Ilokaasu ym. kunnal. ham.lääk.

Minttu

Pyytäisin kokemuksia ilokaasun käytöstä.
Onko sellaista mahdollista saada kunnallisessa hammashoitolassa? Ja mitä se maksaa?

Entä saako kunnallisessa hammashoidossa rauhoittavia lääkkeitä ja miten niiden saaminen onnistuu?

Onko kukaan kokeillut kammoon sitä hoitoa, että ensin mennään sinne vain juttelemaan, toisella kerralla tutustutaan niihin välineisiin tms. ja kolmannella(?) kerralla vasta katsotaan suuhun?

Tiedän, että voi soittaa hammaslääkäriin ja kysyä, joten sitä ei tarvitse sanoa, mutta haluaisin nyt kuulla teudän kokemuksianne.

Asiallisia vastauksia toivoo
Minttu

5

7823

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • päkä

      mä kävin ilokaasussa poistattamassa viisaudenhampaan. ilokaasu annetaan hammaslääkärissä pikkuhiljaa ja siksi se toimii paremmin kuin esim synnytyksessä käytettynä, koska siellä annetaan heti kerralla tarvittava määrä.
      ilokaasussa oli ihan kiva käydä mutta mulla oli hammas niin kiinni että sitä poistettiin muistaakseni puoltoista tuntia. siinä rupes jo tuntuun että lopettas jo. mut kannattaa käydä.

      • kiinnostunut

        tuntuuko kaasun alaisena mitään misssään?
        siis onko "tuskia"? :D
        ite pitäs kanssa mennä poistattamaan parit viisaudenhampaat jotka ei suostu tulemaan kunnolla näkyviin, eli luultavasti leikataan. en haluis tuntea mitään sillä pelkkä poraaminen tuntuu niin julmetusti että meinaa laatta lentää...


    • panikoiva

      Minä olen nyt päsemässä eroon todella pahasta hammaslääkäripelosta. Kunnallisellakin puolella on mahdollisuus ilokaasu- ja nukutushoitoon, mutta vain silloin, kun mikään muu ei auta. Muutama kuukausi olin sitä mieltä, että nukutus on ainoa mahdollinen vaihtoehto, mutta nyt matkan varrella on mieli muuttunut.

      Kunnalliseen hammaslääkäriin on kyllä pitkät jonot, mutta minä ainakin sain ensin mahdollisuuden tavata hammashuoltajaa, ja hammaslääkärikin olisi ensimmäisellä kerralla ollut halukas pelkkään keskusteluun, mutta itse toivoin jotain edistystä. Jos haluat tarkemmin jutella asiasta, niin kirjoita osoitteeseen [email protected]
      Olen mielelläni avuksi, vaikka itsekin vasta työskentelen voittakseni pelkoni.

    • Fruidec

      Ihan kuin olisi jossain pienessä humala tilassa tulee rentoutava olo eikä pelota mikään. Ekalla kerralla pelkäsin vähän kun laitettiin letkut nenään mutta se olikin siistii sit mä halusin sinne seuraavalla kerrallakin

    • lkjh2

      ilokaasua

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      593
      2075
    2. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      102
      1030
    3. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      18
      977
    4. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      4
      837
    5. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      101
      835
    6. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      50
      749
    7. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      70
      747
    8. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      63
      715
    9. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      74
      678
    10. Moi, olen Lampunhenki

      Kerro toivomuksesi🏺
      Ikävä
      65
      563
    Aihe