Nyt on hätä, hätä, hätä! AUTTAGEE!

Millä saa jääkaapista masentavan tuoksun veks? Oliko se halkaistu peruna vai mikä? En saa mieleeni.. Nyt äkkiä kertokkee..
23963
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Ensinnäkin sinun olisi syytä kysyä jääkaapiltasi, miks varten se masentaa?
Sitten repäiset kylmän rauhallisesti johdon veke.
Aseta kaappisi rentoon makuasentoon.
Soita sille kohottavaa musaa.
Peitä se pehmoisella viltillä.

Katopas vaan, niin parintunnin terapialle se on valmis avautumaan.

Äänestä
  • Se haisee! Ei se ole masentunut, vaan haisee masentavasti (mua masentaa se haju!!!)

    Täällä ei kans saa koskaan mitään hyvää vinkkiä, ku on OIKEASTI kauheessa hädässä!!!! *tuohtuu*

    Äänestä

suosittelen välittömäsi masennuslääkityksen aloittamista ja vähintään vuoden kestoista psykoterapiaa. Jos nämäkään ei auta on vielä yksi keino, mutta tätä saa käyttää vain äärimmäisessä tilanteessa. Osta itsellesi musta kukko. Rakenna jääkaapin eteen alttari ja aseta alttarille vähintään 43 numeroa oleva hajunsyöjä. Kutsu muinaista Näkkiä ja samalla roikota kukkoa jaloista ja laula Paranoid takaperin. Kun olet päättänyt laulusi, uhraa kukko Näkille ja laita hajunsyöjä jääkappiin. Maalaa punainen risti jääkaapin oveen ja poistu kotoasi lähimpään kirkkoon rukoilemaan. Rukoile vähintään 14 tuntia putkeen ja samalla roiski itseäsi hevospiiskalla vasemman pakaran alaosaan. Näillä opeilla haju varmasti lähtee.

Äänestä
  • Juu tänks.. dyyd.. :S

    Äänestä

  • Laula ite Paranoid takaperin!

    Voiskohan sen kukon uhrata kynittynä? Mä voisin tarvita niitä höyheniä :D *ahneena - toisten jääkaappimurheista viis*

    Äänestä

  • peppi.pirpana kirjoitti:

    Juu tänks.. dyyd.. :S

    menssön it, enitaim:)

    Äänestä

  • mayanna kirjoitti:

    Laula ite Paranoid takaperin!

    Voiskohan sen kukon uhrata kynittynä? Mä voisin tarvita niitä höyheniä :D *ahneena - toisten jääkaappimurheista viis*

    Olenko nyt ymmärtänyt ihan oikein, että sä väität mun jääkaappimurheen olevan mitätön ja sä viis veisaat mun KRIISISTÄ???? *stressaa* :)

    Äänestä

  • peppi.pirpana kirjoitti:

    Olenko nyt ymmärtänyt ihan oikein, että sä väität mun jääkaappimurheen olevan mitätön ja sä viis veisaat mun KRIISISTÄ???? *stressaa* :)

    pirhana, Pirpana, kun pääsi tuo ahhhhhhneus valloilleen. Tooooottakai mä myötäelän surussasi jääkaappihajun suhteen.

    Tee kaalisoppaa ja laita kattila jääkaappiin, jo löytyy syy hajulle, eikä tarvii pohtia ;)

    Äänestä

lakas haisemasta, kun löysin piiloutuneen kaalinsuikaleen ja heitin sen veks :D Joskus se voi olla pienestä kiinni, sekin. Valkohomejuusto tuoksuu kans aika mukavalle, jos sattuu unohtumaan kääreeseen kaapin perälle.

Äänestä
  • sellainen makea tuoksu, joka tuolla on. Vähän niinkuin mansikka tai joku vastaavaa.. Mulla oli nimittäin yks mansikkakeittopurkki, joka oli avattuna viikon tai pari ja heitin sen jo ajat sitten menemään, mutta edelleen siellä tuoksuu siltä.. Siksi mua hämää..

    Äänestä

  • antaa todella häijyn hajun aikaa myöten. Mä olin kerran ihan ihmeissäni kun keittiön komerossa haisi aivan hirvittävälle, niinkuin olin kuollut elukanraato mädännyt jossakin. Tutkin ja tonkgin komeroa mutten löytänyt mitää syytä hajuun kunne aloi paikallistaa hajua. Siellä komeron alahyllyllä minulla on kauppareissuilta tulleita muovikasseja ja lopulta löysin yhden muovikassin pohjalta märänneen kaalenlahdenpalasen, se haju oli tullut jopa muovin läpi :(

    Äänestä

Ei enää masenna haju. Se v.tuttaa.

Äänestä
  • johonkin pieneen mukiin ruokalusikallinen ruokasoodaa.Sen laitat jääkaappiin kuivana

    Äänestä

ja laita puolikkaat jääkaapin alimmalle hyllylle antamaan raikasta tuoksua. Olen bonnien kanssa samoilla linjoilla tuon etikan kanssa, sitä pikku loraus pesuveteen niin seinämiin tarttunut haju lähtee. Myös ruokasoodaa voit kokeilla, teelusikallinen sitä pesuveteen.

Äänestä

  • näytti tehoavan yksinkertaisesti pelkkä fairylla pesu, mutta kiitos kaikille tosi hyvistä vinkeistä. Tuo sun mainitsemas sitruunakin kyllä kävi mielessä.. :)

    Äänestä


Katso kahden päivän päästä niin puolikkaat ovat nurmikon vihreät tai jotain:)
Kunnon pesu ja muista myös pestä kaapinovien ne kumiset eristeet kunnolla niistä väleistä myös.

Äänestä

-ohjelma tuli just telkusta. Siinä siivoja-ladyt laittoivat noin desin verran kahvinporoja puhtaan ohuen nilkkasukan sisään ja laittoivat sen jääkaapin sisään. Väittivät, että hajut haituvat parissa päivässä.

Suomalaiset ladyt muistaakseni käyttivät etikkavettä hajun poistoon. Eli vettä etikkaa laakeaan vatiin ja hajut häipyy.

Itse en ole kokeillut, mutta kaitpa nuo tietävät mistä puhuvat.

Äänestä
  • sotilaan saappaissa,mutta jääkaapissa:D
    Kysymys kuuluu.Mikä haisee tyhjässä kaapissa?

    Äänestä

  • jane.london kirjoitti:

    sotilaan saappaissa,mutta jääkaapissa:D
    Kysymys kuuluu.Mikä haisee tyhjässä kaapissa?

    mutta olen kuullut sellaisen sanan kuin hajumolekyyli. Luulen että jostain sellaisesta lienee tuossa pesunkin jälkeisessä löyhkässä kyse. Niitä kai (?) jää pintaan, vaikka se on liasta puhdistettu.

    Saa nauraa vapaasti mun kemian tiedoilleni, niin minäkin teen :))))

    Äänestä

  • jane.london kirjoitti:

    sotilaan saappaissa,mutta jääkaapissa:D
    Kysymys kuuluu.Mikä haisee tyhjässä kaapissa?

    ummehtunut ilma :)

    Äänestä

yleensä muovia joka on sen verran haurasta että bakteerit lymyävät sen huokosissa. Sen takia esim puiset leikkuulaudat ovat parempia kun muoviset mikä nyt ei kuulu tähän.

Vetelet vaikka isopropyylialkoholiin kastetulla talouspaperilla sisäseinät puhtaaksi. Sen jälkeen oven tiiviste joka yleensä putsataan huonosti.
Haju tulee yleensä esille kun kaappi lämpiää. Ei ole vaarallista ja nokkamme havaitsee hajun helpommin kaapin lämmitessä kun kosteuspitoisuus muuttuu.

Isopropyylialkoholia saa apteekista pienessä pullossa ja sanoo että käyttää sitä nauhurin äänipäiden putsaukseen vaikka. Tuolla kamalla on semmonen hyvä puoli ettei jätä kalvoa eikä tuhoa muoviosia.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


peppi.pirpana kirjoitti:

Millä saa jääkaapista masentavan tuoksun veks? Oliko se halkaistu peruna vai mikä? En saa mieleeni.. Nyt äkkiä kertokkee..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu