kertokaapa,jos tiedätte.eka mooseksen kirjassa sanotaan tehkäämme ihminen kuvaksemme kaltaiseksemme!väh.tää monikko muoto askarrutaa?vielä,eteenpäin moosesta oliko se eka 6.kuku 24 jae?kun ihmiset lisääntyivät huomasivat jumalan pojat maan tyttäret ihaniksi ja valitsivat heistä parhaimmat vaimoikseen,niin heille syntyi jälkeläisiä jotka olivat noita muinaisajan kuuluisia sankareita??vieläkin lisää raamattua,hesekielin kirja on tosi kiinostava ainakin se alku??mulla on jos jonkin sortin lahkoihin kuuluvia ystäviä,mukavia ovatkin,mutta he sanovatkin ehkä se on tulkinta virhe kun oon kysyny!!!kertokaa mielipiteenne asiasta onko!!
jumalat!
montako!
4238
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Oikeastaan vain kaksi. Hyvä Jeesuksen kertoma Luojajumala. Joka siis on pyhä kolminaisuus: Isä, Poika ja Pyhä Henki.
Ja sitten se itseään jumalaksi kutsuva Herra Jumala eli Saatana. Saatanalla on monta eri ilmenemismuotoa. Hyvä ja paha täällä siis keskenään taistelevat. Eri jumaltarustoissa eri tavoilla selitettyinä, mutta Raamatussa ehkä kaikkein yksinkertaisimmin.
tarkoitetaan raamatunselittäjien kukaan enkeleitä. Enkelit ovat silminnäkijöitten mukaan noin 2m pitkiä, salskean nuoren miehen näköisiä.
Vaikka Jeesusta sanotaan Jumalan Pojaksi, täytyy ymmärtää erottaa enkelit ja Jeesus toisistaan.Enkelit on luotuja, Jeesus ei.
jotka ovat siirtyneet tuonpuoileiseen. Jeesus taas on todennäköisesti roomalaisen sotilaan poika jolla oli jonkinlaisia puhujan ja kenties parantajankin taipumuksia. Oli suuri Budhan ihailija ja omaksui hänen oppejaan. Jeesusta paljon suurempia opettajia olivat Kungfutse, Laotse , Krisnamuti ym ja tietenkin Budha
Kirjoitusten mukaan jumalia on monia, siis juuri ja nimenomaan luoja-jumaluuksia(valtiaita).
On tajuttava se että, tässä olevaisuudessa vaikuttavat ja sen luoneet jumaluudet pitää erottaa Korkeimmasta eli Kaikkivaltiaasta eli Kaikesta/Yhdestä.
Luoja-jumaluudet ovat kaikki(HUOM!) luotuja ensimmäisessä erehdyksessä jossa Kaikki(Yksi) hajosi moninaisuudeksi, jumaluudet ovat siis erehdystä ja täten raamatun kontekstissa siten (ylläri,ylläri)'saatananoita'.
Miksi näin, siksi että jo heidän lähtökohtansa rikkoi Ykseyden(miksi, sitä ei kukaan ihminen voi selittää).