Hei!
Tarvitsisimme apua opinnäytetyön tekemiseen. Aiheena on saattohoito ja tarvitsisimme erilaisia linkkejä aiheeseen liittyen varsinkin tarvitsisimme linkkejä jossa olisi luotettavat lähteet ja tiedot kuolemasta ja sen jälkeisistä merkeistä esim. Kuolonkankeus ja Lautumat. Olisimme kiitollisia jos sellaisia löytäisitte!
Tarvitsisimme apua opinnäytetyön tekemiseen. Aiheena on saattohoito ja tarvitsisimme erilaisia linkkejä aiheeseen liittyen varsinkin tarvitsisimme linkkejä jossa olisi luotettavat lähteet ja tiedot kuolemasta ja sen jälkeisistä merkeistä esim. Kuolonkankeus ja Lautumat. Olisimme kiitollisia jos sellaisia löytäisitte!
Vastaukset 15
Vanhimmat
itse en ehkä pystyisi noin rankasta aiheesta tehtä opinnäytetyötä,mutta hyvä että siitä silti tehdään,kun on se tutkimisen "arvoinen" ja aika vähän käsitelty aihe..ei siitä kouluissakaan niin puhuta..
Mielenkiintoinen aihe ja toivottavasti löydätte tietöä,hakekaa joitain fysiologian kirjoja,niissä kerrotaan kuolema solutasolla ja siinä saa kunnon käsityksen mitä elimistössä todella tapahtuu kun sydän pysähtyy ja kuolema yllättää.
Kiitos vinkistä! :) Saattohoidosta on todellakin vähän tietoa ja koulussakaan sitä ei käsitellä kovinkaan laajasti. Kuitenkin erittäin mielenkiintoinen aihevalinta
Ilmeisesti olette jonkin hoitoalan opiskelijoita, koska aiheenne on tuo. Mutta vinkiksi, jos aihe on saattohoito, niin keskeisin asia ei ole nuo kuoleman merkit vaan nimen omaan se potilaan ja omaisten hoito ja tukeminen ennen kuolemaa.
Ja tietoa kyllä löytyy jo googlestakin saattohoito sanalla. Ja siitä vaan haastattelemaan terveyskeskuksen, vanhainkodin, kotihoidon tai saattohoitokodin hoitajaa, niin saatte knkreettisen näkemyksen asiasta. Ja jos joku omainenkin voisi kertoa, mitä hän odottaisi hoitohenkilkunnalta tässä vaiheessa hoitoa.
Juha Hänninen: Saattohoito – potilaan ja omaisen opas. 7. uudistettu painos 2004. Opasta voi tiedustella Etelä-Suomen Syöpäyhdistyksestä, puh. (09) 696 2110, etela-suomi (at) cancer.fi
http://therapiafennica.fi/wiki/index.php?title=Saattohoito
Muutenkin nuo Juha Hännisen, eli Terhokodin ylilääkärin, kirjoittamat artikkelit ovat luotettavia. Häntä aina haastatellaan kun on kyse saattohoidosta, hän on viime vuosina pyrkinyt parantamaan juuri saattohoidon tasoa.
Kuoleman jälkeisiä merkkejä, kuten lautumia jne, en usko, että teidän kannattaa lainkaan käsitellä, jos aihe on saattohoito. Käsitelkää saattohoidon määritelmä, millaisia potilaita saattohoidossa on (yleisimmin syöpäpotilaat, mutta myös muut aivan loppuvaiheen potilaat, kuten vaikeaa sydämen vajaatoimintaa sairastavat). Saattohoidon psyykkinen puoli (hoitajan näkökulmasta ja siitä, miten voi potilasta tukea, myös uskonnollista apua voi tarjota), oireiden helpottaminen (pahoinvointi, kivut, levottomuus, hengenahdistus, jne). Saattohoito kotona/terveyskeskusvuodeosastolla/saattohoitokodissa. Aihe on mielenkiintoinen ja hyvin ajankohtainen, siitähän on ollut paljon keskustelua eri paikoissa. Löydätte varmasti hyvin aineistoa. Kannattaisi myös käydä tutustumassa saattohoitokotiin jos mahdollista, itse olen käynyt Turun lähellä syöpäyhdistyksen saattohoitokodissa viitisen vuotta sitten ja se oli avartava käynti.
Suomalaisista kuvataiteilijoista Akseli Gallen-Kallela on ilmentänyt kuoleman kokemusta mestarillisesti, unen tai alitajunnan maailmasta käsin.
mee terveyskeskuksen exitushuoneeseen
JAA a kerran tässä kyselinkin sinusta .. no oliko ihan toiveala KAIPPA SE JONKIN ON NEKIN TEHTÄVÄT TÄÄLLÄ TEHTÄVÄ en minä sillä - onko jättänyt minkäänlaisia jälkiä tuo ala kysyn ihan sillä että .. sanon suoraan että minä en itte voisi työskennellä ruumiitten kaa VAIKKA tuskin ne mitään kenellekkään tekee.. mutta se henkinen puoli olen liian herkkä...
Jos kerran teette opinnäytetyötä niin pitäisi teidän kyllä tietää että asia on yksi viime vuosien ajankohtaisista aiheista ja paljon on tutkittua tietoa saatavilla. Siksi mietinkin mitä täältä kyselette? Eikä saattohoitoon tosiaankaan kuuluu kuoleman jälkeiset tunnusmerkit!
Luulisi, että ne kuuluisi enemmän rikosoikeuden piirin, jos on löydetty vainaja, josta ei tiedetä miten se on kuollut tai minä ajankohtana.
Sairaalassa nuo tuskin pääsevät kovin pitkälle kehittymään tai sitten nykyhoidon taso on todella katastrofaalinen ja potilas löydetään vasta parin päivän päästä. (
tottakai kuolema on osa saattohoitoa. Ei saattohoidon prosessi lopu siihen että kun ihminen kuolee. Pitää ottaa huomioon kokonaisvaltainen ja JATKUVA hoito hei haloo! ihmistä täytyy kunnioittaa kuoleman jälkeenkin ja kuoleman merkit täytyy tunnistaa. Olen lukenut muutamia opinnäytetöitä saattohoidosta ja niissä on lukenut näistä aiheista. Kirjoittakaa vaan näistä, mitä se muille kuuluu, ja jos opettajan kanssa olette siitä sopineet niin antaa vaan mennä =)
Tokihan tiedätte, että lautumat eivät ole vain kuoleman jälkeisiä merkkejä, vaan ilmestyvät jo ennen kuolemaa...
kuolemasta on tehty lopputöitä. Tutustukaa niihin.
Olisi viisaampaa rajata aihetta, eli mitä haette.
Kuolema ja saattohoito on laaja kokonaisuus.
Miettikää vielä rajauksia.
Miten olisi viimeiset hetket.?
Haastatteluissa voisi yhtenä asiana olla omaisille, että mistä tunsitte kuoleman olevan lähellä.
Kysyä nyt tälläistä tälläisellä palstalla.Kirjallisuutta on paljon aiheista ja harjoittelujaksoillanne voitte kysellä ohjaajiltanne.Olette todella epäasiallisesti liikkeellä,herää kysymys,nautitteko vastauksista.Saattohoitoon kuuluu potilaan ja /omaistenkin hoitaminen,kyllä varmasti olette käsitelleet koulussanne aihetta.Huh,huomenna otan aiheen esiin opiskelijalleni,ettei tälläistä tarvitse lukea.Tietoa on ja vastauksen antajia löytyy,mutta valmista tekstiä ette täältä saa,jos olette tosissaan liikkeelläkään.
Hölmöt..Tyhmät..Ajatelkaa uudestaan tulevaa ammattianne..En haluaisi olla hoidossanne.Idioottimaisia kysymyksiä.Häpeätte joskus.
suosittelen teille että luette Tiibettiläisen Kuolleiden kirjan. Siitä saa uskomattoman hienon näköalan myös elämään.
Ja kuolemisen eri vaiheet on selostettu hyvin tarkkaan.