Yasmin ja hiusten lähtö.

Hei minulle määrättin Yasmin merkkiset pillerit finneihin ja pitäsi aloittaa maanantaina, kuitenkin olen usealla suomen ja englannin kielisellä palstalla törmännyt siihen että Yasmin tiputtaa hiukset päästä. Onko moni täälläkin käyttäjistä törmännyt kyseiseen ongelmaan? misätköhän tämä voisi johtua, kun keitenkin pillerin keltarauhashormoni on antiandrogeenista.
8838
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

..ole ikinä moista kuullutkaan. Itse syön myös yasmineja, tosin ihan ehkäisyn takia.
Sen sijaan Roaccutan-niminen lääke, jota itsekin paraikaa syön aknen takia saattaa pudottaa hiukset päästä - tämä tosin on erittäin erittäin harvinaista.

Kyllä mulla hiukset on päässä ja ihan reilusti, vaikka olen molempia syönyt kesästä asti.

Äänestä
  • selvästi Yasmin pillereiden myötä.

    Äänestä

  • ovat ohentuneet kirjoitti:

    selvästi Yasmin pillereiden myötä.

    Sama juttu. Myös mulla hiukset alkoivat selvästi ohentua Yasmin pillereiden myötä. Hiuksia harjatessa harjaan jää aina paljon hiuksia, näin ei ole ennen tapahtunut.

    Äänestä

Olen syönyt yasmineita pari vuotta, enkä ole huomannut mitään erikoista hiustenlähtöä. Mulla on entuudestaan aika ohuet hiukset ja ei ne kyllä ole ohentuneet viime vuosien aikana, päinvastoin. :D

Äänestä
  • Ihan hölynpölyä! Ei ole vaikuttanut hiuksiin mitenkään, ainakaan negatiivisesti. Hiustenlähtö voi johtua monestakin syystä (kuten monet muutkin jutut), mutta pillereitä on niin helppo syyttää kaikesta.

    Äänestä

E-pillerien vaikutukset ovat toki yksilöllisiä, mutta aika monessakin lähteessä, jossa käsitellään naisten kaljuuntumista, on mainittu, että yksi syy voi olla e-pillereiden käyttö.

Äänestä
  • että miksi jotkut ovat heti kiistämässä kaikki oireet höpinöiksi koskien e-pillereitä.

    Kyllä meistä jokainen oman kehonsa tuntee. Toiselle sopii yksi ja toiselle toinen.
    Kokeilemalla se selviää.

    Äänestä

Ei mulla ole hiusten lähdöstä tietoakaan. Mutta ollaan suuressa tyttö porukassa huomattu, että aiheuttaa seksuaalista haluttomuutta ja masennusta! Osa vaihtanut jo pillerit toiseen tai lopettanut kokonaan ja on auttanut. (Ollaan noin 20 v ja syöty n.2 vuotta)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tiinuliina.. kirjoitti:

Hei minulle määrättin Yasmin merkkiset pillerit finneihin ja pitäsi aloittaa maanantaina, kuitenkin olen usealla suomen ja englannin kielisellä palstalla törmännyt siihen että Yasmin tiputtaa hiukset päästä. Onko moni täälläkin käyttäjistä törmännyt kyseiseen ongelmaan? misätköhän tämä voisi johtua, kun keitenkin pillerin keltarauhashormoni on antiandrogeenista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu