Näyttää siltä, että Tehy on saanut valtion avamaan kukkaroaan. Vaikka vielä hetki sitten täälläkin palstalla opetettiin ettei rahaa ole palkan nostoon. Mutta Jotain muutakin hyvää Tehy sai aikaan. Se sai neuvoteltua myös Superilaisille palkankorotuksen vaikka he olivat isoon ääneen parjaamassa Tehyä.
Onneksi olkoon
TEHY,
9358
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
itse Superia joten lakkaa jauhamasta paskaa!
Tehyn nokkamies tai siis akka, on ite julkisuudessa halveksinut mm. Superia ym. joten älä porvari vääristele asioita!
Tehy on rikollisjärjestö ihmisten mielissä ja sellaiseksi se pitäisi julistaa virallisestikin jotta saadaaan sen rikolliset jäsenet oikeuden eteen ja rangaistavaksi!
Tehy hoiti omilleen muita paremman sopimuksen. Ja samalla myös muille hoitotyötä tekeville. Superi allekirjoitti heti paperin. Eikä lähteneet työtaisteluun. Munaton järjestö.
olla valepukkeja kaikki tyynni. Miten niin muka muillekin hoitotyötä tekeville?
EIHÄN SUPERILAISET SAA MITÄÄN TEHYN SOPIMUKSESTA KOSKA TEHYLLÄ ON OMA JUTTUNSA JA SEN SE PLÖSÖ SANOIKIN ETTÄ MUIDEN TURHA TULLA RONKKIMAAN TÄHÄN SOPPAAN!
Koska palkka ja korotukset tulevat työtehtävän mukaan. Ei ole mitään väliä mihin liittoon kuuluu. Ne hoitsut jotka kuuluu Superiin saavat samanlailla lisää liksaa jos tehtävä niin määrää. Ja Es. sairaala siivooja jos sattus kuulumaan tehyyn, niin häe ei saa koska työ tehtävä määrää muut liksan.
Vai vain sairaanhoitajia jotka Tehyn sijasta kuuluvatkin Superiin?
Mielestäni LÄHIhoitajille nimenomaan olisi suonut isomman korotuksen, hehän tekevät paljon potilasläheistä työtä ja heillä on joitain poikkeuksia lukuunottamatta (leikkaussali, tehari) lähes samat työtehtävätkin kuin sairaanhoitajilla!
valmiudestaan antaa pikkulasten kuolla sairaaloihin.
TEHY. Uusmodernin moraalin maamerkki.
vaikka itse sanon, pitäisköhän ryhtyä politiikoksi jospa siellä tienaisi paremmin kuin raksalla?
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=500000000000002&conference=664&posting=22000000030414886#22000000030414886
Tuosta edellä olevasta linkistä.: Aika hyvin "arvattu" 7,11. löytyy kirjoitus: Onpa seriffi kiinnostunut kirjoittanut muiden asioista.
Kävi juuri niin kuin kirjoitin, hallitus antaa kiertoteitse lisää rahaa kunnille. Kysehän olikin vain siitä että hallitus löi palkkapolitiikkansa kiinni liian hätäisesti. Tuollaisia vakuutuksia "ei tule yhtään lisää rahaa" ei pitäisi tehdä. Vanhat kokeneet kunnallispolitiikot totesivatkin:Opissahan se on variksenpoika tuulessa.
sopimus ja 25%:n korotus niin 4:n vuoden päästä saadaan nähdä taas uusi 25%:n kiristyspalkankorotus. Se on saletti: kun antaa pahalle pikkusormen niin se vie koko käden... Mikseivät kiristäisi jos saivat nytkin läpi niin sama toistuu ja toistuu ja....loppua ei näkyvissä:((