alkoholi ja rauhoittavat?

kysyjä-

voiko todellakin henki lähteä jos n. 2,5 promillen kännissä vetää 30kpl 15mg opamoxeja?

12

5593

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yksi vaan

      Vastaus Sinulle
      Ei kannata ainakaan kokeilla. Jokainen ihminen on erilainen ja reagoi alkoholin ja lääkkeiden yhteisvaikutukseen eri tavalla. Selvää on ettei lääkkeet ja alkoholi sovi lainkaan yhteen, mutta jotkut käyttävät niitä masennuksen, ahdistuksen tai vaan riippuvuuden takia sekaisin. Sekä rauhoittavat että alkoholi vaikuttavat ihmisen keskushermostoon niin se saattaa jo pienilläkin määrillä lamata esim. hengityksen. Aina kannattaa kysyä lääkäriltä voiko sairauden hoidossa käytettävän lääkkeen kanssa ottaa yhtään alkoholia. On myös hyvä olla rehellinen käytettävän alkoholimäärän suhteen, joku voi sanoa ottavansa vähän ja todellisuudessa juo yli suurkulutuksen rajan kerralla ja se on aina riski rauhoittavien lääkkeiden kanssa. 30 opamoxia on iso annos ja noinkin ison määrän ottaminen voi olla lääkemyrkytys ja siihen vielä alkoholi päälle. Sairaalareissu on tarpeen.

    • niin olet viisaampi

      ei jaksais kiinnostaa teidän suisidaalipotilaiden kuolemahaaveista..

      kokeile jos uskallat,sittenpä tiedät toimiiko!!!!

      Enkä ymmärrä miksi TE yhä edelleenkin jaksatte kirjoitella tänne, joss surevat ihmiset hakevat keskusteluillaan tukea toisilta ihmisisltä.

      Kun on vasta menettänyt oman rakkaan,ei oikeen jaksais irrota ymmärrystä teitä kohtaan jotka haluatte täältä pois..sori vaan..

    • on niitä sulle

      On edesvastuutonta määrätä sinunlaiselle rauhoittavia kun olet selvästi kiinnostunut VÄÄRIN KÄYTTÄMÄÄN lääkkeitäsi..oli moiselle lääkärille aihetta tutkimuksiin että menettäisi lupansa..
      Sen yhteiskäytön tuloksia tuskin moni on jääny kertomaan.. että meneekö se henkiriepu vai ei..??
      KOSKAAN ei alkoholi käy minkäänlaisten lääkkeitten kaa ja jos se henki ei lähekkään on moni töppäilly niin pahasti muistamattomana että on elinikäiset korvaukset jääny maksettavaksi ja KAIKKI muu elämä on sitte pilalla..SUOSITTELEN jättämään jomman kumman pois ihan ittes takia koska ne ei leikinasioita ole ja turha murehti jälkikäteen että kun tuli kokeiltua..älä leiki elämälläs!!!

      • vinkiksi

        olet ihan tosissasi,niin laita muovipussi päähän ja
        sido se tiukasti.Voi auttaa asiaasi,lykkyä..!


      • tosissani olen
        vinkiksi kirjoitti:

        olet ihan tosissasi,niin laita muovipussi päähän ja
        sido se tiukasti.Voi auttaa asiaasi,lykkyä..!

        SEN KUN puolustelet sekakäyttöä..MINUN mielipiteeni on että EI MISSÄÄN TAPAUKSESSA.. ja laitappa itte pussis päähäsi sen verran tyhmältä tunnostat!!
        Mä muuten en itte ole ongelma käyttäjä sen kummemmin kun sekakäyttäjäkään, ei ole tarvis...


    • Kuolemanpoika!!!!#1

      Tosi ihminen 5 promillen kännissä!

    • tappaa itteensä

      • NÄIN ON

        NO JUST NIIN... PERKELE SITÄHÄN pitää näyttää kaikille missä mennään.. näyttäis kaikki muuten kun kuolemalla!!! siinähän saa nenillensä.. ne jotka yrittää muuta..


    • surupuku

      tänään löysin ystäväni ruumiin asunnoltaan ja aikalailla näin oli juuri todennäkösesti käyny.
      30 bentsoa viinan kans on paljon liikaa, älä aiheuta kenellekkään surua.

      -paha on olla

      • *haleja*

        koita jaksaa,se on kova paikka kun löytää oman ystävänsä kuolleena,saatika jos on käynyt vielä niin että se on itse aiheutettu kuolema.

        varmasti vielä pitkään tämä on mielessäsi,mutta koita jaksaa!!

        Itse murha ei ole ratkaisu ongelmiin,tuntuu pahalta kun jotkut niin luulevat..


    • lahden takaa

      Jos todella kysyt tätä palstoilla, et halua muuta kuin apua! Tunsin kerran yhden tytön, joka veti pillereitä naamaansa. Mahapumppauksen jälkeen hän sanoi että en tiennyt että niihin voi tosiaankin kuolla! Elikkä avunhaku oli kyseessä.
      Hae apua koska tunnut olevan sen tarpeessa. Palstan "pussi päähän"- kommentit menevät alle riman!

    • -

      "Hieman" myöhässä on ohjeesi, katsoitko aloituspäivämäärää????

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työsuhdepyörän veroetu poistuu

      Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan
      Pyöräily
      225
      7047
    2. Pakko tulla tänne

      jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää
      Ikävä
      45
      1315
    3. Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."

      Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      1128
    4. Yksi kysymys

      Yksi kysymys, minkä kysyisit kaivatultasi. Mikä se olisi?
      Ikävä
      75
      921
    5. Hävettää muuttaa Haapavedelle.

      Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal
      Haapavesi
      49
      895
    6. Katseestasi näin

      Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a
      Ikävä
      62
      877
    7. Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä

      Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.
      Maailman menoa
      96
      856
    8. Toinen kuva mikä susta on jäänyt on

      tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.
      Ikävä
      38
      811
    9. Tietenkin täällä

      Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.
      Suomussalmi
      14
      776
    10. Jäähalli myynnissä!

      Pitihän se arvata kun tuonne se piti rakentaa väkisin.
      Äänekoski
      43
      763
    Aihe