Alotin tänään cipralexin paniikkihäiriöön 5mg. Ihan kauhee olo! Levottomuus,ahdistus! pahempana kun koskaan! Apua!
Sekoanko?
cip77
14864
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Ei mitään hätää. Ilmeisesti lääke ei vaan sovi sinulle. Älä ajattele asiaa liikaa. 5mg on todella pieni annostus. Olosi varmasti menee nopeasti ohi. Hengittele vaan syvään, kyllä se siitä! :)
Oloasi voisi helpottaa jos otat vaikka pienen annonksen alkoholia. Jos sulla on rauhottavia, ota semmonen.
asiasta mainitaan, eli olo saattaa alkuviikkoina huonontua kun lääkitys aloitetaan, huonostipa on taas psykiatri evästänyt lääkityksen aloittamista.
ÄLÄ nyt siihen mitään alkoholia sekoita!!!!Rauhoittavaa voit ottaa jos sinulla on, yleensähän sitä määrätään lääkkeen sis.ajovaiheeseen.
Lääkkeen terapeuttinen taso saavutetaan n. 2-4 viikon kuluttua, joten malttia, malttia.
Ja tuolla oireilulla EI ole mitään tekemistä sen kanssa etteikö lääke sopisi!!
Vai viinaa ja lääkkeitä sekaisin, olipas taas oikein ohje!!!
Ei hätää, ahdistuksen lisääntyminen kuuluu asiaan. Saitko diapamia tms. näin aluksi?
temestaa tarvittaessa. oon vaan niin arka syömään lääkkeitä...ettei jäis vaan koukkuun.
Minä olen myös arka ottamaan rauhottavia. Ei niihin jää koukkuun tässä yhteydessä, koska tarve vähenee automaattisesti, kun lääke rupea puremaan. kannattaa ottaa niitä, ettei olo ole yhtä helvettiä, ei kärsimys jalosta ketään.
Varaa nukkuma-aikaa ainakin 12 tuntia ja sitten otat Temestan, herättyäsi olet kuin uusi ihminen, levännyt ja rauhallinen.
Mutta kannattaa käyttää vain tarpeeseen.
Hei!
mulla olis sama edessä, mutta ei kai niin vaikeaa tuu ole kun sulla. Koska takana cipramiiliä muutama vuos. mut pelkään vaihtaa cipralexiin, lennosta. Ei tiedä mitä aiheuttaa. Kuuluu asiaan ahdistuksen lisääntyminen, pahoinvoinnit, heikotukset ja kaikki vähemmän kivat sivuoireet. Lisäsin cipramiiliä kuukausi sitten 10 ---> 20 mg ja vaikka aikaisemminkin synnyt sitä annosta niin lisäysen oireet oli taas kamalia, mutta ei muutakun diapamia lisäksi niin helpotti. Voin sanoa niin monia lääkkeitä kokeileena että kolme-neljä ensimmäistä päivää vaikeimmat kyl ne siitä sivuoireet hiljalleen lievittyy. Koeta kestää! ja nyt vasta tuntuu vähän paremmalta että elämä taitaa voittaa sittenkin alkaa kai nosto tehohta. ja taas vaihto ei paljo natsaa, kun ei tiedä tulevasta. lekuri ei kirjota enää cipramiiliä kun maksa-arvot nouseet. diapamiin ym. rauhottaviin ei riippuvuutta synny muutaman viikon aikana. Cipralexin teho tulee nopeemin esille ja sivuvaikutuksetkin ovat kuulema lievempiä kuin cimpramiilissä. Tsemppiä ja voimia sulle aloitukseen ja pistä viestiä. miten on menny ois kiva kuulla.
Tänään siis neljäs päivä menossa,ja edelleen tosi ahdistava olo! Varsinkin aamut tosi vaikeita...
Hei! Sulla alkaa olla viikko kohta takana. Miltäs vointisi nyt on tuntunut onko tullut helpotusta sivuoireisiin? Oletko ottanut niitä rauhoittavia lisäksi? Toivottavasti saat nukutuksi jos uneet menee niin silloin tietysti ahdisitus ym. oireet lisääntyy. Koeta kestää kyllä se siitä..... toivon parasta!
Ainakin viikon sisään täytys olla paremmat fiilarit. Jos ei niin kannattaa ottaa yhteyttä lekuriin. Ei niitä oloja kukaan loputtomiin todellakaan kestä. Voimia sulle!
minulla ne ovat kestäbneet yli kaksi viikkoa, aina kun olen aloittanut tai nostanut annosta.
eli tänään otin 10mg. Jotenkin huono olo ollut,pahoinvointia koko ajan. Kaupassa käytiin miehen kanssa,ja ahisti koko ajan. Kädet tärisee kans,millonkohan sekii loppuu...? En siis taida olla työkuntonen vielä huomenna,aamulla haettava lisää sairaslomaa.
muuten kaikille vastanneille,helpottavaa lukee noita vastauksia et kyl tää tästä.
Itse pääsin paniikkihäiriöstä eroon Seronil-lääkkeellä.