"Tämän päivän lapset ovat huomisen aikuisia. Maailman paras siemen, Jumalan sana, on tarkoitettu kylvettäväksi maailman parhaaseen maaperään, lapsen sydämeen!"
Tuo on helluntailaisen Fidan ohje lasten käännyttämiseksi lähetystyössä.
http://www.fida.fi/cgi-bin/linnea.pl?document=00010332
http://www.voima.fi/content/view/full/2060?PHPSESSID=d6
Tuo taas on todiste siitä kun kyseiden Fida käyttää käännytykseen myös Ulkoasiainministeriön kehitysyhteistyörahoja.
On täysin moraalitonta käännyttää kehitysmaissa pieniä lapsia helluntailaisiksi leivänpalalla kiristämällä.
Helluntailaiset käännyttää lapsia
13
348
Vastaukset
- ?????
On vaan hyvä opettaa lapsia tuntemaan kuka Jeesus on.
Jokainen saa sitten itse päättää uskooko vai ei.- kuka Jeesus
on? Tai paremminkin, tietävätkö helluntalaiset, kuka Jeesus on?
- tietävä.
kuka Jeesus kirjoitti:
on? Tai paremminkin, tietävätkö helluntalaiset, kuka Jeesus on?
Ainakin paremmin kuin sinä.
- Ettäs
tietävä. kirjoitti:
Ainakin paremmin kuin sinä.
tiedät!
- umpihetero.
samalla logiikalla sitten myös kaikkien on hyvä myös oppia "tuntemaan" muhamed. eikös näin ole?
muuten olen sitä mieltä että verorahoja ei todellakaan tule käyttää minkään uskonnon viestinviejinä. - Äärihellari
umpihetero. kirjoitti:
samalla logiikalla sitten myös kaikkien on hyvä myös oppia "tuntemaan" muhamed. eikös näin ole?
muuten olen sitä mieltä että verorahoja ei todellakaan tule käyttää minkään uskonnon viestinviejinä.Kuka on muhamed? Nevö hööd))
Samalla tavalla ne uskovaiset veroja maksaa kuin muutkin. - umpihetero.
Äärihellari kirjoitti:
Kuka on muhamed? Nevö hööd))
Samalla tavalla ne uskovaiset veroja maksaa kuin muutkin.niin maksakin. ja samalla tavalla te käytte uimahallissa, sairaaloissa, kouluissa yms. yhteiskunnan ylläpitämissä laitoksissa. mutta suurin osa veronmaksajista ei käy hellakirkoissa. siksi kyseisen opin levittäminen ei kuulu veronmaksajien kontolle. menikö jakeluun?
- et...
ajatusten tonava, takametsien taulapää oman ajan ja paikan nero tee asialle jotain eli vaikka tutkimuspyynnön teko. Olet ihan samalla tasolla kuin noi homot arka ihmisiä pelkäävä tollo joka soittaa suutaan täällä kun ei muualla uskalla. Oletko muuten homo? Olen aika varma siitä tai sitte olet tosi tunne vammainen eli vähä paremmin asiat kuin näillä palstan reiänkaivajilla.
- helluntailaisen
puhetta se!!
- orastavaa kielellistä
helluntailaisen kirjoitti:
puhetta se!!
lahjakkuutta kunhan vain jaksaisi sitä harjoittaa.
KOSKA JEESUS ON TIE ISÄN LUO,SILLÄ JEESUS ON TIE,TOTUUS,JA ELÄMÄ.
- umpihetero.
että onko tätä soveliasta tehdä verorahoilla? siis tätä levitystä? kun niitä tarvittaan paljon muuhunkin. ja jos kerran kristinuskon levittämiseen käytettään meidän yhteisiä rahoja; esim. juuri minunkin maksamia verorahoja; niin tasapuolisuuden nimissä noita rahoja pitäisi käyttää myös muiden uskontojen, kuten esim. vaikka islamin uskon levittämiseen. me kun elämme moniarvoisessa yhteiskunnassa. ookko joskus kuullut sellaisesta...
- käännytykseen
Käännytystähän tarvitaan rutkasti lisää, jotta saadaan ulkomailla toimivien saarnaajien palkoille lisää maksajia. Kallistahan se on ylläpitää jokaisessa kehitysmaassa helluntaipappeja perheineen asumassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi345167Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan2815017Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä564471Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos692425Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt461868Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu281804Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont211774Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi791713Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva151621- 1051486