näitä käsitteitä keskenään kun joku on saanut päähänsä että Katainen lopettaa dieselveron kannon v. 2010. Näin ei ole eikä tule vaan veroon on tarkoitus tehdä korotus että saadaan valtiolle korvaava summa euroa minkä autoverobn alennus aiheutti. Ollaanpa tarkkana eikä levitellä vääriä
huhuja. Autovero, ajoneuvovero ja dieselvero ovat kaikki eri juttuja.
http://www.tuulilasi.fi/valokeila/?subarea=uutiset&article=145189&page=4
huhuja. Autovero, ajoneuvovero ja dieselvero ovat kaikki eri juttuja.
http://www.tuulilasi.fi/valokeila/?subarea=uutiset&article=145189&page=4
Vastaukset 8
Vanhimmat
dieselvero käyttövoimaveroa
Dieselvero on polttoaineessa oleva vero. Bensalla se on tällä hetkellä noin 59 s/l (bensavero), dieselillä 32 s/l (dieselvero). Käyttövoimavero peritään kompensoimaan dieselin edullisempaa verotusta. Tämä on OK.
Katainen ei ole missään tilanteessa edes vihjassut käyttövoimaveron nostosta (sinä tarkoitat sillä dieselveroa). Sitävastoin dieselveron nostosta hän on vihjassut. Eli dieselin 32 sentin veroa nostettaisiin lähemmäs bensan 59 sentin veroa. Vuoden vaihteessahan ne molemmat nousevat noin 5 s.
Tuon jälkeen on todennäköistä, että dieselin veroeroa kavennetaan bensaan nähden.
Mitä tapahtuu käyttövoimaverolle? Se on täysin avoin. Jos dieselvero nousee lähemmäs bensaveroa, ei käyttävoimaveron kantamiselle on enää perustetta. Syntyisi kaksinkertainen verotus bensaan nähden. Käyttövoimavero joko poistetaan tai sitä pienennetään.
sillä tuo sinun käyttövoimavero ei kukaan käytä vaan se on suomeksi dieselvero kts. vero.fi. Se että dieselin vero(polttoaine) hinta nousee eli verotus ei johdu "dieselverosta" missään kohdassa. Mutta meitä saivartelijoita on moneen junaan ja olet takuulla inssi, eikö?
sillä Katainen sanoi aivan selvästi marraskuun alussa että käyttävoimavero(dieselvero ei poistu vaan tarkastellaan sen mahdollista nousua myöhemmin keväällä.
baltian maat tarvitsevat myös rahaa.
Totta kai jokaiden diesel-kuski puhuu käyttövoimaverosta, koska kyseinen sana on kirjoitettu selvästi vuotuisen ajoneuvoveron maksulappuun.
Mutta senhän sinäkin tietäisit, jos sinulla olisi diesel-auto. Termeissä pitää olla tarkkana. Jopa lehdissä auto- ja ajoneuvovero menevät usein sekaisin.
Käyttövoimaveron korotuksesta ei ole ollut mitään juttua. Se on jo nytkin aivan liian suuri, joten tuskin kukaan poliitikko haluaa alkaa nostamaan sitä. Dieselin poltoaineveron nostosta sitävastoin on ollut. On erittäin epätodennäköistä, että niitä molempia nostetaan. Se olisi selvä linjaus suosia bensa-autoja. Se olisi täysin eri linjassa nyt esitettyjen auto- ja ajoneovoverojen muuttosten kanssa.
Homma tulee menemään näin. Jossain tulevaiduudessa dieseln polttoaineveroa nostetaan lähemmäs bensan veroa. Sitä nostetaan sen verran, että sillä saadaan kerätty vähintään saman verran kuin vuotuinen käyttövoimavero tuottaa. Todennäköisesti hieman enemmän. Vuotuinen käyttävoimavero poistetaan.
Vuonna 2010 niin että 2001 ja uudemmat menevät kulutuksen mukkaan(päästöt)2000 ja vanhemmat edelleen painon mukaan,näin on kirjoiteetu monessa paikassa....
silä käyttövoimavero menee nyt ja jatkossa auton painon mukaan. Tuo sinun juttu liittyy ajoneuvoveroon eikä mitään tekemistä dieselveron kanssa.
HYVÄ EU