Iltaa,
olisikohan feministeillä jotain annettavaa islamilaiseen maailmaan:
http://www.liveleak.com/view?i=9ee_1178481271
minusta puheet "erilaisten kulttuurien kunnioittamisesta" voidaan vetää pöntöstä alas, jos näin perustavanlaatuiset oikeudet ovat vielä kivikaudella.
Toivottavasti naisunioini sekä feministiliitto auttavat suomessa asuvia musliminaisia tietämään oikeuksistaan.
olisikohan feministeillä jotain annettavaa islamilaiseen maailmaan:
http://www.liveleak.com/view?i=9ee_1178481271
minusta puheet "erilaisten kulttuurien kunnioittamisesta" voidaan vetää pöntöstä alas, jos näin perustavanlaatuiset oikeudet ovat vielä kivikaudella.
Toivottavasti naisunioini sekä feministiliitto auttavat suomessa asuvia musliminaisia tietämään oikeuksistaan.
Vastaukset 10
Vanhimmat
kummatkin !
väärä propaganda islaminaisesta ...
http://www.islamtampere.com/naistenoikeudet.htm
Valkoiset ovat ihmiskunnan syöpä.
pornoa pedophiili seksivälineitä ..naisten seksi orjeitelu.. ei ole islamilainentapa .
Yleisin vastaväite, jonka islamilainen antaa, kun naisten huonoa asemaa islamilaisissa kulttuureissa arvostellaan, on juuri vetoaminen siihen, että länsimaissa naisilla on vapaus ja tätä vapautta sitten käytetään kuvaamalla heitä pornoon ja seksiin.
Suo siellä vetelä täällä. Kumman valitset?
aika kova väite joka tulee ehkä maailman historian sotaisimmalta mantereelta.
Mieluummin huorana kuin oppimattoman fundamentalistikonkkanokan vallankohteena, hunnutettuna, kotiinvangittuna, synnytyskoneena yhdessä muiden vaimojen kanssa. Kysyt vielä!
Miten niin muslimeissa ei ole pedofiilejä? Heidän ylin profeettansakin oli. Kuka tietää, mitä kammottavaa tapahtuu yhä nykyään muurien sisällä ja kuinka paljon?
Ehdottomasti vapaus ja sivistys, ei tarvitse huorata, voi itse valita rakkaansa, opiskella, ansaita elantonsa, olla ihminen.
Ei islamilainenkaan mies saa mennä kadulla hakkaamaan ketä tahansa naista. Islamilaisissa maissa katsotaan, että avioliitto oikeuttaa naiseen kohdistuvan väkivallan.
Monissa maissa raiskaus katsotaan vakavaksi rikokseksi, josta voi islamilaisessa maassa saada kuolemanrangaistuksen. Raiskaus avioliitossa on kuitenkin näissä maissa hyväksytty ja sallittu.
Samaa mieltä ovat myös Ruotsalaiset, jotka ovat virallisesti tunnustaneet ja hyväksyneet tämän asian ainoana eurooppalaisena valtiona. Ruotsin lain mukaan seksin osto on väkivaltaa naista kohtaan, jopa raiskaukseen verrata rikos, mutta avioliitto sallii seksin oston tapahtuvan laillisesti, ilman rangaistusta tai paheksuntaa.
ei ole kauaa aikaa siitä kuin sinunkin isäsi sai raiskata äitisi laillisesti avioliitossa. Jaa, ja miksei myös toisinpäin.
Uskonnot ovat uskontoja, niiden tulkitsijat taas niiden tulkitsijoita. Höpöä, minun mielestäni, mutta ei suinkaan vähäpätöistä.
Mutta silti, islamilainen maa on eri asia kuin Islami, eikö vain? Usalaisista suurin osa mieltää itsensä kristityiksi, siinä ne höpöt sitten on napit vastakkain.
Tuli tuossa joku päivä sitten ohjelma näistä Usan uskovaisista, siellä kokouksissaan kehottivat taisteluihin ja että sota on alkanut..ja muuta mukavaa kristillistä toimintaa.
Rakasta lähimmäistäsi, niinpä niin.
Viime aikoina vähän tutustunut Buddhalaisuuteen, mutta on sekin aikamoinen sillisalaatti eri koulukuntineen. Myös sellainen itämäinen suuntaus on, että nainen ei voi valaistua, vaan hän voi vain toimia elämässään parhaansa mukaan ja toivoa syntyvänsä seuraavassa elämässä mieheksi.
Hö.
Mielummin uskon vaikka taikakristalleihin - mitä lie ovatkaan.
Suosittelen pyhäksi kirjaksi Hanhi-Emon tarinoita...