Missä ovat Tapani ja Turust

Tapanin kanssa oli aikoinaan kiivaitakin väittelyjä, silti kunnioitin Tapanin vakaumusta, mitä ei horjuttanut mikään. Turust on toinen, kuka on kadonnut. kera hyvän huumorin.
Olen itse myös ollut sivussa näiltä palstoilta, tosin ajankulun vuoksi ole käynyt silloin tällöin lukemassa, mitä kumppaneille kuuluu.
Itse olen jäänyt varhaiseläkkeelle valtion virasta ja olen opetellut uutta ammattia täällä Saarenmaalla, nimittäin kalastajan ammattia.
Kertokaa ihmeessä lämpimiä terveisiä vanhoille herroille, jos joku heitä näkee.
6473
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Uskoisin, että Tapani on lähtenyt matkoille ja palaa varmaan jossain vaiheessa. Turust on vain harvoin kirjoitellut viime aikoina. Vahinko.
Kalastus on hieno harrastus, jota olen itsekkin kokeillut. Toivotan hyvää kalaonnea ja voin kertoa terveisiä Tapanille kun näen.

Unski

Äänestä

Koukkuhun madon mä pujotan ja, hei, Ahti suo antejaan!
Onhan tämä palsta hiljentynyt. Eikö mormonismi enää jaksa kiinnostaa?

Äänestä
  • mutta tapa jolla sitä täällä käsitellään, on omiaan vähentämään osallistumishaluja.

    Äänestä

  • kiinnostaa kyllä, kirjoitti:

    mutta tapa jolla sitä täällä käsitellään, on omiaan vähentämään osallistumishaluja.

    että kirkon jäsenet äyskivät, tiuskivat ja panettelevat ilkeiksi "viattoman" kirkon vastustajiksi, kun joku rehellinen kertoo täällä raadollsia totuuksia mormonismista.

    Mormoneiden omilla keskustelupalstalla nämä totuudet deletoidaan mormoneiden toimesta alta aikayksikön.

    Äänestä

En pääse keskusteluihin omalta koneeltani. Olen kysellyt jo monta kertaa syytä, mutta mitään ei ole vastattu.

Olen arvellut, että syynä saattoi olla se, että kerroin kuulleeni pyhäkoulussa erään nykyinen sisaremme alkaneen tutkia kirkkoamme nähtyään ja kuultuaan miten hänen uskonnon opettajansa Tampeteella naama punaisena varotti vain mormoneista, mutta löysi hyvää mm. buddhalaisuudesta ja kaikista muistakin. Tapahtumasta on jo n. 40 vuotta. Tätä en tullut maininneeksi enkä sitä, että nykyisin uskonnon opettajat ovat hyvinkin asiallisia ja pyytävät usein kirkkomme edustajia kertomaan luokalle uskonnostamme. Olisiko ollut kuitenkin niin, että uskonnon opettajat olisivat pyytäneet hyllyttämistäni?

Toinen hyllyttämisen syy oli ehkä väärinkäsitys, että olisin aloittanut räkänokiksi nimittelyn. Osallistuin tuohon "nokitteluun" vain siten, että sanoin pitäväni hyvin todennäköisenä, että räkänokka -sanan tarjoili muka-mormoni saadakseen syyn moittia kirkkkomme jäseniä.

Sekä pyhäkoulussa kuulemani että räkänokittelut poistettiin samaan aikaan. Eräs kirjoittaja epäili, että siksi minä olisin ollut myös räkänokittelun aloittaja.

Äänestä
  • Ylläpito on tehnyt aikamoisen munauksen, jos on sinut hyllyttänyt. Ei täällä juuri kukaan pidä mitään tasoa kirjoituksilleen kuin sinä...

    Liittyen noihin uskonnonopettajiin, samanlaisia luupäitä ne ovat edelleenkin, varsinkin jos ovat vakaumuksellisia. Kuulin juuri jokin aika sitten sukulaiseni lapselta seuraavaa: kevään aikana oli opeteltu maailman uskonnoista. Sitten opettaja oli kysynyt luokalta, että mikä uskonto sinusta tuntuisi parhaimmalta. Yksi oppilas oli sitten vastqannut, että "Islam", johon opettaja oli tokaissut "milloin sitten olet ajatellut räjäyttää jotain ensimmäisen kerran".

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Antti V. Piiterinen kirjoitti:

Tapanin kanssa oli aikoinaan kiivaitakin väittelyjä, silti kunnioitin Tapanin vakaumusta, mitä ei horjuttanut mikään. Turust on toinen, kuka on kadonnut. kera hyvän huumorin.
Olen itse myös ollut sivussa näiltä palstoilta, tosin ajankulun vuoksi ole käynyt silloin tällöin lukemassa, mitä kumppaneille kuuluu.
Itse olen jäänyt varhaiseläkkeelle valtion virasta ja olen opetellut uutta ammattia täällä Saarenmaalla, nimittäin kalastajan ammattia.
Kertokaa ihmeessä lämpimiä terveisiä vanhoille herroille, jos joku heitä näkee.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu