Uuden testamentin kirjeissä on paljon määräyksiä, jotka kirjoittavat ovat tehneet pyhässä hengessä, eli ne ovat suoraan jumalalta. Mutta monet määräykset ovat selvästi ristiriidassa keskenään. Miten kristillinen teologia on selittänyt nämä ristiriidat vai "ovatko Jum'Al'An tiet mysteerejä".
Esim. naisten velvollisuus pitää naamansa kiinni kirkossa ja kysyä vasta kotonaan mieheltään mistä oli kyse. (raamattu siis selvästi kieltää naispappeuden, yksiselitteisesti ja pyhässä hengessä sanottuna)
Esim. naisten velvollisuus pitää naamansa kiinni kirkossa ja kysyä vasta kotonaan mieheltään mistä oli kyse. (raamattu siis selvästi kieltää naispappeuden, yksiselitteisesti ja pyhässä hengessä sanottuna)
Vastaukset 23
Vanhimmat
Tietäiskö kukaan. Asialliset vastaukset, kiitos.
pyytää "asiallisia vastauksia" tuollaiseen kysymykseen!
Tiedätkö edes mikä ristiriita on? Missä Raamatussa sanotaan, että naiset saavat olla pappeja?
raamatussa puhuta silmälaseistakaan, silti niitä vaan näkyy papeillakin olevan, Hmmh.
No miksi kirkolla sitten on naipappeja ja miksi jotkut eivät siedä naispappeja? Ettehän te tiedä omasta uskonnostanne yhtään mitään. Hemmetin lampaat.
Kiva vierailla, täällähän sitä varsinaisia Einsteineja riittää.
Ensiksi joku puhuu Raamatun ristiriitaisuudesta, esittäen väitteensä tueksi väitteen, joka ei todista Raamatussa olevan ristiriitaa.
Kun kysyn tästä aiheellisesti, ensin areenalle hyppää kaveri, joka toteaa "ettei raamatussa puhuta silmälaseistakaan" vaikka jollain papeilla niitä on. Mihin se liittyy?
Sitten tulet sinä hyvä "Dresden" ja annat itsestäsi älykkään kuvan kysymällä "No miksi kirkolla sitten on naipappeja ja miksi jotkut eivät siedä naispappeja?" ja toteamalla "Ettehän te tiedä omasta uskonnostanne yhtään mitään."
No hyvä Dresden, sinäkään et kykene siis a) vastaamaan alkeelliseen kysymykseen. b)esität asiaan löyhästi liittyvän kysymyksen. Miksi? c) puhut jostain asiasta määrittelemättä sitä (ts. mistä kirkosta puhut?) d)solvaat ilmeisesti minua, vaikken edes tiedä mistä kirkosta puhut, etkä sinä voi sen enempää tietää, kuulunko minä siihen
Ovatko palstan ateistit aina yhtä neroja, vai onko perjantailla ja mahdollisella perjantaipullon varhaisella korkkaamisella jotain tekemistä asian kanssa?
Ei tullu sulle mieleen että uskot 2000-vuotta
vanhaan ihmisen kirjoittamaan kirjaan.
Kannattaakohan sun tänne tulla kirjoittelemaan
kun ei sulla ole edes objektiivista näkemystä
koko aiheesta. Joo, ja on ainakin mulla jo
perjantaipullo korkattuna. Hajoo siihen.
missä raamatussa sanotaan, että nainen saa olla pappi. No missä raamatussa sanotaan, että pappi voi käyttää silmälaseja. Jos perustelet naispappeuden vastustamista sillä, että sitä ei raamatussa sallita, niin siellä saatana sentään puhuta silmälaseistakaan!
Oletko tyytyväinen nyt?
Tuollahan se jo tulikin, eli: "Nainen vaietkoon seurakunnassa." 1.Kor.14:34-38
Luulin, että sinulla oli tuo tiedossa kun esitit noin triviaalin kysymksen.
Eli kysymyksesi oli "Missä Raamatussa sanotaan, että naiset saavat olla pappeja?"
Vastaukseni on, että siellä nimenomaan sanotaan, että naiset eivät saa olla pappeja, mutta välkyt kristityt ovat kaikessa kaksinaamaisuudessaan päättääneet lykätä kirkkoihin silti naispappeja. Eli tässä ei ollut minulla kysymys raamatun ristiriitaisuudesta vaan kristittyjen toiminnan ristiriitaisuudesta. Tämän takia totesinkin, että :"Ettehän te tiedä omasta uskonnostanne yhtään mitään."
Tässä tein tietenkin oletuksen, että olet kristitty, koska niin verisesti loukkaannuit kun joku mainitsi raamatusta löytyvät ristiriitaisuudet. Oletko nyt siis kristitty vai et ja haluaisitko mieluummin keskustella raamatun ristiriitaisuudesta vai kristittyjen toiminnan ristiriitaisuudesta?
Kysyisinkin vielä, että mikä on mielipiteesi näistä ristiriitaisuuksista?
On taas vauhdissa. Mitähän sinä "korkkaat" päästäksesi tuolle kierrosluvulle?
Ei raamattu nimenomaan kiellä naista olemaan pappina, kunhan pitää päänsä kiinni ja on hiljaa.
Raamattuhan ainoastaan käskee naisen vaikenemaan seurakunnassa.
Voiko sitä sen selvemmin sanoa.
Kotona kiukuttelua, nalkutusta ja nuhdesaarnoja raamattu ei kiellä. Kunhan ei häiritse kirkonmenoja kaikenlaisella hölinällä.
Saako nainen laulaa edes kirkkokuorossa, tai yleensä veisata?
Ei veisuu ole vaikenemista
olisi parempi vain leikeillä pojilta kikkelit pois
ja antaa niiden hoitaa laulunluritukset.
harras kusipäinen kristitty siskoni ainakin laulaa kirkkokuorossa, mutta eipä tuo ole koskaan keneltäkään lupaa kysynyt yhtään mihinkään.
kehoitetaan ihmisiä kuuntelemaan hiljaa ja käyttäytymään asiallisesti, myös kirkossa.
Raamatusta ei ole kukaan pystynyt osoittamaan ristiriitoja. Raamatussa ei puhuta kirkoista mitään ja jos joku tälläinen 'kirkko' pitää naispappeja, niin mitä se meille kristityille kuuluu?
" Raamatusta ei ole kukaan pystynyt osoittamaan ristiriitoja."
Ketkä olivat pääsiäisaamuna Jeesuksen haudalla?
Missä ristiriita?
äläkä jauha skeidaa..
Paavali polkee naistenoikeuksia Raamatussa. On siis syytä jotenkin ymmärtää, että eri henkilöillä on eri käsityksiä. Itse uskon Jeesukseen, joka onkin kristinuskon merkittävin vaikuttaja. Paavalista en tykkää yhtään, yrittää vaan sortaa naisten oikeuksia.
ehdoista. Paavalin mielestä pelastus yksin armosta, Jeesuksen mukaan viimeisellä tuomiolla ratkaisee, "mitä olet tehnyt yhdelle näistä pienimmistä, sen olette tehneet minulle". Lukekaas miten käy niille joilta teot puuttuvat.
Pelastus yksin armosta viittaa Jeesukseen, Jeesuksen tekoon ristillä ja siihen uskomiseen. "Sen te olette tehneet minulle."- Tässäkin viitataan Jeesukseen.
Jos Jeesus olisi ollut sitä mieltä, että teot pelastavat tai vievät kadotukseen, eikä uskoa tarvita, ei hän olisi mennyt ristille.
Juudas puhuu myös uskon ja tekojen suhteesta, hän osoittaa että vanhurskaus osoitetaan teoilla. Jos itseään kristityksi kutsuva jatkuvasti kohtelee kaltoin lähimmäisiään, tai jättää auttamatta hädässä olevaa lähimmäistään tahallaan, niin silloin uskokin voidaan kyseenalaistaa.
Kyllä sekä Paavali että muut kirjeiden kirjoittajat osoittavat, että meidän pitää huolehtia vähäosaisista jne. Veikkaampa, että Bushilla saattaa olla selittelemistä viimeisellä tuomiolla.