Hei. Minulle laitettiin Mirena-hormonikierukka vajaa kuukausi sitten. Viikko laiton jälkeen toinen käsi meni voimattoman tuntuiseksi. Nosto- ja puristusvoimaa löytyy kyllä, mutta käsi tuntuu voimattomalta ja hervottomalta. Tuota vaivaa on ollut pian kolmeviikkoa. Välillä voimattomuus on oikeassa, väliin vasemmassa kädessä, toisinaan molemmassa. Joskus myös jalat tuntuvat voimattomilta. Kädet eivät näkyvästi tärise, mutta itse tunnen kuinka epävarmaksi käsi on mennyt.
Haittavaikutuksissa ei tällaisista puhuta mitään. Onko kenelläkään kokemusta, voisiko kierukka aiheuttaa tällaisia oireita? Tunne on melko pelottava ja olen käynyt asian takia lääkärissä. Lääkäri ei uskonut vaivan johtuvan kierukasta, mutta ei toisaalta osannut sanoa mistä se voisi johtua.
Haittavaikutuksissa ei tällaisista puhuta mitään. Onko kenelläkään kokemusta, voisiko kierukka aiheuttaa tällaisia oireita? Tunne on melko pelottava ja olen käynyt asian takia lääkärissä. Lääkäri ei uskonut vaivan johtuvan kierukasta, mutta ei toisaalta osannut sanoa mistä se voisi johtua.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Niin et sitten tyydytä itseäs huonossa asennossa?
Nuo kun kuulostaa enemmänkin
huonon lihaskunnon ongelmilta kuin kierukka ongelmilta..