paavit eivät hääräile naisten kanssa perheitä perustellen?
Apostolitkin ja heidän joukossaan Pietari ensimmäinen Paavi olivat kaikki perheellisiä miehiä.
Sinkkuja ei tainnut olla heidän joukossaan.
Apostolitkin ja heidän joukossaan Pietari ensimmäinen Paavi olivat kaikki perheellisiä miehiä.
Sinkkuja ei tainnut olla heidän joukossaan.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Aihe herättää varmasti mietintää, se herättää huvitusta joidenkin ihmisten joukoissa, se herättää panettelua, syyttelyä jne.
Kun itse heräsin joskus katolisuuteen, oli pappien selibaatti jotenkin vieras asia. Se tuntui kaukaiselta jutulta. Toisaalta, eikö ole tärkeintä, että pappi on pappi? Mitä väliä sillä on jos hän on antanut naimattomuuslupauksen? Miksi sen pitäisi häiritä ketään. Itseäni häiritsee paljon enemmän luterilaiset naispapit esimerkiksi. Nainen ei kuulu papiksi, se on selvä ( Ja olen muuten itse nainen).
Tykkään katolisista isistä, he ovat omistautuneita työlleen, heihin voi luottaa jne.
Okei, moni vetää hatusta tässä vaiheessa kaikki pedofiili jutut jne. Tosiasia on se että kaikissa uskonnoissa on jotain synnistä johtuvaa. Pari yksittäistä tapausta ei tee koko uskonnosta mätää. Luotan katoliseen kirkoon ja tiedän, että vaikka itse olenkin ihminen ja taipuvainen hölmöyksiin, kirkko seisoo vahvana ja varmana edessäni ja tunnen oloni hyväksi.
pappien aiheuttamista seksiskandaaleista?
Niissä ei ollut kyse vain muutamasta vaan tapauksia on ollut satoja jopa tuhansia.
Amerikkalaiset katoliset seurakunnat pesivät mainettaan puhtaaksi sadoilla miljoonilla dollareilla kun asia paljastui.
Rahalla pestiin synnit niinkuin aikoinaan aneilla.
Sellaisia veijareita katoliset veljet olivat ja ovat vieläkin. Mihinkäpäs vanha koira tavoiltaan pääsee.
En liikaa luottaisi noihin veujareihin.