Maajussit kärähtivät eläinrääkkäyksestä

Keskiviikkona näytettiin A-studiossa mitä on todellisuus suomalaisessa tuotantoeläimien kohtelussa.

Viimeistään tämä romuttaa myytin "puhtaasta suomalaisesta ruuasta". Eläinraadot tuotantoeläinten seassa eivät todellakaan kerro mistään laadukkuudesta. Ne kertovat KEPUlais-MTK:laisen maatalouden rappiotilasta Suomessa.

KEPUli näkee eläimet vain tuotantohyödykkeinä ja eläinten hyvinvointi ei merkitse mitään.

Olin aiemmin sitä mieltä, että 141-tukea pitäisi puolustaa. Tämä maatilojen todellisuus kuitenkin muutti mielipiteeni. Miksi ihmeessä tekohengittää eläimiä rääkkäävää maataloutta?

Karmeinta asiassa on, että ilmeisesti osa kuvamateriaalista on peräisin nykyisen maatalousministerin sukutilalta. Jos tämä pitää paikkansa, maatalousministerin on jätettävä välittömästi paikkansa.

5

200

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kokoomuksen

      piikkiin.

    • aatteen palo

      on monesti niin voimakas, että hyvä tarkoitus pyhittää keinot. Epäilen vahvasti, että ko. videot on koostettu pääosin kansainvälisestä materiaalista. Ei silti, tuohon suuntaanhan eläinten hoito on meilläkin menossa. Mutta se on kuluttajien vaatimus, ei eläintenpitäjien tahto.

    • Aprilliä...

      ..tappavat ja ryöstävät potilaita?
      Eihän toki, vaikka KÄNÄn älykkyysosamäärällä voisi niinkin päätellä....

    • Jyrki Rocks

      Ei kait tälläinen ketään yllättänyt. Onhan se tiedetty jo vuosia että euroopasta saamme puhtaampaa ja laadukkaampaa ruokaa kuin mitä tämä suomalainen on.

      Suomalainen puhdas ruoka on kepun levittämä vale ja tässäkin on käynyt niin että kun valhetta toistaa riittävästi se muuttuu "todeksi".

    • Akkre

      Eläinten rääkkääjien joukossa ei tiettävästi ole yhtään kepulaista, joten tästä asiasta on turha kirjoittaa Keskustan palstalle.

      Eläinten hoidon laiminlyömisen estämiseksi on lisättävä valvontaa, jonka kustannukset on siirrettävä täysimääräisenä ruuan hintaan. Lisäksi, jotta ruuan hinta ei nousisi kohtuuttomasti, on maatalouden tukia nostettava huomattavasti. Tällä varmistetaan, että tiloilla ei tapahtuisi loppuun palamisia, jotka ovat kohtalokkaita eläinten hyvinvoinnille.

      Asiallinen korvaus maatiloilla tehdystä työstä mahdollistaisi myös pienemmät eläinyksiköt , -tiheydet, jolloin hoito olisi yksilöllisempää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      260
      9077
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      312
      6299
    3. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      66
      1380
    4. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      1311
    5. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      109
      1111
    6. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      79
      1005
    7. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

      Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      61
      889
    8. Mopokeulija

      Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
      Haapavesi
      43
      788
    9. MUISTATTEKO SEN?

      Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk
      Joukkoliikenne
      311
      708
    10. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

      Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
      Ähtäri
      23
      696
    Aihe