Terolut

sain terolut 10 mg tabletit, joita syön kierron 15. - 24. päivinä.

menkkani ovat kestäneet nyt 40 päivää, 10 päivää sitten kävin ultrassa ja todettiin pco.
aloitin heti syömään 1 tabletti / päivä, 10 päivän ajan lääkärin kehotuksesta.koko tämän ajan olen vuotanut.

eli jos nyt sunnuntaina, kun olen syöny 10 päivää tabletteja niin sen jälkeen jos tulee maanantaina veristä vuotoa niin se on kierron ensimmäinen päivä, josta lasken sen 15 päivää?

koskahan tämä sotkeminen siteiden kanssa loppuu? :)
1185
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Hei!

En saanut oikein selvää siitä, mihin vaivaan Terolutia käytät? Sillä lääkkeellä kun on monia käyttötarkoituksia ja itsekin olen käyttänyt sitä nuorena (26v) ja nyt, kun täytän kohta 50v.

Luulen, että pco tarkoittaa polykystisiä munasarjoja, minullakin nuorena oli sellaiset. En tullut raskaaksi, vaikka halusin ja Terolut potkaisi munasolun irtoamaan ja muutaman kuukauden päästä olin sitten raskaana. Silloin kuukautiseni olivat harvoin (väli 30 - 50vrk) ja niukat (2pv.) ja munasolu ei siis irronut ainakaan säännöllisesti. Eihän Terolut kyllä mikään lapsettomuudenhoitolääke ole, mutta auttoi minua.

Nyt sit käytän Terolutia PMS-oiresiin ja tunnen sen helpottavan jonkin verran. Ei ole niin paljon turvotusta, eikä erilaisia mielitekoja sekä niin voimakkaita mielialan vaihteluita kuin aiemmin. Kuukautiset ovat iän myötä muuttuneet runsaiksi ja varmaan lähivuosina myös loppuvat aikanaan. Usko tai älä, niin siitä tulee tunne, että on tullut todella vanhaksi....

Käy luotettavalla gynegologilla ja pyydä selvittämään asiat kansankielellä, jotta tiedät mistä on kyse. Tuollainen vuoro varmaankin anemisoi sinut, eli syö terveellisesti ja esim. rautaa 2-3 kk.

Terv. nainen 48v

Äänestä

Kommentoi aloitusta


-pco- kirjoitti:

sain terolut 10 mg tabletit, joita syön kierron 15. - 24. päivinä.

menkkani ovat kestäneet nyt 40 päivää, 10 päivää sitten kävin ultrassa ja todettiin pco.
aloitin heti syömään 1 tabletti / päivä, 10 päivän ajan lääkärin kehotuksesta.koko tämän ajan olen vuotanut.

eli jos nyt sunnuntaina, kun olen syöny 10 päivää tabletteja niin sen jälkeen jos tulee maanantaina veristä vuotoa niin se on kierron ensimmäinen päivä, josta lasken sen 15 päivää?

koskahan tämä sotkeminen siteiden kanssa loppuu? :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu