Todella tervetullut

4194
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

jotain sulkia/ruusuja hattuunsa tuo "krunikka".

Mä en usko sen todellisiin haluihin parantaa vuokratyöläisten asemaa.

Tossa on kyseessä taas yks porvarihallituksen suuri kusetus.

Äänestä

Työntekijöitten palkkaaminen kaikin lain edellyttämin velvottein on liian raskasta.

Oletko tullut ajatelleeksi:

Työnantaja on velvollinen maksamaan:

- palkan
- tekemättömän työajan palkat (vuosilomat, arkipyhät)
- työajanlyhennykset, pekkaspäivien palkan
- lomallelähtö ja -paluurahan
- mahdolliset tuottavuusbonukset
- suurelta osin sairausajan palkat
- sosiaaliturvamaksun
- työeläkemaksun
- tapaturmavakuutusmaksun
- työttömyysvakuutusmaksun
- ryhmähenkivakuutusmaksun

-Vakuutusmaksut maksetaan sekä tehdyn työajan että tekemättömän työajan kuten vuosilomien ja vapaapäivien ym. ajalta maksetusta palkasta.

- Lisäksi on irtisanomisaikana otettava takaisin töihin, jos työtarvetta ilmenee, ellei irtisanomisen syy todistettavasti ole henkilö itse, mikä on tosi vaikea osoittaa.

- Joillakin aloilla (mm.paperi) jatkuu takaisinottovelvollisuus vielä 9kk irtisanomisajan päättymisen jälkeenkin...

Onko ihme, että tilapäiseen ja pitempäänkin tarpeeseen halutaan vuokratyövoimaa, joka selkeästi tekee työn sovitulla tuntitaksalla ja piste.

Äänestä
  • vierastyövoiman ottaminen vakituiseksi vaatii myös
    monenlaisten viranomaisten vaatimat puitteet

    -pukuhuoneet (miehet, naiset)
    -ruokailutilat
    -muut sosiaalitilat
    -erilliset järjestyssäännöt tupakoinnista, yms.

    Sekä tietysti täydellisen kirjanpidon jokaisen työntekijän kaikista asioista, joka on paljon raskaampi kuin pelkkä tuntien ylösmerkkaus ja ilmoitus vuokratyöntekijäfirmalle.

    Lopuksi, vaan ei vähäisimpänä tulee työntekijä itse elämäntapoineen. Jos teloo itsensä jossakin tai tekee muita töitä ja jää saikulle, on palkka maksettava kuitenkin, usein väitetään vielä juuri päätyöpaikasta johtuvaksi...

    Vuokratyöntekijän jäädessä pois, uusi hoituu puhelinsoitolla paikalle.

    Äänestä

  • toimintapoja, jotka työnantajapuoli on hyväksynyt neuvotteluissa. Yrittäjän pitää myydä Audi ja alkaa ajamaan vaatimattomalla autolla, jos rahat ei riitä lakisääteisiin maksuihin tai sitten laittaa pillit pussiin ja lopettaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


uutinen!! kirjoitti:

http://www.yle.fi/uutiset/kotimaa/oikea/id75671.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu