Adolf Hitler's sexuality has been the subject of much speculation and controversy. Some historians argue that Hitler was completely heterosexual, others argue that he was either homo- or bisexual, while still others argue that he was typically asexual. The reason for this great deal of speculation may be the fact that Hitler presented himself publicly as a man without an intimate domestic life, dedicated to his political mission.
http://en.wikipedia.org/wiki/Adolf_Hitler's_sexuality
http://en.wikipedia.org/wiki/Adolf_Hitler's_sexuality
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kumpi on hyväksyttävämpää?
a. Hetero tapattaa homoja
b. Homo tapattaa homoja
In diesem Blockseminar geht es zunächst um anthropologische Grunddaten, sodann um ihre Bedeutung im ekklesiologischen Kontext. In grundsätzlichen Erwägungen wird das Verhältnis von menschlicher Autonomie und Autorität erörtert und gefragt, was beide begründet und wo erfahrungsgemäß ihre Grenzen liegen. In diesem Betrachtungszu-sammenhang wird sich zeigen, dass beim Menschen auch der Tradition autoritative Bedeutung zukommt: Als geschichtliches Gemeinschaftsbewusstsein, das der Erfahrung des einzelnen vorweg und ihr dadurch – zumindest vorerst – überlegen ist.
In einer zweiten Einheit geht es um das Verhältnis von der Freiheit der Theologie und des Theologen einerseits und seine Bekenntnisbildung andererseits, zugespitzt um die Frage der Glaubensfreiheit in unserer alt-katholischen Kirche. Ihren Ausgang nimmt diese Einheit bei der Erörterung eines Vortrags Döllingers von 1863: „Die Vergangenheit und Gegenwart der katholischen Theologie“.
In einer offenen Diskussion werden sich Fragen stellen und nach einer Antwort verlangen, wie: Ist seine Problematik noch die unsrige? Wie stellt sich heute bei uns das Verhältnis von kirchlichem Lehramt und Freiheit der Theologie (oder des Glaubens) dar? Wo nehmen wir überhaupt in unserer Kirche noch ein Lehramt wahr?
Ei tälläisia hetero-, homo-, bi- ja aseksuaaleja ole ollut ennen kuin ihan viime vuosikymmeninä. Ennen vanhaan ihmiset olivat joko terveitä tai sairaita, siinä kaikki. Ei ole mitään todisteita Hitlerin syyllistymisestä luonnonvastaisiin paheisiin. Samaa ei voi sanoa kaikista hänen lähipiirissään.
Nuo sanat hetero-, homo-, bi- ja aseksuaali ovat uudempaa termistöä mutta eiköhän monen sortin seksuaaleja ole ollut aina. Antiikin aikana homostelu kuului asiaan, pojilla pidettiin puutappia anaalissa jotta se venyisi sopivaksi b-porras juttuja varten.
Mistä olet tietosi noutanut?
Oliko suuriakin eroja eri yhteiskuntaluokkiin kuuluvien lasten välillä? Sallittinko tietyt asiat tapahtuviksi vain orjien lapsille vai oliko käytäntö sama myös yläluokan keskuudessa?
Monilla hänen kavereillaan oli vaimot ja perhe elämä, mutta Aatulla ei? Homoseksuaali se oli. Varmasti käski aina Göringiä ja Ribbentropia persepanolla ja joka päivä leikkimään pyllyleikkejä.
Uusnatsit vastustavat homoja vaikka Adolf Hitler oli homoseksuaali. Uusnatsit ovat siis idiootteja.
http://www.suol.fi/raamattunet/homoseks.html
Historiaa
Homoseksuaalisuuteen on suhtauduttu eri aikoina eri paikoissa hyvinkin vaihtelevasti. Joskus se on mielletty normaaliksi toiminnaksi, toisinaan sitä on pidetty suurena syntinä ja rangaistukset sen harjoittamisesta ovat olleet suuria. Antiikkia, etenkin antiikin Kreikkaa on totuttu pitämään vapaamielisenä homoseksuaalisuutta ja seksiä sinänsä kohtaan.
Antiikin Kreikassa miesten välinen homoeroottinen suhde oli täysin hyväksyttävä ja joissain olosuhteissa jopa suotava. Yleensä tällaisesta suhteesta on käytetty nimitystä pederastia (kr. paiderastia, "poikien rakastaminen"), koska sen yleisin muoto oli miehen ja nuoren pojan eroottis-sosiaalinen kanssakäyminen. Pederastian kukoistusaikana pidetään klassista kautta, mutta se kuului tavalliseen käytökseen satojen vuosien ajan hiukan ajasta ja paikasta riippuen. Pederastian alkuperästä on esitetty erilaisia olettamuksia. Jotkut tutkijat pitävät sitä paikallisena poikkeusilmiönä, toiset katsovat sen ilmentävän yleisinhimillistä homoseksuaalista traditiota. Tavallisimmin sen katsotaan juontavan juurensa alkukantaisten yhteisöjen sotilaallisista initiaatioriiteistä.
Kreikkalaisille homoseksuaalisuus ei edustanut valtakulttuurin kyseenalaistavaa vastakulttuuria, kuten homokulttuuri jossain määrin nykyisin, vaan se nousi yhteisön hyväksymistä perusarvoista ja osaltaan tuki niitä. Pederastinen suhde oli osa pojan kasvamista aikuiseksi vanhemman miehen, opettajan opastuksella sekä seksuaalisessa että sosiaalisessa mielessä. Pederastian tavoitteena oli hyveellisyyden ja suorituskyvyn maksimointi. Yleensä pederastia liittyi sivistyslaitoksiin ja oli näin osa pojan koulutusta. Vanhemmalle miehelle kuului opettajan ja kasvattajan rooli. Pederastinen kasvatus tähtäsi siihen, että pojista kasvaisi rohkeita, yhteisöään miehuullisesti puolustavia ja sivistyneitä miehiä sen palvelukseen. Spartassa ja joissain muissa kaupungeissa pederastisia suhteita käytettiin hyväksi sotatilassa: mies ja poika taistelivat rinnakkain, sillä "vain rakastavat voivat kuolla toistensa puolesta".