Sanottiin,että aletaan pelastamaan vararikon partaalla olevaa pankkia.Uskokoon,kuka tahtoo.En ole enää iltasatu-iässä.Merkillinen juttu,että Aho-Viinasen hallitus ei antanut minkäänlaisia faktoja tietoja,kun sijoittivat rahaa sen pankkinsa pelastamiseen.Ja siitäkin huolimatta vaan kaatui sekin pankki.Vaikka miten tuli raippaverot ja auton käyttömaksut ja liikevaihtovero poistettiin ja tilalle tuli arvonlisävero.Auton käyttömaksunkin piti olla vain väliaikainen maksu,kumma kyllä se on jäänyt voimaan.Ja merkillistä sekin,että välittömästi kun lähdettiin Eu:hun,niin oli runsaslukuinen poliitikkojen joukko sinne rynnimässä.Eikö kenellekään tule mieleen,mikä siinä koko operaatiossa oli takana?
Eu:hun on päästävä,maksoi,mitä maksoi.Sen jälkeen hallitus jättää eroilmoituksensa ja kas vain!Näille päättäjille on pedattu jo valmiiksi hyväpalkkainen virka,ettei tarvitse työlttömäksi jäädä.Aho-Viinasen hallitus uskoi ilmeisesti itsekin olevansa puhtoinen,viaton,kuin Kristus syntyessään.Valkoisen karitsan sijaan asialla olikin musta pässi,jolla ei todellakaan ollut puhtaat jauhot pussissaan.Joskus aiemmin on maanpetoksesta tuomittu pitkiinkin vankeustuomioihin.Miksi nyt ei olla tuomittu?Vaikka olisi kuinka hyväuskoinen ja hölmö,niin ei takuulla kukaan usko Aho-Viinasen hallituksen lässtyksiä.Sanokaa,jos olen väärässä.
Eu:hun on päästävä,maksoi,mitä maksoi.Sen jälkeen hallitus jättää eroilmoituksensa ja kas vain!Näille päättäjille on pedattu jo valmiiksi hyväpalkkainen virka,ettei tarvitse työlttömäksi jäädä.Aho-Viinasen hallitus uskoi ilmeisesti itsekin olevansa puhtoinen,viaton,kuin Kristus syntyessään.Valkoisen karitsan sijaan asialla olikin musta pässi,jolla ei todellakaan ollut puhtaat jauhot pussissaan.Joskus aiemmin on maanpetoksesta tuomittu pitkiinkin vankeustuomioihin.Miksi nyt ei olla tuomittu?Vaikka olisi kuinka hyväuskoinen ja hölmö,niin ei takuulla kukaan usko Aho-Viinasen hallituksen lässtyksiä.Sanokaa,jos olen väärässä.
Vastaukset 7
Vanhimmat
EU-ratkaisu oli valtavien petosten miltei ehtymätön vita. Mitä enemmän olen asiaan perehtynyt, sen karmaisevammalta 1980-1990 lukujen tapahtumat alkavat vaikuttaa.
Nyt on käynyt minulle selväksi, etteivät nuo tapahtumat olleet pakon sanelemia, vaan ne olivat TIETOISIA VALINTOJA.
Anteeksi vaan kun kirjoitan näin lyhyesti, koska näistä petoksista on joskus vaikea malttinsa säilyttäen kirjoittaa.
Olen iloinen mielipiteestäsi ja erityisesti sen julkaisemisesta. Näitä rohkeita ja samalla kaunistelemattomia puheenvuoroja me tulemme tarvitsemaan.
Se on nähty ja jo yli kymmenen vuotta koettu tämä "ihana Euroopan Unioni: Luvattiin: -Työttömyys poistuu -Kaupankäynti vilkastuu - Turvallisuuspolitiikka vahvistuu -Päästään eroon maataloustuista -Ruokaa tullaan jakamaan kaupoista puoli-ilmaiseksi. Eu:n vastustajilta tukittiin suut.Kaikki tietävät mihin on tultu. Eläminen ja varsinkin syöminen on kalliimpaa kuin koskaan.Puhutaan Natoon liittymisestä. Ei turvaa Eu:sta. Maksetaan valtavia maksuja Eu:hun keskieuroopan maanviljelijöille , viiniviljelijöille,huumediilereille, englannin kunningattarelle ja kaiken mailman kavaltajille.Sitten vielä markasta eroon, niin kaikki kalliit hinnat NÄYTTÄVÄT niin hirveän pieniltä. Sehän tämän kaiken tarkoituskin oli. Asiaa olisi paljon enemmänkin, mutta koitanpa rauhoittua , kun en mitään asialle mahda.
Aho-viinasen hölynpöly puheet eusta kansalle saivat kansan vauhkoontumaan ja kaikenlaiset oikeistolais tutkijat virmaantuivat kuin olisi kadettu bensaa liekkeihin eu äänestyksen aikaan tv ja radio suolsi ahon palopuheita 24h/vrk ssa kansalle joka oli hulluden partaalle ajettu vailla omaa tahtoa,Eu hun meno itsessään aloitti kansan rappiotilan on myöskin uskomatonta että edustajamme eussa kuvittelevat saavansa jotakin aikaan sellaista jolla olisi merkitystä Suomen kannatalta.Olisi siis korkea aika erota eusta:)
Eli tilanne on nyt se että EU käyttää historian oppia saadakseen aikaan yhden "valtion" käyttämällä HAJOTA ja HALLITSE keinoa kuten Rooma aikoinaan !!!! pikkusyrjämaiden johtajille tarjotaan bonuksia jotta he saavat valtionsa sekasortoon ja ahdinkoon jotta nämä pikkuiset joutuisivat enemmän riippuvaisiksi EUsta jne...
Hallitus on tyhmä tai ei jattele kansaansa!!!!!
Eu:sta ja ettei kukaan ole eronnut. Minäpä luulen, että kun jättää ne valtavat maksut aina vaan maksamatta, niin kohta erottavat ja jos Eu määrää sakkoja ja muita sanktioita, jättää nekin kaikki hoitamatta, niin eiköhän ala tulla potkuja perseelle. Säästöjä ainakin tulee ja rutkasti.
Mallijäsen Eu:ssa niinkuin yritetään mukamas olla. Mitä hyötyä? Ei muuta lyödään kaikki läskiksi. Paskat siitä jos maine menee Eu:ssa. Säästyypä rahat vaikka vanhustenhoitoon.
Asia on kerrottu lyhyesti ja ytimekkäästi tuolla läheisellä ITSENÄISYYSPUOLUEEN palstalla.
Kun toimimme sen mukaisesti pääsemme painajaisestamme irti.
Varmimpana kanavana näen Itsenäisyyspuolueen toiminnan, koska sen tulevat kansanedustajat tulevat tekemään töitä myös vaalien välillä.