Elikkäs jos tarkoitus on asentaa XP Pro (SP1) uuteen koneeseen, jossa dvd- ja HDD -asemat ovat SATA-väyläisiä, niin onnistuuko asennus suoraan, vai vaatiiko tuo jotain erillisiä SATA-ajureita esim. korpulta?
Mistä tuollaiset saisi? Miltä medialta nuo kannattaisi asentaa, kun korppuasemaa ei ole? Jos pistän ne USB-tikkuun, niin osaako asennusohjelma lukea ne sieltä? (vaatinee USB:kin jotain ajureita?) Voiko asennus-cd:n ottaa hetkeksi pois ja ladata SATA-ajurit toiselta cd:ltä?
Kyseessä olevaan koneeseen tulisi ASUSin NF500 emolevy, joka lienee melko nykyaikainen.
XP-asennus ja SATA-kiintolevy
8
1728
Vastaukset
- duoda
"vai vaatiiko tuo jotain erillisiä SATA-ajureita esim. korpulta?"
Vaatii ajurit ja nimenomaan korpulta.
"Mistä tuollaiset saisi?"
Emolevyn valmistajan sivuilta.
"Miltä medialta nuo kannattaisi asentaa, kun korppuasemaa ei ole?"
XP ei osaa hakea ajureita muualta kuin korppuasemalta.
"Voiko asennus-cd:n ottaa hetkeksi pois ja ladata SATA-ajurit toiselta cd:ltä?"
Voi mutta edelleenkään XP ei osaa lukea niitä muualta kuin korpulta.
Ainut vaihtoehto on tehdä siitä XP-levystäsi ns lipstream-asennuslevy eli asentaa siihen asennuslevyyn mukaan SP2:n. NLite hoitaa homman helposti.- Satunnainen kysyjä
Onko XP pakko päivittää SP2:seksi, että SATA toimii siinä? >:(
Riittääkö jos slipstreamaan asennus-cd:lle (XP SP1) nuo SATA-ajurit? - ei vaikuta asiaan
Satunnainen kysyjä kirjoitti:
Onko XP pakko päivittää SP2:seksi, että SATA toimii siinä? >:(
Riittääkö jos slipstreamaan asennus-cd:lle (XP SP1) nuo SATA-ajurit?riittää jos slipstreamaat.
- Vesku.
Satunnainen kysyjä kirjoitti:
Onko XP pakko päivittää SP2:seksi, että SATA toimii siinä? >:(
Riittääkö jos slipstreamaan asennus-cd:lle (XP SP1) nuo SATA-ajurit?Miksi et sitä ServicePack 2 asentaisi, ethän sinä saa enää muuten edes tietoturvapäivityksiä asennettua.
- Satunnainen kysyjä
Vesku. kirjoitti:
Miksi et sitä ServicePack 2 asentaisi, ethän sinä saa enää muuten edes tietoturvapäivityksiä asennettua.
a) tietoturvapäivityksillä ei tee mitään jos on virustorjunta ja kunnon palomuuri. Toisaalta vaikka olisi mitä päivityksiä, niin tietyillä sivuilla ei kannata käydä.
b) SP2 sisältää muistaakseni DRM-roskaa, jota en todellakaan koneelleni halua
c) kun SP2 ilmestyi, yrityksissä sen asentamisen kanssa odotettiin niin kauan kuin mahdollista - enemmän ongelmia kuin iloa. - ::::
Satunnainen kysyjä kirjoitti:
a) tietoturvapäivityksillä ei tee mitään jos on virustorjunta ja kunnon palomuuri. Toisaalta vaikka olisi mitä päivityksiä, niin tietyillä sivuilla ei kannata käydä.
b) SP2 sisältää muistaakseni DRM-roskaa, jota en todellakaan koneelleni halua
c) kun SP2 ilmestyi, yrityksissä sen asentamisen kanssa odotettiin niin kauan kuin mahdollista - enemmän ongelmia kuin iloa.Höpö höpö!
- Satunnainen kysyjä
:::: kirjoitti:
Höpö höpö!
Kirjoittava on varmaan todellinen järjen jättiläs ja tietää selvästi mistä puhuu... Taitaa pojalla olla oikea tietokoneen ajokorttikin!
jippikaiei
- emokohtaisesti
XP ei osaa hakea ajureita muualta kuin joko asennuselvyltä (johon ne voi lisätä esimerkiksi nLite ohjelmalla) tai sisäiseltä tai ulkoiselta korppuasemalta.
Jos ostat emolevyn kaupasta, saat cd levyllä korpputiedostot ja usein korpunteko-ohjelman (automaattsesti kopioi korpulle tiedostot).
Sata ajurit saat myös emolevyn valmistajan tai sata piirin valmistajan lataussivuilta.
Jotkin emolevyt eivät tarvitse sata levylle asentaessa windowsin sata-ajureita.
Niissä on biosissa valinta jotain "IDE mode"
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee632132Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."51795Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2361288En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin71950Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.87935Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki21855Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?112762Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin38719- 19706
Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun
mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?93689