Niin kysyisinpä vaan että voiko viljakäärme tappaa ihmisen kuristamalla?
voiko viljakäärme tappaa ihmisen kuristamalla?
6
2839
Vastaukset
- niinkin...
käynyt! eli varovainen kannattaa olla nuiden käärmeiden kanssa! ei ole mikään leikin asia, jos käärme pääsee kuristamaan. voi kauhia kun ajatteleekin niin tekis mieli hakata pää poikki siltä viljakäärmeeltä, hui!
- viljoista ja muistakin
Ei todellakaan voi. Viljakäärme ei kykene saamaan hengiltä edes jäniksen tai kotikissan kokoista eläintä, ja niiden luonnollista ravintoa ovat hiiren, myyrän ja rotanpoikasen kokoiset eläimet. Kuristajakäärmeet eivät muutoinkaan kurista kuin saalisvietin herättyä l. metsästäessään. Ainut tapa jolla ko. laji voi ihmistä vahingoittaa on pureminen (ainut puolustautumiskeino pakenemisen lisäksi), ja tuolloinkin vahinko on nuppineulan piston luokkaa. Ts. ei juuri satu ja verta tulee pahimmillaan tippa tai kaksi. Ihmiselle potentiaalisesti hengenvaaralliset kuristajakäärmelajit ovat laskettavissa sormin, käytännössä noita lajeja on 6 kpl ja kaikki ovat boideja.
- s12
Kiitos paljon kaikkille vastanneille!
- se olla jättimäinen viljakä...
joka ihmisen hengiltä kuristaisi. Puremaan voi tietysti kuolla jos rupeaa miettimään, miten kyseinen käärmelaji ihmisen hengiltä saisi. Ja tämäkin tapahtuisi niin , että käärme purisi, purema tulehtuisi ja siihen kuolisi, mikä on taas lähestulkoon mahdotonta.
Mitä tuohon käärmeen puremaan tulee, olen kasvattanut viljakäärmeitä 6 vuotta, jona aikana olen saanut n. 10 puremaa joista kaksi on vaatinut antibioottikuurin.
Ja mitä siihen tulee miltä purema tuntuu, niin on se nyt vähän kivuliaampi kuin nuppineulan pisto, ja verta kyllä on tullut ihan reippaasti. Mutta aina niistä puremista on selvitty;)
- Viljakäärme fani
Ei minun mielestä :)
- dr no
Mistäs tuollaista sait päähäsi?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1562687
- 2001968
- 711716
- 921638
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91441Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.321176- 761111
- 811040
- 951019
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes191954