Valitettavasti se pelkkä ihmisen siunauksen lukeminen uuden liiton aikana ei liitä sitä Suomalaista lasta Kristuksen ruumiiseen!
"Meidät kaikki, olimmepa juutalaisia tai kreikkalaisia, orjia tai vapaita, ON KASTETTU yhdeksi ruumiiksi. Yksi ja sama Henki on yhdistänyt meidät, kaikki me olemme saaneet juoda samaa Henkeä."
"Meidät kaikki, olimmepa juutalaisia tai kreikkalaisia, orjia tai vapaita, ON KASTETTU yhdeksi ruumiiksi. Yksi ja sama Henki on yhdistänyt meidät, kaikki me olemme saaneet juoda samaa Henkeä."
Vastaukset 16
Vanhimmat
mitä soopaa.
Käskikö sisälläsi oleva helluntailaisuuden henki sinua sanomaan Raamatun sanasta.... "mitä soopaa." ?
Terveisin: ei- helluntailainen.
vaikutat tosi helluntailaiselta?
sinut on KASTETTU yhdeksi ruumiiksi juutalaisten, kreikkalaisten, orjien ja vapaiden kanssa, niin saamme kaikki oikein makeat naurut!
miten HENKEÄ juodaan, niin saamme nauraa vielä makeammin.
Tiedät aivan varmasti, ettei Raamattu ole muuta kuin historiatiedolla höystetty plagioitujen myyttien ja tarujen kokoelma, jonka taikauskoiset ja tietämättömät ihmiset ovat vuosisatojen aikana koostaneet.
miten sen vanhan liiton kävi; sehän sovittiin ikuisiksi ajoiksi.
Kerro myös, miksi kaikkitietävä, katumaton ja muuttumaton jumalasi kuitenkin muutti sunnitelmiaan.
miten suomalainen lapsi voidaan liittää kauan sitten kuolleen ja mädäntyneen ihmisen ruumiiseen.
Kristittyjen lapset liitetään kasteessa ylösnousseen Jeesuksen ruumiiseen eli seurakuntaan. Jeesuksen maallinenkin ruumis nousi haudasta ja meni taivaaseen. Hauta oli tyhjä.
3 Tiedättehän, että meidät kaikki Kristukseen Jeesukseen kastetut on kastettu hänen kuolemaansa.
4 Näin meidät kasteessa annettiin kuolemaan ja haudattiin yhdessä hänen kanssaan, jotta mekin alkaisimme elää uutta elämää, niin kuin Kristus Isän kirkkauden voimalla herätettiin kuolleista. [
5 Jos kerran yhtäläinen kuolema on liittänyt meidät yhteen hänen kanssaan, me myös nousemme kuolleista niin kuin hän.
ruumis voi olla seurakunta?
Jeesuksen ruumis ei varmasti mennyt taivaaseen, koska taivasta ei edes ole.
MIssä olikaan ne Jippii-jutut savonarolasta, jota linkitit
Aika sekoa luettavaa ne olivat :d
Itse Jeesus on siinä hetkessä siunaamassa lasta Pyhän Henkensä kautta. Sanoohan Jeesus, että: "Sallikaa lasten tulla tyköni älkääkä estäkö heitä, sillä senkaltaisten on Jumalan valtakunta". (Markus 10:14).
Vasta kasteessa Jumala liittää lapsen Kristuksen ruumiiseen. Ei pelkässä siunauksen lukemisessa.
"Meidät kaikki, olimmepa juutalaisia tai kreikkalaisia, orjia tai vapaita, on kastettu yhdeksi ruumiiksi. Yksi ja sama Henki on yhdistänyt meidät, kaikki me olemme saaneet juoda samaa Henkeä."
ymmärtää uskon sanoman ja ottaa sen uskonsa mukaisesti vastaan, sitä seuraa kaste.
Kun Isä Jumala herättää Henkensä synnin unessa nukkuvassa ihmisessä, niin sen seurauksena ihminen tulee otolliseksi Jumalan kutsulle. Tilaa nimitetään herätyksen tilaksi, jonka vaikuttajan on Jumalan Pyhä Henki. Eikä siihen laisinkaan vaikuta se, onko ihminen kastettu lapsena, vai eikö ole.
Mikä syntiselle ihmiselle on uskoon tulossa mahdotonta, sen Isä Jumala teki mahdolliseksi lähettäessään oman Poikansa, Jeesuksen, maailmaan. Jeesus tekee edelleenkin työtä meidän keskuudessamme Pyhän Henkensä välityksellä, kutsuen koko ihmiskuntaa seuraamaan itseään, sillä hänen ylösnousemisessaan on meidänkin ylösnousemisemme vakuus, jos vain pysymme uskossa Jumalan lupaukseen tästä..
Tuon logiikaan mukaan vauvalle luetusta siunauksestakaan ei ole mitään hyötyä, koska vauva ei voi sitä vielä ymmärtää!