Menkää Mustalaiset TÖIHIN. On väärin että meidän muiden töistä kotiintulomatkalla täytyy väistellä mustalaisia, jotka pitää itseään jotenkin arvokkaampana kuin valkolaisia, ja kuitenkin me elätämme heidät. Vituttaa maksaa kovia veroja joilla näitä työnvieruksujia pidetään toreilla uhoamassa.
Jos valkolaisilla olisi yhtä hyvä yhteenkuuluvaisuudentunne ja heimolaisen auttamisenhalu, niin se olisi koitunut mustalaisten tuhoksi jo aikoja sitten...
Jos valkolaisilla olisi yhtä hyvä yhteenkuuluvaisuudentunne ja heimolaisen auttamisenhalu, niin se olisi koitunut mustalaisten tuhoksi jo aikoja sitten...
Vastaukset 11
Vanhimmat
Täysin terve ja työkykyinen ihminen, joka kieltäytyy tarjotusta työstä, ei ansaitse minkäänlaista yhteiskunnallista tukea.
Täysin terve ja työkykyinen ihminen, joka kieltäytyy tarjotusta työstä on yksinkertaisesti älykäs! Miksi tehdä töitä kun pärjää ilmankin? Työorjuus on teitä varten. Yksinkertaiset valkonaamat!
Minulla on lähituttavinani muutamia romaaneja, jotka käyvät aivan normaalisti töissä, ovat lisäksi korkealle koulutettuja. He ovat pitkälti kuitenkin luopuneet omasta kulttuuristaan ja mm. pukeutuvat kuten valtaväestö.
Väitän, että ongelmana on lähinnä se, ettei romaaneille anneta töitä elleivät he muutu valtaväestön kaltaiseksi. Tasa-arvon nimissä heille pitäisi tarjota töitä sellaisina kun he ovat. Sama koskee myös muita vähemmistöjä kuten somaleja.
Kuka haluaa ottaa töihin henkilön, jolla ei ole minkäänlaista koulutusta; usein peruskoulukin on jätetty kesken.
Olen elämässäni tavannut myös romaneita, jotka ovat aivaan suoraan myöntäneet, että työnteko ei kuulu romanikulttuuriin.
Tästä hyvänä esimerkkinä Slocvakian 500 000 romania, joiden työttömyysprosentti on käytännössä lähes sata.
Usein puhutaan romanien perinteisistä ammateista, jotka ovat ajan myötä kadonneet. Historiaa tutkineena voin sanoa, että tosiasiassa mitään perinteisiä ammatteja ei ole ollut edes olemassa.
Romanit mainitaan jo 1500-luvun lopulta työtä vieroksuvina kulkureina.
En ole koskaan nähnyt mustalaista työssä tai autokoulussa!!
Et taida tunnistaa mustalaista, jolla ei ole kansallispuku
päällään? Ei se mitään, et ole sokeutesi kanssa yksin.
Kyllä tunnistan!!En ole nähnyt siitä huolimatta,sori!
Eipähän noita mustalaisia ole juuri tullut työelämässä vastaan. Syykin on selvä: Ylipuolella mustalaisista ei ole takanaan edes ammatillisia opintoja! On totta että perinteiset mustalaisten ammatit hevostaloudessa sekä mm. kattilan paikkaajana ovat vähentyneet mutta sama kehitys koskeen meitä kaikkia, jotka asumme teollistuneissa maissa. Kuten aiemmassa viestissä todettiin mustalaisilla on ollut aina maine työn vieroksujina. Siihen en ota kantaa mistä se on peräisin.
Autokoulussa oli, muuten minun aikaan yksi mustalainen. Tai no varma en voi olla kun ei käyttänyt kansallispukua, mutta sukunimi, puhetapa sekä aina yhtä tieteellinen kallomittausanalyysini viittasivat kaikki siihen suuntaan. Ajoi vielä autoa kuin vanha tekijä. =)
pitäisi laittaa töihin . mitä manne osaaa kun
ei oo oppinut kirjoittamaan ja lukemaan,koulutus
nolla. pitäisi laki uudistaa ja laittaa pakkotyöhön,meinaakko että tavallinen ihminen haluaisi mannen tai vastaavan työ kaverikseen
se on aika hankala juttu manneja on ollut suomessa 500v eivätkä ole vielä oppineet maan tavoille... itsekkin joudun pitkää työ päivää tekemään ja verotus on sen mukainen . ei tunnu oikeudenmukaiselta että yhteiskunnan elätit pärjää rahallisesti paremmin kuin työssäkävijät
päättäjissä se vika on ei mannessa eihän se mannen vika ooo kun sen ei tarvi töitä tehdä...
Joo mulla oli ylä-asteella yks mustalainen samalla luokalla... ihan mukava tyyppi muuten mutta sitä eikä sen 2 veljeä eikä serkkua kiinnostanu koulu yhtään. Tällä hetkellä tälä kaverilla on 7 pahoinpitely syytettä jotka se on saanu noin 2v aikana. kellään näistä tyypeistä eiole työtä eivätkä ole peruskoulun jälkeen mitään opiskelleet.... no ihme että kävivät edes peruskoulun
Tietämättömänä ja yleistäen on hyvä puhua?
Tällaisilla asenteilla emme auta ketään-itseämmekään.
Eihän valtaväestö anna edes tilaisuutta muille ryhmille,näyttää että hekin oppivat/osaavat siinä missä muutkin.
Arvatkaapa vain,onko turhauttavaa hakea mihinkään työhön/koulutukseen-kun kaikki tyssää jo alkuunsa rotuun ja ennakkoluuloihin!!
On helppo arvostella ja haukkua, kun ei tiedä kuinka asiat oikeasti on.