moni jättää tuon porton ja lähtee seuraamaan Jeesusta.
Adventtikirkon osakkeet
laskussa
8213
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Portto kirkkojen yhteisö, ja siinä on mukana Adventti kirkkokin, mutta Adventti sanoma on toinen asia, siihen liittyy kolmen enkelin sanoma tälle ajalle.
Antakaa kunnia Jumalalle, joka on luonut taivaan, maan ja veden lähteet.
Ne jotka julistavat iankaikkista evankeliumia, lähtevät ulos tuosta Babylonin kirkko yhteisöstä ja julistavat sanomaa Hengessä ja Voimassa, kunnes Jeesus tulee.
jos me keskustelemme muiden kanssa, niin eihän se vielä ole mukana olemista.
Jos viittaat Adventtikirkon jäsenyyteen SVKN:ssä eli vapaiden kirkkokuntien neuvostossa, niin se ei ole ekumeniaa, vaan järjestäytyminen siksi, valtio kohtelisi ei-valtiokirkkoja oikeutetusti. Esim. Yleisradio ei anna lupaa radio ja tv-jumalanpalveluksille muille kuin valtiokirkoille ja SVKN:n jäsenille ( baptistit, jotka lasketaan SVKN:n yhteistyökumppaniksi).
Jos siis Adventtikirkko sanoisi, että emme halua olla mukana SVKN:ssä, niin sitten emme sen jälkeen saisi pitää yhtä ainoaa jumalanpalvelusta radiossa emmekä TV:ssä.
yx advari
Pääkonfferenssin päätöksiin, ja tekemiin lausuntoihin katolisen kirkon kanssa tekemistä yhdensuuntaisista tavoitteista, ekumenian suhteen.
Adventti kirkko on ensimmäinen langenneista kirkoista Jesuiittojen verkkoon, jotka pyrkivät yhdistämään kaikki kirkot portto-kirkon jäseniksi.
pääkonferenssin julkilausumassa todetaan suoraan, että me emme ota osaa sellaiseen ekumeniaan, jossa kirkkoja pyritään yhdistämään Roomaan.
kuin tämä saattaa kuulostaa, on tullut hyvin ilmeiseksi, että SDA:N jäsenet ja seurakunnat tulevat Roomalaiskatolisiksi.
Seitsemännen päivän Adventisteja ei ehdollisteta ainoastaan hyväksymään Roomalaiskatolista ajattelua ja uskoa, mutta he pääsevät tasapäisiksi avoimesti kerrottuina, että ne ovat katolisia.
Ainoastan SDA:n jäsenille ei kerrota, että he ovat todella Roomalaiskatolisia, mutta itse SDA:n kirkkoa kutsutaan myös katoliseksi.
Yleisen konfferenssin silloinen presidentti Neal C.Wilsson, vuonna 1981 totesi toinen yleinen ja aito kaiken käsittävä organisaatio on olemassa seitsemännen päivän Adventistinen kirkko.
"Adventistinen Review, maaliskuun 5.1921 s.3.
Seitsemännen päivän Advettikirkko, ei ole enää sama kirkko jonka uranuurtajat nostivat hengen voimassa. Se on otettu haltuun ja muutettu Roomalaiskatolisen kirkon kuvaksi, joka on itseasiassa tämän pedon läheisin kuva, verrattaessa mihin tahansa kirkkoon Amerikassa.
Jos SDA:n kirkon jäsenet eivät voi tajuta, että niiden rakastama SDA-kirkko ei ole enää Jumalan todellinen kirkko mitenkään, vaan on tullut roomalaiskatolisen kirkon kuvaksi, ja jos ne eivät tee kaikkensa joutuvat he luopumuksen tielle.
Miksi meidän kansalaisemme eivät voi tajuta, että niiden rakastama SDA-kirkko ei ole enää kirkko, jota Jumala nosti ylös ja perustivat uskollisten kanssa sen alussa?.
Miksi he eivät voi tajuta, että heidän kirkkonsa johtajat ovat sulkeneet Jumalan Kristuksen ja Pyhän Hengen kirkon ulkopuolelle (katso todistajalausunto osa 8.s.250 Taistelu purokirjeet s.55-56 .
Ja miksi he eivät voi tajuta, että kirkko on oikeudenmukainen, toinen on pettävä roomalaiskatolinen järjestelmä jossa on nimi seitsemännen päivän Adventisti.
Kysymys on kirkkojärjestelmästä tämä vaihto SDA:n kirkko järjestelmästä toiseen "kaiken käsittävään orkanisaatioon" ja "Adventistisiin katolilaisiin" sen jäsenyys on tapahtunut, kymmeniä vuosia, hitaasti mutta varmasti.
Ja se on nyt tullut kohtaan, jossa jopa roomalaiskatoliset papit tunnistavat samankaltaisuudet.
Ekumeeninen kehitys on tehnyt meistä salonkikelpoisia langenneitten kirkkojen kanssa, mutta mikä on hinta?.
Armolahja se uskokin on!
Joten on luonnollista, että karismaattisyys viehättää.
No, kyllä ekumeniakin tähtää taivaaseen.
Mutta adventismissa ei edes pyritä taivaaseen - vaan kuvitellaan voitavan asua iäisyys täällä Maassa.
Sikäli ei ole kyse raamatullisesta uskosta siinä.
Tuhatvuotisen ajan taivaassa, eikä maanpäällä, sillä maa on sen ajan autio, tyhjä ja palanut, ja jumalattomat ovat kuolleina ne samat tuhannen vuotta, jotka sinä sanot Adventistien viettävän maan päällä.
Sen ajan jälkeen Raamattu sanoo, katso uudeksi Minä luon taivaan ja maan jossa vanhurskaus asuu ikuisesti.
Langenneen ekumenian porukka nousee yli maan-avaruuden ja piirittää pyhien leirin, mutta tuli lankeaa alas taivaasta ja kuluttaa heidät. Tässä on se heidän viimeinen pyrkimys nousta taivaaseen, sillä sinne synti ei pääse yksin autuaat vaan.
missä se iäisyys vietetään sen jälkeen, kun Jumalan kaupunki laskeutuu taivaasta maan päälle. (Ilm. 21-22).
yx advari