Kertokaapas mitä se tarkoittaa ja toimiiko se ylipäätään. Vaimo lopetti pillerit ja haluis ilman ehkäisyä, mutta vähän epäilyttää että se on sitte kerrasta laaki ja lapsi tulossa. Onnistuuko ns. "varmojen päivien" -ehkäisy, onko kenelläkään kokemuksia? Asiallisia vastauksia-kiitos!
Varmat päivät?
juse
3803
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
voidaan sanoa, että jos on 100 % varma ovulaatiosta, niin varmoihin päiviin voi luottaa. MUTTA! Ovulaatio on nin oikukas, että minä en ainakaan käytännössä luottaisi varmoihin päiviin (tiedän henkilöitä, jotka ovat tulleet raskaaksi kuukautisten aikaan tai esim. viikko "varman" ovulaation jälkeen. Eli teoriassa voidaan sanoa, että varmat päivät ovat suhtellisen varma ehkäisykeino, kun tietää varmuudella ovullation ajankohdan, MUTTA KÄYTÄNNÖSSÄ NÄIN EI AINA OLE (Ne Murphyn lait, tiedäthän?). Kaikista varminta tulla raskaaksi on olla suojaamattomassa yhdynnässä päivä ennen ovulaatiota.
Niin, siis lyhyesti se tarkoittaa sitä, että (suojaamatonta)yhdyntää vältetään niinä kuukautiskierron ajankohtina, jolloin munasolun irtoaminen on tapahtumassa/tapahtuu (ja siis niin pitkään kuin raskaaksi tuleminen on mahdollista siinä kuukautiskierrossa).
jos lapsi ei olisi hirvittävä katastrofi, alkakaa vaikka yhdessä opeteelemaan ovulaation tunnistamista ja muistakaa, että siittiöt voivat elää kohdussa muutamia päiviä. Laitan tuohon Pesun-kotisivut, joilla on paljon tietoa ns. varmoista päivistä: http://metku.net/~pesu/ehkaisy/sisalto.html
Sieltä sitten avautuu linkki :"luonnollinen ehkäisy", jossa tästä asiasta puhutaan
VARMOJA PÄIVIÄ EI OLEKKAAN!!!
Ei niihin oo luottamista!
Otan kantaa vain tuohon toimimispuoleen. Itse lopetin pillerit, kun päätimme yrittää saada lasta. 1kk käytettiin kondomia, mutta jo seuraavan kierron aikaan tärppäsi. Jos nainen tuntee ovulaation, päivät ovat melko varmat. Me ollaan käytetty varmoja päiviä ehkäisynä kohta yhdeksän vuotta, tuloksena 2 lasta, jotka molemmat ovat "suunniteltuja".
Asiasta ei tosin ole kuin omakohtainen kokemus!