Nyt ymmärrän miksi Nasan kuualuksessa ja kuuautossa kaikki kiiltävä on ryppyistä kultafoliota ja kuukiertolainen taas suoraa kiiltävää kromia.
Jos tarkastelee vielä tarkemmin kuualuksen ja kuuauton materiaaleja niin kiiltäviä suoria pintoja joista voisi nähdä kuvajaisensa ei ole, on vain harmaata ja mattamustaa ja matta alumiinia ja tietty arvokaan näköistä kultafoliota.
Poikkeuksena on astronauttien heijastavat visiirit joihin on sitten usein onnistuttu manipuloimaan aivan vääränsuuntaisia ja epäloogisia varjoa, kuten kuvassa.
http://images.ksc.nasa.gov/photos/1969/medium/AS11-40-5873.jpg
Tämä kaikki järjestely tietenkin sentakia että kaikki kiiltävä on kaunista mutta tässä tapauksessa pitää välttää ettei kerro kerro kuvastin ei näytä ken on kuvaaja.
Jos tarkastelee vielä tarkemmin kuualuksen ja kuuauton materiaaleja niin kiiltäviä suoria pintoja joista voisi nähdä kuvajaisensa ei ole, on vain harmaata ja mattamustaa ja matta alumiinia ja tietty arvokaan näköistä kultafoliota.
Poikkeuksena on astronauttien heijastavat visiirit joihin on sitten usein onnistuttu manipuloimaan aivan vääränsuuntaisia ja epäloogisia varjoa, kuten kuvassa.
http://images.ksc.nasa.gov/photos/1969/medium/AS11-40-5873.jpg
Tämä kaikki järjestely tietenkin sentakia että kaikki kiiltävä on kaunista mutta tässä tapauksessa pitää välttää ettei kerro kerro kuvastin ei näytä ken on kuvaaja.
Vastaukset 12
Vanhimmat
tietyt kohteet on suojattu erittäin ohuella materiaalilla painon takia. Lunar modulen 10 vuotta kestäneessä suunnittelussa ja toteutuksessa koko aluksen muoto, materiaalit ja oikeastaan kaikki muuttuivat moneen kertaan säätelevien arvojen vaatimuksien mukaan. Folio ei ole sitten mitään ryppyfoliota, vaan aivan tarkoitukseen kehiteltyä ohutta suojamateriaalia. Lunar orbiteria taas säätelee ihan muut tekijät ja vaatimukset, jotka ovat johtaneet sen muotoon ja materiaaleihin. Muistakaa, että lunar modulen ainoa tehtävä oli laskeutua kuuhun ja poistua takaisin kiertoradalle. Se on ainoa todellinen avaruusalus, mitä ihminen on koskaan valmistanut, koska se pystyy tomimaan vain avaruudessa ja maks kuun painovomakenttää vastaavassa tilassa. Esim. sen jalat ja moottorin teho ei kestäisi maahan laskeutumista! Ns ryppymateriaali on valittu ja innovoitu siihen vain ja ainoastaan painotekijöiden sanelemana heijastamaan auringon säteilyä pois aluksen tietyistä rakenteista, kuten polttoaine tankin ympäriltä ja muista herkistä laitekohdista... samoin kuin autossa.
>Lunar modulen 10 vuotta kestäneessä suunnittelussa ja toteutuksessa koko aluksen muoto<
Niin mistä voi tietää miten Maassa suunniteltu käyttäytyy Kuussa kun siellä ei ole käyty, no kiiltävä saipteippi ainakin toimi kuuauton lokarissa hyvin jopa 150 asteen lämpötilassa miksei sitten ohut folio titten, otan osaa.
Mutta sen kai ainakin myönnät että kulta on arvokkaan näköistä ja että ryppyfoliosta ei voi nähdä kuvajaista? ja jos ja kun kuuhuijaus tehtiin niin ei sitä kukaan hullu voinut eikä tarvinnut kameran takana tehdä, ryppyfolio oli paras materiaali ratkaista tämä ongelma.
"mistä voi tietää miten Maassa suunniteltu käyttäytyy Kuussa kun siellä ei ole käyty "
Siellä ei ole ilmakehää ja painovoima on heikompi. Laskeutumismoduulin siis ei tarvitse olla niin luja kuin maahan laskeutuva eikä sen myöskään tarvitse piitata aerodynamiikasta.
Ei ole mitään 'kuuhuijausta'. On vain hörhöjen levittämää roskapseudotiedettä.
Mistä tiesivät ohuen kurttufolion merkityksen auringon kaikkea säteilyä vastaan Kuun pinnalla? lähetettiinkö Kuuhun tätä vatren oma tutkimussatellitti kaikkine mittareineen ja laitteineen tutkimaan tieteellisesti kurttufolion käyttäytymistä valossa ja varjossa ja mitä ja miten se laskee tai eristää ja kuinka paljon mitäkin auringon säteilyä lävitseen Kuussa.
Tiedättekös hörhöt, että monet ihmiset käyvät ihan oikeasti erilaisia kouluja ja yliopistoja, joissa he oppivat monenlaisia asioita. Esimerkiksi insinöörit pystyvät tekemään kaikenlaisia lujuuslaskelmia, jotka eivät perustu arvailuun ja tuuriin, vaan tieteeseen, matematiikkaan ja fysiikkaan. Avaruustiedemiehet tietävät ihan tarkasti Kuun olosuhteet, ja pystyvät suunnittelemaan monenlaisia asioita sen perusteella. Hei eivät ole samanlaisia idiootteja kuin te hörhöt, jotka ette tiedä Kuun olosuhteista yhtään mitään, ettekä edes suostu ottamaan tietoa vastaan, vaikka sitä on tarjottu teille tälläkin palstalla moneen kertaan.
kuuhun ennen Apollo-lentoja nuotaimia, jotka tutkivat kuun pinnan koostumusta Apollolentoja varten. Samassa härvelissä oli myös mittauslaitteet mm. lämpötiloja ja säteilyä varten. Näistä Surveyor-lennoista ensimmäinen laskeutui kuuhun 2 kesäkuuta 1966 ja viimeinen, seitsemäs luotain 7 tammikuuta 1968. Viisi seitsemästä onnistui. Tässä tietoa esim kolmannesta luotaimesta, jonka lähelle Apollo 12 laskeutui pari vuotta myöhemmin Myrskyjen valtamereen...
Surveyor 3 oli kolmas Surveyor luokan laskeutuja, jonka tarkoitus oli tutkia kuuta. Laukauistu 17.4.1967, laskeutui 20.4.1967 Oceanus Procellarumin. Yhteensä 6,315 kuvaa lähetettiin Maahan. Laskeutuessa hyvin heijastavat kivet sekoittivat Surveyor 3:en tutkalukemia ja laskeutumismoottori pysähtyi liian nopeasti. Seurauksena laskeutuja pomppi kaksi kertaa osuttuaan pintaan.
Luotain oli ensimmäinen, jolla oli pinnantukimukseen tarkoitettu robottikäsivarsi. Apollo 12 laskeutui lähelle Surveyor 3:a. Astronautit ottivat useita komponentteja tutkittavaksi Maahan, jotta pitkänajan komponenttien altistumista avaruudelle voitaisiin tutkia. Ehkä suurin Surveyor 3:n löydöistä on täysin vahinko, tavallinen bakteeri Streptococcus mitis. Tämä bakteeri oli tullut vahingossa luotaimen mukana kuuhun ja selvinnyt kaksi ja puoli vuotta vihamielisessä ympäristössä.
Eli tietoa oli käytössä Apollon suunnittelussa... miten te voitte ylipäätään noin huonoin ja vajavaisin tiedoin epäillä jotakin??? Alkeellisempaakaan tietoa mistään ei ole, mutta epäillä täytyy, niinkö?
sen seitsemän apostolia, tarinaa kun tarinaa voi ja pitää hyvässä jutussa ollakin ja mitä enemmän sen helpompi uskoa siis sattumaa, myönteistä, kielteistä, jännitystä, sankaruutta, rohkeutta, jne,,
Alumiinifolio on kierretty laskeutumisen jälkeen heijastamaan pois paahtavaa kuumuutta ja säteilyä. Kohdissa, joissa foliota on, on sähköjohtoja ja herkkiä elektronisia laitteita. Pitäisihän teidän foliohattujen tietää, miten folio suojaa:
http://koti.mbnet.fi/roine/salaliitto/foliohattu.php
kirkasta muoviteippiä tai kuka ne sitten vaikka maassa olisikin kiinnitänyt siis ne liput esim, auton lokariin ja tiesivät että ne kestää "paahtavan kuumuuden ja säteilyn", heh.
idiotismin puolelle!!! Voiko kukaan olla noin tyhmä oikeasti??? Onko kuumuuden ja säteilyn kestävä kiinnitysmateriaali sinulle jotenkin ylilonnollista??? Mistä tiesivät??? Mieti sitä ihan keskenäsi mistä MIT:n käyneet tiedemiehet mitäkin tietävät! Onko laboratorio sinulle sanana edes tuttu??? Onko testaus ja tutkimus sinulle uutta? Ja mistä tiesivät kuuolosuhteet??? Tutustu Surveyor-lentoihin vuosina 66-68 ja niiden tuomaan tietoon ennen Apollo-lentoja kuuhun... Ette osaa puhua mistään muusta kuin telttakankaista, aaltopahveista ja muoviteipeistä, kun ette mistään muusta mitään ymmärrä ja tiedä, mutta turpaa pitää kuitenkin soitattaa aiheesta, josta ei mitään tiedä... Oikein! Aina kannattaa epäillä, kun asia menee yli hilseen :D
Yritä ymmärtää että Nasan informaatio on mielestäni kokonaisuudessaan täyttä puppua ja satua, turpaa muuten soittaa vain te Apollo ystävät ja sen voi todeta jokaisesta niihin liittyvissä keskusteluissa, ihmekös se kun ette pärjää logikalla jonka aika on jättänyt1 heh.
Ketään ei kiinnosta sinun tyhmät mielipiteesi, joilla ei ole todellisuuden kanssa mitään tekemistä.