ELÄINTEN TEHOTUOTANTO

TOTUUS!

Tänään on avattu Suomen tehotuotantolaitoksista tapahtuvista vääryyksistä sivusto "Julma totuus suomalaisesta eläintuotannosta" http://tehotuotanto.net/

12

1074

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Babe-possu

      Voi kauheeta kun toi julmuus on kamalaa. Babe-possuset ja Kille-kanaset kituu siinä. Jotenkin toi maailman pahuus on niin helposti ymmärrettävissä ja ratkastavissa kun sitä kattelee yksittäisen broilerin silmin.

      • julmuuksia voi vähentää

        Jos jossain on aina pahuutta, ei se sitä tarkoita, että pitää antaa olla. Julmuuksien vähentäminen esim. kansanmurhissa on toimijoiden ja ulkopuolisten katsojien omasta tahdosta kiinni.


    • Näen jo sieluni silmin miten valaistuneet ihmiset nyt omantunnontuskissaan kiikuttavat raadot jääkaapistaan roskikseen! :D

      Vitut! Vaikka saman ohjelma esitettäisiin joka päivä vuoden ajan, niin sekään tuskin herättäisi ihmisissä yhtä raivoisaa oikeudenmukaisuutta vaativaa purkausta, kuin taannoinen koiran potkiminen, josta "iltapaskat" uutisoivat - kysehän on vain ruuasta!

      Veikkaan, että jos TV:ssä näytetty kituva possu olisi kääritty muoviin, olisi yleinen reaktio - nam, kinkkua!

      • oikeasti

        TÄYDELLISTEN ihmisten on vaikeaa olla puuttumatta toisten elämään ja ratkaisuihin.

        Heillä on mielestään oikea "ihanne" ja kaikkien pitäisi sitä toteuttaa.


    • potaskaa..

      Vai että on tehty tutkimus? Ja hah.. Niin kauan kuin tekijät eivät ole tiedossa, eikä kohteita ole yksilöity, eikä asioita ole avoimesti todennettu, niin tuolla "tutkimuksella" tai kuvamateriaalilla ei ole mitään merkitystä. Mikään noista ei todista yhtään mitään Suomen tuotannosta.

      "Olemme toimineet projektissa omasta aloitteestaamme. Emme edusta mitään järjestöä tai muuta tahoa. Meidän henkilöllisyyttämme tärkeämpää ovat toiminnan tulokset. Oikeutta Eläimille -yhdistys toimii ainoastaan projektin tiedottajana."

      Tämä on varsin kuvaava kommentti sivuilta. Tekopyhää hurskastelua, joka vain todistaa sen, että hakusessa on pelkkä sensaatio - ei suinkaan totuus.

    • ihminen.

      TÄYDELLISTEN ihmisten on vaikeaa olla puuttumatta toisten elämään ja ratkaisuihin.

      Heillä on mielestään oikea "ihanne" ja kaikkien pitäisi sitä toteuttaa.

    • mikä ihmeen

      tutkimus tuo oli?? pelkkä video pläjäys jostain puolasta tai unkarista.

      Ei taida reppanat tietää edes sanan TUTKIMUS merkitystä, hupaisaa propagandaa.

      • Eläintenystävämies

        Niin. Mitä vitun hupaisaa on eläinten kidutuksessa?


      • hupaisaa
        Eläintenystävämies kirjoitti:

        Niin. Mitä vitun hupaisaa on eläinten kidutuksessa?

        että asioita voi paisutella oman ideologian nimissä, ilta uutisissa tuli että nämä syytökset tutkitaan.

        Katsotaan sitten kuinka asiat seisoo, vai mitä? äidin pikku puskutraktori:D


    • Ikuturso

      Ette ilmeisesti ole huomanneet sellaista luonnossa vallitsevaa tosiasiaa, kuin vahvimman oikeus?

      • jäänyt jotain huomaamatta?

        tarkentava kysymys: päteekö mainitsemasi vahvemman oikeus myös ihmisten välillä, vaiko pelkästään ihmisten oikeudessa hyödyntää muita lajeja?


    • eettisen lihan ystävä

      Tehotuotannon eettiset ongelmat eivät liene mikään uutinen.

      Jos haluaa varmistaa syömänsä lihan kunnolliset kasvuolosuhteet senkun hakee lihan itse metsästä. On eettisempää ja samalla myös ekologisempaa kuin tehotuotettu liha.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      168
      1428
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      41
      1019
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      38
      725
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      650
    5. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      37
      637
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      28
      632
    7. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      20
      622
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      607
    9. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      577
    10. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      17
      573
    Aihe