Maidontuotannon lisääminen?

Tarpeen? Keinoja?

Terve täältä pentulauman takaa...
Olisin vielä kysynyt ("terristi", varsinkin sinulta, kun tunnut olevan kaikesta niin hyvin perillä :) ) että onko jotain maidoneritystä lisääviä ruokia/tuotteita, kun tuntuu, että ei noista nisistä oikein tipu tarpeeksi..?
Luin, että nokkonen, basilika, ja raaka porkkana olisivat ainakin sellaisia, mitä voisi antaa. Onkohan tarpeellista, vai katselenko nyt vielä muutaman päivän..? Saatan nimittäin stressata turhastakin. Ei kai siitä haittaakaan voi olla, jos annan just esim. porkkanaraastetta ruuan mukana, vai..?

Vastailkaas kiltit ihmiset, ja tänne en sitten toivoisi mitään negatiivisia mielenpahoitusyrityksiä, joita joku fiksu jo keksi laittaa tuohon edelliseen ketjuuni, vaan ihan asiallisia vastauksia, jookos? Kiitti!

Linda

5

6754

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 10 pentuetta kasvattanut

      Lihan syöttäminen koiralle lisää ainakin meillä kovasti maidontuloa. Olen nykyisin antanut Pro Plan penturuokaa emolle jo odotusaikana ja kun pennut on syntyneet lisään joukkoon vielä raakaa ja kypsää lihaa.

    • Noihin mainittuihin lisäisin vielä kananmunan ja mikä tärkeää,emon olisi saatava nestettä paljon.Jos ei sitä ruuan yhteydessä saa,eikä itse pahemmin juo,niin emoa voi vaikka ruiskulla juottaa varovasti.

      Ja voit antaa sitä porkkanaraastetta vaikka päivittäin.

      Kannattaa punnita ipanoita päivittäin,niin silloin on helppo katsoa,että kunnolla saavat maitoa.

    • kokeillaan..!

      Kiitoksia.
      Nestettä saa kyllä ruuan kanssa aina, ja täytyy nyt sitten alkaa "lihaistamaan" sitä ruokaa myös. Ja emänmaidonvastikkeen olen jo varmuuden vuoksi ostanut.
      Ei ne pennut kyllä kauheesti nuku kun aina niiden rauhoittuessa imemään tai nukkumaan ni emä alkaa nuolla ja puhdistaa niitä, ja sitten alkaa taas piipitys..
      Punnitsen kyllä joka päivä, ja tähän mennessä on kaikilla noussut paino, toisilla enemmän, toisilla vähemmän, mutta nousee silti. Tarkkaillaan... En tiiä pitäiskö parin ahmatin maitohimoa hillitä ja siirtää niitä nisiltä pois välillä?? Ettei ne juo kaikkea..? Olen minä laittanut niitä pienimpiä nisille useaan otteeseen, etteivät jää paitsi, mutta jotenkin ne isommat aina tunkeaa päälle.
      No, katsotaan ja ihmetellään. Kiitos vastauksista! :)

      • terristi

        neuvoja yllä, neste emälle on tärkeää. Huomasin omalla nartulla että pelkkä vesi ei kelvannut, mutta liotin pentunappulan niin märäksi että siinä meni nestettä hyvin. Samoin veden joukkoon voi laittaa "makuaineita", mm. loraus tonnikalapurkin öljyä tai vesikipan pohjalle lusikallinen raejuustoa, yleensä maistuu.

        Mutta, jotkut suosittelevat antamaan sitä emänmaidonvastikettakin emälle jos emän maidontuontanto tuntuu hiipuvan, vaikka paras lääke maidontuloon on imevät pennut. Voit hetkeksi ottaa ahmatit tisseiltä pois että hitaammat ja pienemmätkin saavat masunsa täyteen.


      • Näin tehdään
        terristi kirjoitti:

        neuvoja yllä, neste emälle on tärkeää. Huomasin omalla nartulla että pelkkä vesi ei kelvannut, mutta liotin pentunappulan niin märäksi että siinä meni nestettä hyvin. Samoin veden joukkoon voi laittaa "makuaineita", mm. loraus tonnikalapurkin öljyä tai vesikipan pohjalle lusikallinen raejuustoa, yleensä maistuu.

        Mutta, jotkut suosittelevat antamaan sitä emänmaidonvastikettakin emälle jos emän maidontuontanto tuntuu hiipuvan, vaikka paras lääke maidontuloon on imevät pennut. Voit hetkeksi ottaa ahmatit tisseiltä pois että hitaammat ja pienemmätkin saavat masunsa täyteen.

        Moikka.
        Kyllä se aika paljon juokin tuo emä, välillä kun vien vesikipon nenän alle, niin juo kertaheitolla kaiken, ja hyvä niin. (vai onko merkki jostain ongelmasta?) Vettä on tarjolla pentuaitauksessa koko ajan, ettei sen tarvitse edes poistua siitä juomisen takia.

        Olen laittanut sitä emänmaidonvastikejauhoa ruuan nesteen sekaan, että kaipa tuo tuosta tokenee. Niitä nisiä puristaessa ei oikein vaan näytä mitään tulevan, en viittis kauhean kovaa puristaa ettei satu. Mutta on niiden pentujen paino kohonnut joka päivä (ei ole tullut sitä mainitsemaasi mahd. 10%pudotusta) et ei siinä kai mitään kummempaa sitten ole.

        Emä vaan on ollut synnytyksen jälkeen koko ajan ripulilla, kun ei antanut minun ottaa pois siltä niitä jälkeisiä, vaan imaisi ne suoraan perspuolestaan heti jokaisen pennuntulon jälkeen(en ehtinyt edes näkemään niitä), enkä viitsinyt väkisin alkaa tappelemaan siitä. Nyt on onneksi jo vähän parempi se sen vatsa.

        Mut näin, päivä kerrallaan... Kovaa meteliä pitävät nuo ipanat. :D


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      147
      5658
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      31
      4042
    3. Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä

      "Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan
      Maailman menoa
      0
      3500
    4. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2510
    5. Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan

      Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv
      Maailman menoa
      44
      2352
    6. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      31
      2248
    7. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      24
      2083
    8. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      43
      1945
    9. 4,5 promillee

      Aika rajut lukemat joku eilen puhaltanut.
      Suomussalmi
      11
      1914
    10. Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"

      "– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h
      Maailman menoa
      24
      1904
    Aihe