Olen harrastellut akvaarioita jo 6 vuotta, enkä ole ymmärtänyt, miksi niin monet hössöttävät koko ajan jostain taistelukalasta. Olen sen verran sivistymätön, etten ole edes jaksanut hankkia tietoa tästä rievulta näyttävästä kalasta. Se näyttää aina kaupoissa ja tutuilla jotankin uniselta ja sairaanoloiselta. Yleensä se riippuu pinnassa tai oleilee kiven takana, reppana. Voisiko joku valaista päätäni ja poistaa käsitteeni kalasta... Vai olenko oikeassa kalan suhteen? Onko se sittenkin niin mielenkiinnoton, kuin miltä näyttää?? Mikä on taistelukalan salaisuus???????
Kiitos vastauksista!
Mikä taistelukalassa on niin ihmeellistä??
6
475
Vastaukset
- Tiitu
Taistelukala on erikoinen, kuten jalostetut kultakalat, upean värikäs, loistava, rohkea (tyhmä?), utelias, huntu tenhoaa, harvoja värikkäitä pintakaloja, uiskentelee milloin missäkin - myös aivan pohjassa, uros saa vauhtia kun seurana on pari kolme naarasta, eikä makaa apaattisena pohjassa kunnon akvaariossa. Nämä tuli mieleen.
- Nitta
Huonosti hoidettuna ja väärissä olosuhteissa, jollaisiin taistelukalakin ilmeisen usein hankitaan, kalasta kuin kalasta tulee arka, väritön ja masentunut. Oma kokemukseni taistelukaloista on täysin erilainen. Jokainen taistelukala on oma persoonansa. Taistelukalan kutupuuhatkin ovat erityisen kiehovaa seurattavaa. En usko, että yksikään joka on päässyt seuraamaan tuota tapahtumaa, voi sen jälkeen ihmetellä mikä tistelukalassa meitä harrastajia kiehtoo.
- Ahven
Kultakalat on jalostettu niin pitkälle, että ne näyttävät
ilmapallolta, jossa on jokin harso/riepu evinä/pyrstönä, ja silmät singahtamassa päästä ja myöskin liikkuminen niin vaivalloista että mieleen tulee kärsimysten täyttämä vaivalloinen elämä, verrattuna lähtökohtana olleeseen solakkaan hiukan särkeä yms. muistuttavaan KALAAN..!!!
En ole mikään ns."kettutyttö", mutta rajansa kaikella.
Onko kyseinen kalanmuoto jokin ihanne, kun niitä jalostetaan yhä vain sairaampaan suuntaan..?
Lisäksi kauppiaat myyvät näitä"kaloja"liian pieniin altaisiin/maljoihin...
Minusta kala on lemmikki siinä kun esim.koirakin, ja sille pitää järjestää elämisen arvoinen elämä...- Laku
oli taistelukala, se oli tosi reipas ja seilaili pitkin akvaariota, utelias, eikä ikinä melkein lepäillyt pohjalla. Sillä tosin oli hieman lyhkäsiksi kyrsityt eväät kun alussa oli vääränlaista seuraa, mutta väärä seuta lähti ja eväät kasvoivat takas, ja raippaus lisääntyi. Aion kyllä hankkia kohta uuden ja naaraita sille.
- Betta
Minulla on ollut tämä kala n. 1/2 vuotta, ja se on aika persoona.
1. se ei siedä muita kaloja (ei yhtäkään). Ensin se yrittää tappaa tunkeilijat...epäonnistuu koska on hitaampi...alkaa murjottamaan, muuttuu harmaaksi ja lässähtäneeksi. Nykyään se asuu yksiössä.
2. ärhentelee kaikelle. Herran oma yksiö on olohuoneessa ja se pitää koko aluetta omanaan. Jos huoneeseen tulee "tunkeilija", niin se suuttuu ja mustaksi muuttuu (kirjaimellisesti).
3. syö kuin sika. Akvaariossa on oltava kansi tai vesi matalalla ettei Herra innoissaan ruokinnasta pomppaa pytystä pellolle.
Siispä, kaikki taistikset eivät ole ressukoita!- mari
... kyllä sanoa, että äskeinen ei ainakaan millään lailla lisännyt omaa kiinnostustani kyseistä kalaa kohtaan...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.4362420Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek122199Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2501445Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.821119Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel611038Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia4131012- 153895
Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä41888- 56849
- 79835