Kuinkahan monta kertaa seuraavan kuukauden aikana saadaan taas kuulla, kuinka joku henkisesti jälkeenjäänyt heikkolahjainen esittää sen jo tuhat kertaa tällä palstalla aiemmin kuullun nerokkaan kysymyksen "Miksi ateisti viettää joulua, Jeesuksen syntymäjuhlaa? Miksei ateisti ole töissä jouluna?"
Itse veikkaisin että vähintään kymmenen kertaa.
Tässä omat vastaukseni valmiiksi jo etukäteen:
A. En vietä joulua millään tavalla.
B. En voi mitään sille, että työpaikkani on suljettu. Voisin kyllä muuten olla ihan hyvin vaikka töissäkin, mutta kun vahtimestarit ovat lukinneet koko talon ja siellä on hälytykset päällä. En pääsisi sinne muuten kuin murtautumalla sisään, eikä talon vahtimestareita taas voi pakottaa töihin jouluna siksi, että minä voisin olla töissä. Sitä paitsi asiakaspalveluammatissa ei ole niin kauheasti töitä, jos ei ole niitä asiakkaitakaan.
C. Jeesus ei syntynyt jouluna, joten krisselit viettävät itse väärää juhlaa väärään aikaan. Lisäksi joulu oli alunperin vanha pakanakansallinen juhla ja roomalaisten Saturnalia, minkä ajankohdan krisselit sitten varastivat omalle keksitylle juhlalleen korvatakseen nuo vanhemmat alkuperäiset juhlat omalla taikauskollaan. Onhan se varmaan hienoa viettää toisilta varastettua juhlaa täysin tekaistuna vääränä ajankohtana mukamas "jeesusen syntymäjuhlana", jota se ei ole eikä ole koskaan oikeasti ollut. Ja siinä on taas yksi hyvä syy lisää olla viettämättä joulua mitenkään.
D. En tiedä kumpaa puolta joulusta inhoan enemmän, sitä yltiökaupallista osta-osta-osta -hössötystä vai krisseleiden tekaistua ja muilta varastettua jeesus-juhlaa. Molemmat puolet joulusta ovat yhtä vastenmielisiä ja kuvottavia.
http://www.nic.funet.fi/~magi/metsola/arkisto/juhlat/joulu/historia.html
Kuinkahan monta kertaa
2
343
Vastaukset
- Coffeespell
hetkeksi. Sitten se poksahtaa, kun kuulee totuuden joulusta. Kohta niitä kirkkokynttilöitä alkaa ilmestymään palstalle. Onnellisina koristelevat uhripuutaan metsänhengille ja syövät triplajumalattaren kinkkuva ja kalkkunaa.
- Luku toukka
Joulun taustalla ovat muiden perinteiden ohessa kaksi pakanallista talvipäivänseisaus-juhlaa, Yule ja Saturnalia. Talvipäivänseisausta on juhlittu ainakin 4000 vuotta. Kun maanviljely vaati vuodenaikojen huomioimista auringon mukaan, talvipäivänseisauksesta tuli yksi vuoden tärkeimmistä juhlista kevätpäiväntasauksen ohella.
Kun talvipäivänseisaus oli auringon syntymäpäivä, monien muinaisten jumalien ajateltiin syntyneen tuolloin. Jopa Rooman keisarien ajateltiin syntyneen talvipäivänseisauksena, oli heidän todellinen syntymäpäivänsä mihin aikaan vuotta tahansa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mieleni harhailee sinussa
Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei81328- 891145
Jännitän sinua J mies
Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.1031047Kuinka kauan kesti että ihastuit
Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi51923Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti
Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk62797- 81705
Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa
"Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli170677- 35659
Tunneälyä testaamaan!
Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/1253656Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?
En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?42613