Lähde: viisi viimeisintä Suomen oikeustilastollista vuosikirjaa (1998-2002).
Somalissa syntyneet henkilöt tekivät maassamme vuonna:
1997 1171 rikosta
1998 1132 rikosta
1999 1104 rikosta
2000 1281 rikosta
2001 1217 rikosta
...eli pelkästään viidessä vuodessa yhteensä 5905 rikosta, mikä on enemmän kuin näiden ko. henkilöiden lukumäärä Suomessa (sisältäen kaikki omaisuuteen, terveyteen ja henkeen kohdistuneet rikokset).
Tässä siis kiitos turvapaikasta, asunnosta, vaatteista ja ruuasta.
Somalissa syntyneet henkilöt tekivät maassamme vuonna:
1997 1171 rikosta
1998 1132 rikosta
1999 1104 rikosta
2000 1281 rikosta
2001 1217 rikosta
...eli pelkästään viidessä vuodessa yhteensä 5905 rikosta, mikä on enemmän kuin näiden ko. henkilöiden lukumäärä Suomessa (sisältäen kaikki omaisuuteen, terveyteen ja henkeen kohdistuneet rikokset).
Tässä siis kiitos turvapaikasta, asunnosta, vaatteista ja ruuasta.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Olen samaa asiaa ajatellut monta kertaa. Saavat täällä rellestää kuinkas tykkäävät ja vielä hyysätään viimeisen päälle: maksetaan asunnot, vaatteet, autot ja kaikki sellainen, mitä ei suomalaiselle heikko-osaiselle makseta.
Turvallisuutta (niin omaisuuteen, henkeen kuin terveyteenkin kohdistuvaa) voidaan pitää kansalaisten perusoikeutena. Suomessa se ei kuitenkaan enää toteudu. Yhteiskunnallinen välinpitämättömyys on meillä ylittänyt jo kaikki mahdolliset rajat.
Tuossa oli vain kiinnijääneet. Paljonhan somalit tekevät rikoksia joista eivät jää kiinni.
Esim. varkauksista selvitetään nykyään enää vain joitain kymmeniä prosentteja. Onneksi todella vakavissa rikoksissa (henkirikokset, törkeät pahoinpitelyt, ryöstöt) selvitysprosentit on huomattavasti korkeampia.
Kiinnostavana yksityiskohtana voisi pitää sitä, että pahoinpitelyistä selvitetään nykyään suurempi osuus kuin murhista (vain noin 70 %). Onneksi näiden murhien osuus on kuitenkin vain pieni osuus kaikista henkirikoksista (tapot, surmat, kuolemantuottamukset).
Tämä on toisaalta aika ymmärrettävää, sillä pahoinpitelyissähän uhri itse voi todistaa, henkirikoksissa ei. Se taas vaikeuttaa huomattavasti rikostutkintaa.
eipä ne ota selvää minkä taustan omaavia tänne
tulee , maassa maan tavalla. tai sitten lähetetään
takas kotimaahansa ,mutta kun ne suomitytöt ottaa
somalin ja saavat lapsen niin isukilla on pysyvä
turvapaikka, sen jälkeen se tekee mitä haluaa
vaimolla ja lapsella ei oo merkitystä kuhan on turva paikka kyllä meollaan tyhmiä
Buahaha ja mitä toi oli tarkottavinaan tekene suomalaisekki rikoksia ja ota se lista selville se vasta pitkä onki!
:)
..että suomalaisia on X kertaa enemmän, suhteellisuudentajusi on kateissa!! suhteututa rikosten määrä henkilömäärään, siten saat oikean tuloksen!!
Jos katsotaan rikostilastoja niin nähdään,
että Suomessa rikoksiin syyllistyvät lähinnä
duunarit eli huonosti koulutettu kansanosa.
Tämä ilmenee tilastoista aivan selvästi.
Pitäisikö duunareita alkaa erityisesti
valvoa tai niiden liikkumista rajoittaa,
kun ne tiedetään rikollisiksi? Ne kun
tekevät lukumääräänsä nähden suhteettoman
suuren osan kaikista väkivalta- ja
omaisuusrikoksista.
Lähetetään rikoksen tehneet duunarit siperiaan. Myös ristiinnainti duunari rotuisten ja sivistyneen yliopisto rodun kesken on kiellettävä kuoleman uhalla.
Tämä oli ilmeisesti tarkoitettu vitsiksi, mutta vastataan nyt silti. Alhaisesta sosiaalisesta asemasta ei nimittäin voi vetää mitään yksi yhteen korrelaatiota rikostilastoihin.
Näitä rikoksiin syyllistyneitä ulkomaalaisia ei ole myöskään mitään syytä "vainota", vaan ainostaan karkoittaa heidät maasta. Näin saadaan nostettua myös rehellisten työtä tekevien maahanmuuttajien arvostusta.
Kysymys onkin suhteellisista osuuksista. On aika ikävä tosiasia, että keskimääräinen somali syyllistyy tiettyihin rikoksiin jopa kymmeniä kertoja keskimääräistä suomalaista useammin.
Ruotsissa Kumlan, Tidaholmin ja Hallin vankiloissa 65 % ovat jotain muuta kuin ruotsalaisia. Ovat maan kovimmat vankilat=turvapaikan hakijat tekevät täällä rajuja rikoksia. Mutta sanopas siitä jollekin niin kiljutaan heti rasistiksi. Uskomatonta pehmoilua pohjoismaissa. Tanska on fantastisen hyvä kun alkaa siivota roskajoukkoja takaisin.
Muslimeilla on pian enemmän oikeuksia kuin alkuperäisväestöllä. Help!
väkivaltaisista raiskauksista yli puolet on maahanmuuttajien tekemiä.
Onkohan sun % vähän alakantaan. Mulla on kaveri oikeuslaitoksen duunissa täällä Ruotsissa ja saan kuulla mitä juttuja tulee käräjille ja kyllä se on s-tanan tosi että ei oo kun vaikeasti lausuttavia nimiä syytettävänä.
Pakko olisi lopettaa tää hyssyttely "turvapaikoilla". Hommat on karannut päättäjien näpeistä eikä kukaan USKALLA sanoa kuinka päin h-tiä Skandinavia on menossa!