Maajussit kärähtivät eläinrääkkäyksestä

Keskiviikkona näytettiin A-studiossa mitä on todellisuus suomalaisessa tuotantoeläimien kohtelussa.

Viimeistään tämä romuttaa myytin "puhtaasta suomalaisesta ruuasta". Eläinraadot tuotantoeläinten seassa eivät todellakaan kerro mistään laadukkuudesta. Ne kertovat KEPUlais-MTK:laisen maatalouden rappiotilasta Suomessa.

KEPUli näkee eläimet vain tuotantohyödykkeinä ja eläinten hyvinvointi ei merkitse mitään.

Olin aiemmin sitä mieltä, että 141-tukea pitäisi puolustaa. Tämä maatilojen todellisuus kuitenkin muutti mielipiteeni. Miksi ihmeessä tekohengittää eläimiä rääkkäävää maataloutta?

Karmeinta asiassa on, että ilmeisesti osa kuvamateriaalista on peräisin nykyisen maatalousministerin sukutilalta. Jos tämä pitää paikkansa, maatalousministerin on jätettävä välittömästi paikkansa.

5

215

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kokoomuksen

      piikkiin.

    • aatteen palo

      on monesti niin voimakas, että hyvä tarkoitus pyhittää keinot. Epäilen vahvasti, että ko. videot on koostettu pääosin kansainvälisestä materiaalista. Ei silti, tuohon suuntaanhan eläinten hoito on meilläkin menossa. Mutta se on kuluttajien vaatimus, ei eläintenpitäjien tahto.

    • Aprilliä...

      ..tappavat ja ryöstävät potilaita?
      Eihän toki, vaikka KÄNÄn älykkyysosamäärällä voisi niinkin päätellä....

    • Jyrki Rocks

      Ei kait tälläinen ketään yllättänyt. Onhan se tiedetty jo vuosia että euroopasta saamme puhtaampaa ja laadukkaampaa ruokaa kuin mitä tämä suomalainen on.

      Suomalainen puhdas ruoka on kepun levittämä vale ja tässäkin on käynyt niin että kun valhetta toistaa riittävästi se muuttuu "todeksi".

    • Akkre

      Eläinten rääkkääjien joukossa ei tiettävästi ole yhtään kepulaista, joten tästä asiasta on turha kirjoittaa Keskustan palstalle.

      Eläinten hoidon laiminlyömisen estämiseksi on lisättävä valvontaa, jonka kustannukset on siirrettävä täysimääräisenä ruuan hintaan. Lisäksi, jotta ruuan hinta ei nousisi kohtuuttomasti, on maatalouden tukia nostettava huomattavasti. Tällä varmistetaan, että tiloilla ei tapahtuisi loppuun palamisia, jotka ovat kohtalokkaita eläinten hyvinvoinnille.

      Asiallinen korvaus maatiloilla tehdystä työstä mahdollistaisi myös pienemmät eläinyksiköt , -tiheydet, jolloin hoito olisi yksilöllisempää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      351
      1031
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      69
      711
    3. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      36
      619
    4. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      39
      557
    5. Ajatteletko usein vielä

      Meitä?
      Ikävä
      39
      532
    6. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      523
    7. SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia

      Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht
      Maailman menoa
      318
      491
    8. Kun tulet mun luo

      Mies, niin tuotko suklaata tullessasi? ;)
      Ikävä
      74
      458
    9. kasariperjantai 2026

      Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle
      Iisalmi
      22
      449
    10. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      19
      441
    Aihe