Eksyin tänne sattumalta jokin aika sitten. Muutaman päivän keskustelua seurattuani, olen pannut merkille kuinka rasistia viedään. Tasoero rasistien ja ei-rasistien välillä näyttää olevan valtava niin älyn kuin tietopohjankin suhteen. Kyllä siinä rasistia vinkuen viedään, kun ei-rasisti ottaa rasistia ”saparosta kiinni”. Sääliksi kävisi, jos ei tietäisi miten inhottavasta ilmiöstä on kysymys.
Voimia ja jaksamista kaikille palstan rasistipönttöpäitä kouluttaville. Vaikka tehtävä saattaa joskus tuntua toivottomalta, älkää menettäkö uskoanne. Te olette hienoja suomalaisia ja teette ihailtavaa työtä isänmaamme hyväksi opettavaisilla kirjoituksillanne. Jos yksikin rasisti saadaan pelastettua, työnne ei ole mennyt hukkaan.
Voimia ja jaksamista kaikille palstan rasistipönttöpäitä kouluttaville. Vaikka tehtävä saattaa joskus tuntua toivottomalta, älkää menettäkö uskoanne. Te olette hienoja suomalaisia ja teette ihailtavaa työtä isänmaamme hyväksi opettavaisilla kirjoituksillanne. Jos yksikin rasisti saadaan pelastettua, työnne ei ole mennyt hukkaan.
Vastaukset 23
Vanhimmat
utopiaansa itse kullekin, heh, heh!
Voisin antaa sinulle oppitunnin tai kaksi.
takuulla kenet tahansa.
Sitä ei kukaan epäile.
Johan se näkyy kaduilla ja kulmissa.
Eipä tuohon juuri tarvitse oppia saada.
Kunhan hyväksyy sinisilmäisesti kaikki muslimit ja muut joutelot maahan.
Aika hyvin sanottu tyypiltä, jonka Oikea nimikin on "Jotain itsekontrollia "
Rasisti varmaan?
...aivan mitä haluat. Pidä kuitenkin rasistiset, Suomen lakia rikkovat mielipiteesi omana tietonasi. Näin vältyt joutumasta rikollisen kirjoihin. Selvennän opetustani yksinkertaistavalla esimerkillä: Voit varastaa kaupasta karkkia mielikuvituksessasi, mutta jos alat toistuvasti puhua karkin varastamisesta tai varsinkin jos yllytät muita lain vastaiseen tekoon, joudut hyvin pian tekemisiin lainvartijoiden kanssa.
Tekoaan katuva lainrikkoja:
http://blogs.indiewire.com/morganspurlock/archives/Morgan jail 2.JPG
kuinka antiikin kreikkalaiset suhtautuivat naapurin barbaareihin.otettiiko heidät tasavertaisina silloisen sossun luukulle.
pääsivätkö he vapaiden miesten kokouksiin vai pitikö heidän aloittaa huussin siivoojina.
...aika muiluttaa sudanilaista,malliksi vain.Kristitty on hätää kärsimässä oltuaan antamassa lapsille kouluopetusta.Annettuaan lapsien valita lemmikkinallelleen nimen,joka sattui olemaan sama kuin nallen omistajalla,hänet vietiin oikeuteen ja väkijoukko vaatii hänen lynkkaamistaan.
RASISMIA,RASISMIA,RASISMIA,RASISMIA,RASISMIA...
Nuo mistään kiitolliset rukoilkoot allahiaan kun on sato huono,rukoilkoon allahiaan kun ei ole vettä,rukoilkoon allahia kun syntyvä lapsi kuolee,RUKOILKOON,RUKOILKOON,RUKOILKOON.
Älköön pyytäkö kristityiltä piruilta,noilta vääräuskoisilta mitään,EI MITÄÄN,EI MITÄÄN,EI MITÄÄN.
Kaikki tuki opettajalle!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
minua kiinnostaa kuinka tämä ns.rasismi on
saanut alkunsa.onko se ihmisen mielikuvitusta vai
onko koskaan ollut niin että toimittaisiin heikompien=alempien säännöillä.
Olen henkeen ja vereen asti äärisuvaitsevainen Suomalainen valio yksilö. Jos rasistin mä näkisin, niin kasvoille heti sitä räkisin. Vihaan niin paljon monikulttuurin arvostelijoita, että heitä kohtaan käytetty väkivalta on ainoa kanssakäymis muoto minkä hyväksyn.
No niin Mrs. Beige. Ylpeänä sydän pakahtuen huomaat että, teesit ovat kuin, sinun mailmaa rakastavasta kynästä.
Jos yksikin rasisti pelastuu, niin uskon että sinä Mrs Beige, annat viimeisen voitelun suvaitsevaisuudenruoska viuhuen. T: Kadunlakaisija.
...ja käytä ilmeinen älysi mieluummin positiivisen elämänasenteen kehittämiseen ja ympäröivän maailman tarkasteluun sen valossa. Ota huomioon, että nihilismi myrkyttää pitkässä juoksussa myös oman sielun. Muista Frederick Nietzschen ja Oscar Wilden kohtalo.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Friedrich_Nietzsche
En ole tullut tänne sinänsä pisteitä laskemaan enkä kiitoksia etsimään - kilpailuviettiä puran tuolla palloilun parissa – mutta uskallan ottaa kyllä arvioinnistasi ei-rasistina vähän itseeni. Ja kiitän.
Muutama sana kokemuksestani.
Tämä palsta on paljolti elävä esimerkki huonosta kasvatuksesta. Siitä kun isän ääni kyllä kuuluu, muttei tehoa. Hedelmällinen keskustelu vaatii tietoa ihmisten välisestä kanssakäymisestä ja päätöksenteosta yhteiskunnassa. Kirjoittamisen pohjaksi ei riitä, että kirjoittajalla on joku omasta mielestään kielteinen kokemus arkielämästä eikä riitä, että hän haluaa museoida kulttuurin - sen enempää kuin sekään, että hän löytää itsestään jotain mielestään arvokkaampaa kuin mitä muissa on.
Hän itse on syntynyt ja saanut elää moniarvoisessa yhteiskunnassa, jonka vaurastuminen perustuu yhteisesti hyväksyttyihin oikeuksiin ja velvollisuuksiin. Nyt hän – omasta mielestään puolustaessaan tuota yhteiskuntaa – toimii aivan sen perustavien periaatteiden vastaisesti manifestoimalla epäkansanvaltaisia, koko yhteisöä koskevia vaatimuksiaan.
Jotkut ovat esimerkiksi lyömässä jopa rajoja kiinni kokiessaan olonsa uhatuksi. Sen sijaan, että he ottaisivat globalisaation ja väistämättömän kehityksen haasteen vastaan ja pyrkisivät käyttämään uusia mahdollisuuksia hyväkseen, he painavat pään pensaaseen ja toivovat, että elämä jatkuisi ruisleipää ja maitoa nauttien. Paradoksaalista on, että ns. kolmas maailma - sen etunenässä Afrikka - on juuri tällä hetkellä maailmantalouden kehittymisen suhteen avainasemassa – sekä luonnonvaroineen että työvoimaresursseineen.
Olemme kaikki ihmisiä - ja tarvitsemme toisiamme – entistäkin enemmän. Ei ole kysymys siitä, onko yhteiskunnassamme kritisoitavaa vai ei - ja voiko sitä kritisoida vai ei – kysymys on siitä miten kritisointi tapahtuu. Hallittu yhteistoiminta on lääke tulevaisuuteen, ei eristäytyminen.
Luulet, että vain yksi hehehe. Mulla on niitä aikamoinen liuta.
Kun olisikin vain yksi...(!
Tarkoitan yhtä tietynlaisten kirjoittajien edustajaa. Kyseessä ns. "tyyppiyksikkö" (Keksin mahdollisesti kirjallisuuden historiaan jäävän nimityksen itse.)
Miksi valkoinen mies ei ole pystynyt valloittamaan Afrikkaa? Muut mantereet, jopa merten takana sijaitsevat, valkoinen mies otti haltuunsa ja pitää nyt omanaan - miksi ei Afrikkaa?
"Miksi valkoinen mies ei ole pystynyt valloittamaan Afrikkaa?"
Taitaa olla vähänlaisesti koulutusta sinulla. Mekkaan kumartelu kannattaisi jättäää vähemmällä.
"valkoinen mies otti haltuunsa ja pitää nyt omanaan - miksi ei Afrikkaa?"
Eurooppa antoi monilla sikäläisille valtioille itsenäisyyden. Mutta paskaahan niistäkin valtoista on tullut.
Elä hosu.
mikä olisi Afrikka nyt ilman 1880-luvulla alkanutta ja suunnilleen 1960-luvulle kestänyttä varsinaista siirtomaavallan aikaa , jolloin kaikki paitsi kaksi Afrikan valtiota olivat vieraan vallan alla. Silloinhan ovat muodostuneet esim. nykyiset rajat, joita ei piirretty alkuperäisasukkaiden heimo- ym. alueiden muotojen mukaan.
…miksi valkoinen mies ei lopulta kyennyt Afrikkaa itselleen valloittamaan kuten Amerikat ja Australian. Yritystä oli ja sumeilematonta väkivaltaa käytettiin ainakin yhtä paljon kuin niillä mantereilla missä valloitus onnistui. Ainoa paikka missä valkoinen mies sai jalansijan oli eteläisin Afrikka, jossa ilmasto on saman kaltainen kuin Euroopassa. Silläkään valta ei ollut pysyvää vaan valkoiset joutuivat sen jakamaan itsensä pelastaakseen. Vallanjako tehtiin pakon edessä ja viime hetkillä. Jälki olisi ollut kauhea muussa tapauksessa ennemmin tai myöhemmin tapahtuneen alkuperäisasukkaiden väkivaltaisen kansannousun jälkeen. Valkoiset tekivät hyvin, kun eivät ottaneet henkeä Nelson Mandelalta. Ilman tuota viisasta miestä, vallanjaon toteuttaminen rauhanomaisesti olisi saattanut olla mahdotonta. Nelson Mandelan omaelämänkerta, ”Pitkä tie vapauteen”, on hyödyllinen perusteos Afrikan ongelmien ymmärtämiseen.
Vaikka valkoinen mies ei kyennyt tekemään Afrikkaa omaksi maanosakseen, se yhä hallitsee sen luonnonvaroja pirullisilla keinoillaan. Niiden estämiseen Afrikan siirtomaa-ajan risaksi repimillä yhteisöillä ei tunnu löytyvän tehokkaita toimintatapoja. Tarvittaisiin vielä monta Nelson Mandelan kaltaista henkilöä saattamaan Afrikka maanosana sen ansaitseman hyvän kehityksen alkuun.
Mikä sitten pysäytti valkoisen miehen ottamasta Afrikkaa täydellisesti omakseen? Manner on kooltaan vain noin 5 milj. neliökilometriä (30milj.) suurempi kuin Pohjois-Amerikka (24.5milj.), eli kokonsa puolesta, vaikka valtava onkin, se olisi ollut valloitettavissa siinä missä Pohjois-Amerikkakin. Syitä on siis etsittävä muualta. Pohjois-Amerikan tasangoilla eteneminen oli helppoa. Alkuperäisten asukkaiden, intiaanien lukumäärä oli vain muutamia miljoonia. Puhveleitakin oli enemmän ja nekin saatiin tapettua melkein sukupuuttoon karjankasvatusta häiritsemästä. Afrikan viidakoissa ei sen sijaan kovin helposti päästykään eteenpäin. Myös ilmasto asetti ankarat rajoituksensa. Afrikan väestökin oli monikymmenkertainen Pohjois-Amerikan intiaanien lukumäärään verrattuna. Päiväntasaajan Afrikassa Belgian Kongossa päästiin pisimmälle. Rakennettiin äärimmäisen raaka väkivaltakoneistoverkosto kumikauppaa varten. Viidakko nujersi sielläkin lopulta valkoisen miehen. Väestölle aiheutettu henkinen tuho oli kuitenkin lähes vuosisadan raakuuksien jälkeen melko totaalinen…
Afrikan ongelmia ei ratkaista ainakaan rasistisella ajattelulla ja teoilla - ei myöskään syytämällä silmänlumeeksi avustusrahaa ja toisella kädellä kahmaistaan tuhatkertainen määrä Afrikan luonnonvaroista siten, että niistä ei jää sinne muuta kuin rippunen ostetuille miehille.
Afrikan mantereen väestöluku lähentelee pian miljardia ja kasvaa n. 20 miljoonan vuosivauhtia. Ei siis ihme, että sieltä riittää tulijoita ja vuosittain muutama henkilö saapuu Suomeenkin asti. Se näyttää olevan suuri kauhistus eräille suomalaisille. Heille näyttää olevan uutta se, että heidänkin esi-isänsä tulivat Afrikasta. Kiinalaiset ovat alkuperänsä jo tunnustaneet. Vielä muutama vuosi sitten kiinalaiset uskoivat olevansa vaaleita sinisilmäisiä hanhennussijoita (näin he eurooppalaisia selän takana nimittävät vaikka hymyilevät edessä) ylempää rotua. Sitten kiinalainen tiedemiesryhmä pilasi kiinalaisen ylemmyyden tekemällä vuoden 2000 tienoilla laajan geenitutkimuksen, jonka tulos liitti kiinalaiset siihen samaan Afrikan sarvesta Jemeniin siirtyneeseen pieneen ihmisryhmään, jonka jälkeläisiä kaikki olemme.
Onko tullut mieleen pohtia vaikkapa Zimbabven tilannetta...?
Entä paljonko noin yleensäkin olet maailmalla reissanut?
Oletko käynyt vaikkapa Camdenissa, mikä on mielestäsi tilanne siellä ja olisitko valmis kävelemään kaupungilla pari korttelin väliä?
Entä oletko saanut arabi-poliisilta tarjouksia piipahtaa edukkaasti naisvankilassa jota viranomaiset käyttävät ykstyisenä,omana bordellibisneksenään?
Vai olisitko mahdollisesti peräti käynyt seuraamasta julkista teloitusta jossa pää poikki?
Edes Jakartan slummissa käynyt ja nähny miten paikalliset kohtelevat slummilaisia...?
Kerro ihmeessä kokemuksistasi, sen jälkeen keskustellaan siitä että kuka on mihinkin rasistiseen tekoon syyllinen tai syytön.
...mutta olen sijaan asunut 8 vuotta Saudi-Arabiassa menettämättä epäuskoani kaikkiin uskontoihin. Jallu-lehdestä saadut tietosi saattavat hyvinkin pitää paikkansa. Paljon on pahaa maailmassa.
Silloisin konstein hyödynnettävät luonnonvarat kyllä kelpasivat - mutta eivätpä ilmeisesti sitten halunneet asettua taloksi sinne.
Joku tuttavani on ihastunut sikäläiseen mentaliteettiin, jossa ihminen otetaan kohdatessa paljon intensiivisemmin huomioon kuin täällä. Sen yksi kääntöpuoli on varmaan se, että tehokkuutta ei useinkaan päästetä stressaavasti häiritsemään.
Jos sinä ongit tietosi Jallusta, mikä sinällään on varsin ymmärrettävää, ei kuitenkaan kannata luulla että kaikki niin tekisivät.
Realistia vastaan eivät riitä hyysärin=muka anti-rasistin, eivätkä rasistinkaan=muslimin eväät. :D