Kuka tahansa voi kuvitella suuria kohtaamatta todellisuutta. Näin on laita myös luovutettujen alueiden suhteen. Näkökulmia asiaan on useita mutta yhtäkään rakentavaa ei ole viellä ilmaantunut.
Se on toki ymmärretävää kun yksittäinen ihminen kaipailee taloudellista hyvää joka on lähellä mutta niin kaukana.Tuolloin kysymyksessä ei lienee oikeasti ole kansallinen etu vaan keino jolla ratsastaa oman edun nimissä.
Jos koko palautus keskustelu olisi oikeasti totta ,vaikka valtiollisella tasolla, pystyisi asiaa käsittelemään tosiasioihin vedoten. Ei siten kuin palauttajat edellyttävät.
SE mikä tekee koko asiasta ainenkin tällä foorumilla mahdottoman on asenteet. Yksi aloittaa ja vittuilee toisen koittaessa panna paremmaksi,asia tosin unohtuu mutta mitä siitä.
Parhaat ja rakentavimmat lähestymiset koko asiaan ovat tullet "vastustajilta" joita tosin kukaan ei tahdo hyväksyä saati kannattaa.
Se on toki ymmärretävää kun yksittäinen ihminen kaipailee taloudellista hyvää joka on lähellä mutta niin kaukana.Tuolloin kysymyksessä ei lienee oikeasti ole kansallinen etu vaan keino jolla ratsastaa oman edun nimissä.
Jos koko palautus keskustelu olisi oikeasti totta ,vaikka valtiollisella tasolla, pystyisi asiaa käsittelemään tosiasioihin vedoten. Ei siten kuin palauttajat edellyttävät.
SE mikä tekee koko asiasta ainenkin tällä foorumilla mahdottoman on asenteet. Yksi aloittaa ja vittuilee toisen koittaessa panna paremmaksi,asia tosin unohtuu mutta mitä siitä.
Parhaat ja rakentavimmat lähestymiset koko asiaan ovat tullet "vastustajilta" joita tosin kukaan ei tahdo hyväksyä saati kannattaa.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Venäjän ystävä kirjoittaa:
"SE mikä tekee koko asiasta ainenkin tällä foorumilla mahdottoman on asenteet. Yksi aloittaa ja vittuilee toisen koittaessa panna paremmaksi,asia tosin unohtuu mutta mitä siitä.
Parhaat ja rakentavimmat lähestymiset koko asiaan ovat tullet "vastustajilta" joita tosin kukaan ei tahdo hyväksyä saati kannattaa."
Siis: Venäjän ystävät ylistävät Venäjää ja Talvisotaa ja he tekevät rakentavia ehdotuksia palautusasiasta!!!
Mitä rakentavaa on siinä että Venäjä säilyttää ryöstämänsä Karjalan?
Voi teitä pikku palauttajakultamussuja, miten hassuja te olettekaan!
Kirjoittaja kritisoi palauttajia siitä, etteivät he osaa kuin piruilla ja toistella vanhoja jatinoitaan Venäjän ystävistä.
Ja miten palauttajat torjuvat kritiikin? Piruilemalla ja toistelemalla vanhoja jatinoitaan Venäjä ystävistä!
Eiköhän täällä ole aika pitkälti koko ajan vittuiltu palautuksean kannattajille ja oikein ympärivuorokautisesti.
"Siis: Venäjän ystävät ylistävät Venäjää ja Talvisotaa ja he tekevät rakentavia ehdotuksia palautusasiasta!!! "
Missä täällä on kukaan ylistänyt Venäjää ja talvisotaa???? Näytä sellainen kirjoitus.
on ainakin minulle ollut vuosi vuoden jälkeen 2-3 reissua vuodessa sinne muistojen Karjalaan. Olen päässyt kääntämään jokaisen kiven ja kannonkin reissuillani. Ei minkään näköistä ongelmaa mihinkään päin koskaan. Kartat, kirjat ja asenteet on aina olleet kunnossa. Kaikkien kanssa ollaan tultu toimeen. Suosittelen muillekkin.
En usko, että olet tutustunut kaikkeen palautusta koskevaan materiaaliin, kekusteluun, mielipiteisiin j.n.e. Siksi tuo aloituksesi oli myös epärakentava huitaisu, jonka tarkoitus oli provosoida lisää "vittuilua".
Jos tutustut esimerkiksi Karjalan Palautus -teokseen ja Veikko Saksen rakentaviin ehdotuksiin, et mitenkään voi pysyä kannanotossasi, mikäli olet rehellinen itsellesi. Karjalan palautusta vakavsti ajavat tahot ovat laatinet hyvin pitkälle meneviä ja yksityiskohtaisia laskelmia ja ehdotuksia asian tiimoilta. Joku voi väittää, että ne ovat tarkoitushakuisesti laadittuja, mutta missään nimessä kukaan ei voi väittää, etteivätkö ne olisi "rakentavasti" laadittuja. Henkilökohtaisesti en pidä niitä edes negatiivisessa mielessä "tarkoitushakuisina", sillä ne perustuvat faktaan. Voit myös tutustua jalkaväen kenraali Aadolf Ehrnroothin puheisiin ja mielipiteisiin asian tiimoilta ennen kuolemaansa, joka tapahtui kolme vuotta sitten. Voitko vakavissasi väittää etteivätkö hänen kannaottonsa olisi tehty rakentavassa hengessä?
En epäile etteikö palautukseen liittyen voisi olla olemassa monenkinlaista aineistoa.Se mikä kuitenkin puuttu on puolueettoman tahon tekemä arvio koko asiasta.
Jos ja kun asiaa lähestytytään vain yhdestä näkökulmasta on tuolloin olemassa vain yksi kyseenalainen totuus.
SE mitä voisin kaivata on oikeasti vaikka todelliset kustannukset pitkällä aikavälillä.
Laskelmissa tulisi huomioida myös nykyinen lainsäädäntä lähtien vaikka ympäristöön liittyvistä rasitteista.
Se mistä en ole nähnyt edes arvailuja kustannusten osalta on rajavalvonta ja sen kustannukset. jo esimerkiksi meri alueet lisääntyisivät huomattavasti saati sitten ilmasta tapahtuva toiminta.
Mikä lienee myös oikeasti vaikka EU:n kanta niihin moniin rasitteisiiin vaikka maatalous puolella?
Hienoahan se olisi jos kaikki palautuisi ja taloudellista tulosta olisi saatavissa jo 30 vuoden kuluessa.
Niinhän 70-luvullakin jotkut taistolaiset sanoivat, että maamme itsenäisyys tulee turhan kalliiksi, kun pitää huolehtia puolustuksesta, rajavalvonnasta, omasta hallinnosta j.n.e.
Kunnia kaikille mielipiteille, mutta en ole sen ikäpolven ihmisiä, joka tarkastelee kaikkea puhtaasti kvartaalitalouden näkökulmasta.
Taisi meillä silti olla tuolloinkin aivan oma SA-Int.Ja tiettävästi jonkin Pariisisa tehdyn paperin pohjalta myös velvollisuus toimia sen mukaisesti.
Se että kaikki kalusto oli tuolloin mallia CCCP kertonee jotakin,henkseleissä oli aika lyhyt kuminauha.
Tuolloin ehdoteltiin paljon muutakin muunmuassa Kokoomuksen toimesta ja tänään kukaan ei oikein tahdo asioita muistella.
Viellä Vironkin itsenäistymisen aikaan virallinen linja oli enempi varovainen ja palautuksen suhteen onneksi niin on tänäänkin.
ProKarelialla oli muinoin jotain realismia, mutta ei ole enää. Markus Lehtipuu ja kumppanit julistivat kaikki vähänkin realistisesti palautusta kannattavat kommunisteiksi, FSB:n agenteiksi ja evakkojen ihmisoikeuksien polkijoiksi. Nyt ProKarelia harrastaa vain yksinpuhelua, joka on joko Markus Lehtipuun kirjoittamaa tai sitten sanelemaa. Juhani Putkinen ja Tuula Hölttä säestävät silloin tällöin.