Kannattiko leikkiä Ihmishengillä...
Vedettiinkö Tehyläisiä
HÖPLÄSTÄ?
8527
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Että voi olla yksinkertaista sakkia. Ei tosiaan kannata heidän sopimukselleen kateellisia olla. Nelivuotinen sopimus vielä ja muut pääsee parin vuoden päästä neuvottelemaan paremman sopimuksen. Naarattaa, naarattaa.
taloustilanne heikkenee seuraavan parin vuoden aikana niin muut liitot eivät tule saamaan yhtä hyviä korotuksia tulevissa sopimuksissa.
niin heikkenevät myöskin Tehyläisten korotukset parin vuoden päästä koska ne on sidottu yleiseen korotustasoon.Samaten se heikentää yleistä korotustasoa nimenomaan kunta-alalla kun muillekin kuntien työntekijöille pitää tasapuolisuuden nimissä maksaa tulevaisuudessa samat korotukset kuin Tehyläisille ja vielä lisäksi osa korotuksista on sidottu tuohon epämääräseen terveydenhoidon tuottavuuskehitykseen,eli jos ei potilaat suostu tervehtymään nopeammin ei tule myöskään niitä korotuksia.Että tämmönen liukumiina tälläkertaa.
on hyvin viritetty sopimus, kuntatyönantajilla taitaa olla paljon temppuja takataskussa.
Vielä vuosienkin päästä muistetaan kuinka tehyläiset olivat valmiita antamaan sairaiden, lasten ja vanhusten kuolla. Jotta saisivat hiukan lisää rahaa.
Oltiin valmiita jättämään potilaat...
Taistelumme onnistui, Saamme samat korotukset kuin muutkin! Lisäksi saimme soppatykistä ilmaista puuroa, hernekeittohan pierettää.
Myös saimme kunnat korottamaan veroja joten saamme enemmän käteen kuin muut.
Vetää Oikeat Johtopäätökset