfdfdf

      Minulla ongelma että täällä paskan maalaiskylässä mikään ei onnistu eikä ole yhtä kivaa kuin kaupunkilaisilla. Katsoin juuri että Jyväskylässä annataan työttömän palkkaukseenkin lisätukea 250e/kk, jolla pääsisn täällä heti töihin. Mutta - kas kun täällä paska maaseudulla mitään jaeta kenellekään. Työttömyys prosentti varmaan kohta yli sata...

    • en ole katkera, mut

      Onhan se Kela aika ihme laitos. Omalle kohdalleni kolahti seuraavasti. Sain sairauteni johdosta työkyvyttömyyseläkkeen ja koska varsinainen työeläke jäi pieneksi, sain kelasta vähän lisää. No, jaksoin kuitenkin n. kuutisen vuotta tehdä hiukan töitä kotosalla. Maksoin veroni, sotuni, vakuutusmaksuni jne. Kun täytin 65, sain uuden eläkepääåtöksen eläkelaitokselta, jossa oli huomioitu nostavasti tekemäni työ.

      Arvatkaapas, mitä Kela teki. Otti TUPLANA työeläkkeen korotuksen pois kansaneläkkeestä. Perustelu, uusi eläke, joten kuuden vuoden aikana k-eläkkeeseen kertyneet indeksikorotukset vähennettiin.

      Kirjoitin köyhien puolustajalle Timo Soinille ja Lauri Ihalaiselle. Kumpikaan ei vaivautunut edes vastaamaan.

      Kai se on niin että jos minulle riitti eläke ennenkin, riittää se senkin jälkeen kun sitä vähän pienennettään. Voihan valtio laittaa säästyneet rahat vaikka Kreikkaan tai Pietarin jätevesipuhditamoon.

    • kyrpiintynyt

      Kela on todellakin sanoinkuvaamaton laitos.
      Elää aivan omien lakiensa mukaan, vaikka kelan toimihenkilö töppää laskelmissaan ja itse olet toimittanut kaikki tiedot totuudenmukaisesti ja soittelinkin aiheesta kyseiselle moukalle, hän ohjeisti miten mennään ja totta kai tein niin.
      Töppäilyn lopputuloksena sain 1500 ekun laskun liikaa maksetusta asuntotuesta vaikka VIRHE OLI KELAN TEKEMÄ!!!.
      KELAN TOIMIHENKILÖT KIRJEKURSSEILLE OPETTELEEN ALA_ASTEEN LASKENTOA!!!

      • Anonyymi

        Kelan kusivitut oikeasti vastuuseen tekosistaan.


    • kelapois

      Miksi verorahoilla kustannetaan tätä muinaisjäännettä joka ei toimi kuin verenpaineen kohottajana!

    • niin onkin

      Halvemmaksi tulisi kun koko kela lopetettaisiin ja annettaisiin kaikille työttömille vakio tuet. On saakelin naurettavaa että kelan ämmät kusevat toisten muroihin ja joka ikistä pientä asiaa sitten tarvii vekslata. Joku roti myös mitä voi tienata pätkätöillä ilman että aina lähtee joku tuki pois jos ansaitset euronkin.

      Samoin TE-toimiston voisi lopettaa. Ei sieltäkään nykyään tule mitään työtarjouksia. Lähinnä koko laitoksesta on harmia työttömälle. Ahdistellaan karensseilla ja pakotetaan orjatöihin. Mollin sivut voisi pitää pystyssä.

      Näin säästyisi hemmetisti rahaa jonka sitten voisi jakaa järkevästi työttömille.

    • Anonyymi

      Kelan vois kyllä lopettaa. Kallis ylläpitää ja kiusaa vaan köyhiä.

    • Anonyymi

      Samaa mieltä. Kelan ja kaikki tuet voisi lopettaa.

    • Anonyymi

      Juu siihen sulkeutuis pankki tilit.

      • Anonyymi

        Se tekisi valittajille ja vinkujille hyvää.


    • Anonyymi

      Minusta Kelan kanssa kannattaa toimia niin, että lähettää viesteissä omasta tilanteesta tarkan kuvan, jotta Kela osaa laskea asumistuen oikein. Asumistukihan tarkistetaan vuosittain, joten olisi hyvä kertoa tuloistaan vuositarkistuksen näkökulmasta.

      Jos töitä on oletettavasti vain lyhyen ajan, ilmoittaisin sen niin Kelaan ja pyytäisin saada kertoa tilanteen esimerkiksi 2 viikon kuluttua.

      Kela laskee lopulta asumistuen oikein, eikä sekään halua sitä olla jatkuvasti uudelleen laskemassa ja muuttamassa.

      • Anonyymi

        Tein äitimuorin asumistukianomuksia vuosikausia. Kun shakemuksen täytti
        huolellisesti ja laittoi siihen mukaan tarkasti ne liitteet mitä pyydettiin, niin
        ei ollut ikinä mitään ongelmia ja tuet tuli aina ajallaan tilille.
        Miten se hakemuksen täyttäminen on toisille niin vaikeaa. ???


    • Anonyymi

      Ei kyse ole lomakkeiden täyttämisestä. Että onko vaikeaa vai ei.

      Vaan siitä että kela edelleen, lähes kaksi vuosikymmentä ketjun aloittamisen jälkeen, käsittelee lyhyetkin työllistymisjaksot rangaistuksenomaisesti ja se näkyy maksatuksessa.

      En ihmettele että maassa on pysyvä krooninen suurtyöttömyys. Valtio haluaa asianlaidan olevan sellainen.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      392
      1986
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      12
      1799
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      241
      1348
    4. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      77
      989
    5. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      51
      950
    6. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      402
      918
    7. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      33
      755
    8. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      56
      729
    9. Hyvää yötä mies

      Nuku hyvin. Viikonloppuna on tulossa hellettä, se on mukavaa. Juhannuskin kohta. Mun tekis mieli huolehtia susta. Semmo
      Tunteet
      70
      714
    10. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      63
      703
    Aihe