Kuparikierukka ja kivut

Kuparikierukka on nyt ollut 4,5 kuukautta ja kivut jatkuvat vielä kuukautisten jälkeenkin. Mietin kapistuksen poistattamista, mutta voiko krampit tuosta vielä muiden kokemuksesta lievittyä? Kammoan ajatusta, että olisin julkisella paikalla ilman särkylääkettä, koska kipu pistää kaksin kerroin. Sittenkin menee aikaa ennen kuin alkaa helpottaa. Konstit vähissä.
3248
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Minulle laitettiin reilu kaksi viikkoa kuparikierukka, ja kun olin ehtinyt jo aloittaa e-pilleriliuskan, niin sain kehotteen syödä sen loppuun, eli muuan pilsu vielä jäljellä. Silti on vuotanut koko ajan. Ekan kaksi viikkoa pärjäsin pikkuhousunsuojalla mutta viime viikonloppuna kramppasi masua ja sitten onkin pitänyt joitakin siteitä vaihtaa la-su-ma ja tänään (olen synnyttämätön). Eli kuukautisethan ne ei voi vielä olla kun pillerit kesken, vaan mitä lie?? Kumpanakin viikonloppuna olen käynyt hölkkäämässä (5-7 km) ilman suurempia tuskia (eikä kyllä missään ole varoteltu etteikö saisi liikkua), ja kumpanakin viikonloppuna ollaan varovasti oltu silleen. Miksi tämä vuoto ykskaks pahenee? Onko mekanismi sellainen, että vekotin hankaa paikkoja rikki ja siksi kouristelee ja vuotaa? Vai vuotaako siksi (eilen ja tänään ei juurikaan kouristelua) että se on hypähtänyt paikaltaan? En todellakaan halua kokeilla lankoja etten vielä bakteereja veisi tekemään tulehdusta.

Tuntuu kurjalta näinä nykytekniikan aikoina että me naiset joudumme kärsimään tämmöisiä keskiaikaisia kidutusmenetelmiä yleisesti hyväksyttyinä ja lääkärin suosittelemina ehkäisykeinoina (pillerit nostivat verenpainetta liikaa). Ei varmaan ykskään mies ryhtyisi tähän? Ja keskustelupalstoilla naiset vain tyynesti vertailevat kipujaan ja särkyjään ja kamalia vuotoja :(

Antakee apuja, onko normaalia vai miksi hiijessä vuotaa?

Äänestä

Minulla oli aluksi sama kuin sinulla. Alkoi särkeä ennen menkkoja ja särki vielä muutaman päivän loppumisenkin jälkeen.

Pikkuhiljaahan ne särkypäivät alkoivat kierto kierrolta vähentyä ja nyt vuoden jälkeen särkee vain parina päivänä kuukautisten aikaan. Toivottavasti sinulla käy yhtä hyvin.

Äänestä

Ja mie kävin otattamassa omani pois vajaan kolmen viikon käytön jälkeen, vaikka vekotin oikein oli asennettu (sanoi sen poistanut lääkäri). Krampit ja vuodot olivat sellaisia että veivät reippauteni kokonaan ja muutuin ihan eri ihmiseksi, jonka piti vaan illat selällään maata. Ei hyvä. Ehkä niin pieni kohtu kun olen synnyttämätön. Se ylimääräinen vuoto johtuu kai siitä että kapistus rikkoo paikkoja, ja "avohaavojen" takia laiton ja poisoton jälkeen tulehdusvaara on suurempi. Nyt harkitsen siis muuta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kramppailee kirjoitti:

Kuparikierukka on nyt ollut 4,5 kuukautta ja kivut jatkuvat vielä kuukautisten jälkeenkin. Mietin kapistuksen poistattamista, mutta voiko krampit tuosta vielä muiden kokemuksesta lievittyä? Kammoan ajatusta, että olisin julkisella paikalla ilman särkylääkettä, koska kipu pistää kaksin kerroin. Sittenkin menee aikaa ennen kuin alkaa helpottaa. Konstit vähissä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu