Pekan koulukaverit väittää, että Pekkaa ei suunnitelmallisesti kiusattu, että vain vähän nimiteltiin ja mielipiteitä arvosteltiin. Muut koululaiset sanovat, että Pekka oli TOSI KIUSATTU eli koulukiusaaminen aiheutti Jokelan trategian. Vuosien varrelta on esimerkkejä siitä, että pojat käyttäytyvät väkivaltaisesti joutuessaan kiusatuksi, mutta tytöt käyttäytyvät toisin kuin pojat.
Pekka-Eric oli koulukiusattu
koulukiusaaminen
6840
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
mutta nyt pitäisi vaieta koko asiasta, ettei vaan yhdellekään kiusaajalle tulisi paha mieli.
mutta, kyllä tällaisen tapauksen jälkeen luulisi tyhmemmänkin kiusaajan miettivän kaks kertaa jatkaako kiusaamista, ettei olisi seuraavana listalla...
haluaa laittaa lastaan kouluun, jossa koulukiusaaminen lakaistaan maton alle ja sen sallitaan jatkua. Ellei oma lapsi joudu koulukiusatuksi, hänestä voi tulla vaikka vahingonlaukauksen uhri myös täysin ilman omaa syytään.
Eikä kiusaajien vanhempienkaan kannata hyväksyä lastensa käytöstä, vaan opettaa nämä ihmismäisille ja reiluille tavoilla. Luulo, että lapsi pärjää kiusaajana paremmin kovassa maailmassa, on aivan väärä. Pahimmassa tapauksessa tulee ruumispussissa seuraavalla kerralla. Miettikää vanhemmat, keskustelkaa keskenänne, unohtakaa keskinäinen nokkimisjärjestyksenne, SILLÄ SE MATKAANSAATTAA TÄLLAISTA TODELLISTA PAHUUTTA OMIEN JA TOISTEN LASTEN ELÄMÄÄN.
Hänellä oli niin erikoiset ajatukset, että hän jäi yksin niiden kanssa.
Kun vanhemmilla on hyvin erikoinen tausta, niin heidän kyllä kannattaa tehdä hyvin paljon töitä sen eteen, että itsensä ja lapsensa tulisi hyväksytyksi yhteisössä.
Yksi ei voi syyttää vanhempia, mutta kyllä heidänkin käytös vaikuttaa, miten yhteisö heidät hyväksyy.
Heidän kyllä pitää olla erittäin ystävällisiä ympäristöä kohtaan.
Minä hyväksyn erilaisuuden, mutta vanhempien kyllä pitää kasvattaa lapsensa niin, että me ajattelemme näin, mutta kyllä muidenkin ajatukset ovat tärkeitä ja jopa oikein (absoluuttista totuutta ei ole), ja kaikkia pitää arvostaa.
Kun siitä lähdetään liikkeelle, niin lapsi saa ystäviä ja tulee hyväksytyksi.
Joskus paljon enemmän kuin vanhemmat.
Tässä pieni esimerkki ajalta, jolloin jogurtit tuli markkinoille. Lapseni ei suostunut syömään sitä , koska se oli yöäk niin pahaa.
Kun hänen toveripiirinsä oli hyväksynyt jogurtin kummasti maistui myös tyttärelleni.
ihminen pyrkii asumaan kaupungissa, jossa erilaisuutta hyväksytään selkeästi paremmin.
Tuusula on kaiken kirjoitetun perusteella todellinen peräkylä (vrt elokuva Syvä joki), jossa kaikki silmäätekevät ovat sukulaisia keskenään tai vähintään napalankoja... :D