Ihimisiä mollaan me työkyvyttömyyseläkelaisetin.
Me elämme noin 445 euron kuukausipalkalla.
Eikä me voida lakkoilla. Tuolla summalla pysyy
juuri ja juuri hengissä, ei muuta.
Me elämme noin 445 euron kuukausipalkalla.
Eikä me voida lakkoilla. Tuolla summalla pysyy
juuri ja juuri hengissä, ei muuta.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Niinhän se nyt vain on, että köyhät eläkeläiset joutuu jo tarkkaan miettimään, kannattaako mennä lääkäriin hakemaan antibiootteja kun nekin lääkärimaksut nousevat. Kaikki kallistuu tehyn sopimuksen myötä kunnissa. Köyhillä yhä huonommat mahdollisuudet selvitä yhteiskunnassa. Entä omaishoitajat, aivan naurettavan pieniä summia (noin 350 euroa?) saavat raskaasta työstään. Päättäjät eivät piittaa mistään muusta kuin omista miljoonistaan ja kunhan vain heillä itsellään on hyvä luksus elämä.
Eläkeläisten asiaa ajaa kokoomus 20 €:n korotus ja verohuojennus. SDP:n Heinäluoma vaatii kuntien ja valtion menojen lisäystä ja tulonsiirtoja TEHY:lle.
eläkeläiset olisi saaneet vaan 5 euron korotuksen? Ei Kataisen poika ole korottanut eläkkeitä, Keskustan Hyssälä lupasi 300 ja antoi vain 5 euroa!
Että kyllä ne on PORVARIPUOLUEET JOTKA KANSAA PETTÄÄ JA RASKAIMMAN PÄÄLLE!
Kepu ja Kokoomus ei ole eläkeläisen asialla! Ajavat vain OMIA ETUJAAN JA RIKKAIDEN ASIALLA!
Tehyläisten vielä suuresti riemuitessa Kokoomus oli kerennyt kääntää jo tehyläisten asian Kokoomuksen ansioksi. Äkkiäkös ne Kokoomuksesa lukivat Tehyläisten sopimukset ja ottavat kaiken kunnian itselleen jälleen kerran. Miksi hoitajat yms sellaiset äänestää Kokoomusta vaikka tietävät että Kokoomus ei köyhille omaishoitajillekaan anna penniäkään lisää. Ei muuten anna demaritkaan. Kansa haluaa asioihin muutosta, mutta herrat ei kuuntele.
Ja siitä tuo ahneuskin on peräisin. Tehyläiset (niin sen johto kuin sen jäsenetkin eli nämä hoitsut) on niin piintyneitä porvareita ettei pahempia löydykään. Itsekkäitä ja ahneita "kaikki-mulle-ja-vain-mulle" ihmisiä....jos heitä edes ihmisiks kehtaa kutsuakaan.
Raskasta työtä tekevä omaishoitaja saa jotain 300 euroa kuussa ja ehkä 2 vapaa päivää kuussa. Yleensä itse jo aika sairas vanhus hoitaa omaishoitajana puolisoaan kotona. Tulee halvemmaksi kunnille hoitaa kotona, kuin laitoksissa. Kunnat varmaan vähentävät laitoshoitopaikkoja jatkossa. Omaishoitajat saavat aivan naurettavan pientä korvausta ottaen huomioon miten helpottavat kuntien laitoksia hoitamalla itse sairasta kotona.
Tehyläiset ovat ahneita, se on aivan totta. Mutta tosin sopimuksessa on puutteita. Silti on käsittämätöntä että kukaan eduskunnasa ei näköjään saa rahaa lisää juuri eläkeläisille, omaishoitajille, perhepäivähoitajille ym aivan naurettavan pienellä palkalla eläville. Taitaa olla piiloporvareita usemmassakin puolueessa.
Vain sillä keinoin saadaan ko puolueen maine taas paremmaksi ja ihmiset alkaisi luottaakin siihen.
Liikaa näitä piiloporvareita on sinne eksynytkin, mm. Lipponen, Don Eero sekä eräs nimeltämainitsematon joka tosin joutui luovuttamaan puolueensa jäsenkirjan pois tultuaan valituksi erääseen korkeaan virkaan.
OIKEA demari ei ole rikkaiden asiaa ajamassa vaan TAVALLISEN duunarin, eläkeläisen, opiskelijan, työttömän jne. asialla. Oikea demari ajattelee niitä ryhmiä joita porvari ei pahimmissa painajaisissakaan voisi kuvitella ajattelevansa. Tai ajatteleehan porvarikin, mutta siinä mielessä vain että miten saisi näitä tavallisia ihmisiä parhaiten kyykytettyä, mutta aidon demarin tunnistaa siitä että se haluaa puolustaa sitä kansanosaa joka ei ole rikas. Aito demari vastustaa tuloerojen kasvua ja köyhempien joutumista ahdinkoon. Aito demari on solidaarinen ja haluaa hyvinvointia eritoten juuri näille tavallisille sekä köyhemmille ihmisille ettei kukaan joutuisi pulaan tai kärsisi.
Aidolla demarilla on sydän paikallaan mutta mistä me löytäisimme ne aidot demarit? No, ne on rivikansanedustajia, eivät ole puolueensa nokkamiehiä eikä heitä yleensä julkisuuteen tuodakaan. He ovat suurelle kansalle tuntemattomia, eivät pääse edes eduskuntasalissa ääneen kovinkaan usein. Puheenvuorot kun jaetaan yleensä tunnetumpien kesken.
Eli SDP, PS, KD. Olen jo pitkään äänestänyt KD:ta.
Kristinusko symboloi hyvyyttä ja ennenkaikkea oikeudenmukaisuutta!