Kuolemanrangaistus

aina jossain eteen tulevassa tapauksessa kuten esim. muutama päivä sitten tapahtuneessa nuoren naisen kuoliaaksi puukottamisessa.

Ei mitään epäselvää tekijästä, ei mitään jonninjoutavaa vuosia kestävää valitusrumbaa...
10313
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

huomataankin monen vuoden jälkeen että perkele, eihän tuo ollutkaan syyllinen vaan oikea syyllinen on edelleen vapaana mutta mepä menimme ja teloitimme tuon jota LUULIMME syylliseksi?

Mitäs sitten tehdään?

Jos kerran kuolemantuomiota pidetään yllä, pitää olla 120% varmuus että tekijä todella on tekijä. Muuten voi olla että teloitetaan väärä ihminen, syytön.

Enemmän mä kannattaisin elinkautista, siinähän vanki istuu koko loppuelämänsä vailla pääsyä vapauteen. Tuossa on sekin hyvä puoli että JOS todetaankin että on vangittu väärä ihminen, voidaan tuomio purkaa, tosin pitää maksaa myös korvaukset henkisestä kivusta, maineen menettämisestä ym.

Äänestä
  • lukemaasi?

    Esimerkki tapauksessa ei pienintäkään epäselvää tai epäilystä kuka oli tekija.

    Äänestä

  • vai ymmärrä kirjoitti:

    lukemaasi?

    Esimerkki tapauksessa ei pienintäkään epäselvää tai epäilystä kuka oli tekija.

    ajatellakin. Osaatko sinä?

    Äänestä

  • eikös 107% kelpaisi aivan oivasti esim. toistuvista häiriköinneistä ja kuseskeluista sekä yh-äitinsä kiristämisestä viikkorahojen suhteen aikamiespojalle ja epäkelvolle Sirola-opiston kasvatille. Sielläkin totaalisesti epäonnistui, vaikka towerikunta kaikkensa teki auttaakseen tätä itsesääliin vajonnutta avohoitotapausta.

    Äänestä

mielekkäämpää antaa syyllisen ensin virua sellissään USA:n mallin mukaan parikymmentä vuotta odottamassa toteutusta, kuin heti rynnätä kiikkuun toimittamaan.
Jäynä se on vasta poikaa ja oikein lain siunauksella.

Äänestä
  • hommelot lihakoukkuineen ja naruineen.
    Usein käytetty keino on asettaa teloitettava lihakoukkujen ja tarpeeksi kireän hirttonarun kanssa stabiilisti tasapainoon killumaan yksi käsi vapaana ja kuono teipattuna.
    Teloitettavalla on omavalintaiset vaihtoehdot, eli jos vapauttaa itsensä koukuista, niin hirttäytyy. Jos taas ottaa silmukan pois niskastaan työntyvät lihakoukut strategisiin sisäelimiin.
    No, se on jokaisen oma valinta. Muita vaihtoehtoja ei ole. Ja kuolemahan oli itsensä valitsema vaihtoehto.

    Äänestä

enää rikastuisikaan ja ulkomaalaistoimiston korruptoituneet lahjustenottajat joutuisivat etsimään tosissaan jotain töitä.
Suomihan työvoimapulineen ajautuisi katastrofiin, jolleivät ulkomaalaistaustaiset saisi harrastaa omassa kotomaassaan omaksuttuja tapoja ilman rangaistuksen pelkoa.
Monikohan somalialainen enää silloin uskaltaisi tulla tänne työnhakuun?

Äänestä
  • Kyllä suomalaisetkin osaavat rikoksia tehdä. Alkuperäisen kirjoittajan esimerkkinä käyttämä muutama päivää sitten tehty julma teko oli ihan suomalaisen tekemä.

    Äänestä

15000 puolalaista upseeria Katynissa Stalinin toimesta kait siksi, etteivät olleet hevosineen ja sapeleineen tarpeeksi kovin pistäneet saksalaisille panssareille hanttiin.
Tosin eivvät vieläkään ole esittäneet minkäänlaista anteeksipyyntöä puolalaisille rikoksen paljastuttua jo ajat sitten. Aluksi syyllinen yritti jopa vierittää koko hommaa saksalaisten kontolle.
Mikseivät muuten Englanti ja Ranska julistaneet sotaa NL:lle puolalaisten takuumiehinä, vaikka yhtaikaa Saksan hyökkäyksen kanssa NL iski Puolaan myös?

Äänestä

tämän palstan nimittelijät ja herjaajat joilla tuntuu olevan kiksiä siitä että heittävät toisten päälle lokaa vaikka eivät edes tunne palstan ihmisiä. Sellaiset sairaat häiriköt saisi laittaa ihan ekana viimeisille pistoksille.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


olisi asiallinen kirjoitti:

aina jossain eteen tulevassa tapauksessa kuten esim. muutama päivä sitten tapahtuneessa nuoren naisen kuoliaaksi puukottamisessa.

Ei mitään epäselvää tekijästä, ei mitään jonninjoutavaa vuosia kestävää valitusrumbaa...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu