Kysymys verenpaineesta

Yritin etsiä tieto verenpaineesta, lähinnä alapaineesta. Kävin työterveyslääkärillä ja sain ilmeisesti huippu lukemat 108/64. Tuon 108 luin netistä oikeen hyväksi, mutta alapaineesta ei löydy tieto mitkä sen raja-arvot on. Osaakohan kukaan kertoa?
2181
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

kohonnut, kun se on 85-90. 64 on ihan normaali ja itse asiassa oikeinkin hyvä.

Äänestä

Et mainitse ikääsi, mutta arvosi ovat loistavat. Itselläni ovat hieman kohollaan 130/85-90 ja sain verenpainelääkkeet jo pari vuotta sitten.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tks kirjoitti:

Yritin etsiä tieto verenpaineesta, lähinnä alapaineesta. Kävin työterveyslääkärillä ja sain ilmeisesti huippu lukemat 108/64. Tuon 108 luin netistä oikeen hyväksi, mutta alapaineesta ei löydy tieto mitkä sen raja-arvot on. Osaakohan kukaan kertoa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu