Rikas mies ja Lasarus vertaus
Jeesus kertoi tämän vertauksen jotta ihmiset ymmärtäisivät sen mitä Raamattukin todistaa: kuoleman jälkeen ei voi tehdä enää mitään, sillä kuolleet eivät tiedä mitään eikä heillä ole mitään osaa siinä mitä tapahtuu auringon alla. Valinta on tehtävä tämän elämän aikana, mitään toista armonaikaa ei tule.
Toinen tarinan opetus on se miten varallisuutta tulee käyttää, toisten hyväksi ihmisten pelastukseksi.
Vertaus ei esitä mitään opillista näkemystä ihmisen tilasta kuoleman jälkeen, sen esittävät monet muut raamatunpaikat. Aabraham ei myöskään ole taivaassa, vaan haudassa odottamassa ylösnousemuksen aamua (Hepr.11:8-19,35,39,40).
Jeesus kertoi tämän vertauksen jotta ihmiset ymmärtäisivät sen mitä Raamattukin todistaa: kuoleman jälkeen ei voi tehdä enää mitään, sillä kuolleet eivät tiedä mitään eikä heillä ole mitään osaa siinä mitä tapahtuu auringon alla. Valinta on tehtävä tämän elämän aikana, mitään toista armonaikaa ei tule.
Toinen tarinan opetus on se miten varallisuutta tulee käyttää, toisten hyväksi ihmisten pelastukseksi.
Vertaus ei esitä mitään opillista näkemystä ihmisen tilasta kuoleman jälkeen, sen esittävät monet muut raamatunpaikat. Aabraham ei myöskään ole taivaassa, vaan haudassa odottamassa ylösnousemuksen aamua (Hepr.11:8-19,35,39,40).
Vastaukset 3
Vanhimmat
samaan paikkaan. Kaikki on tomusta tullut, ja kaikki palajaa tomuun.SAN,3:20.
Kuolema ratkaisee ihmisen kohtalon ikusesti.
Kuoleman jälkeen ei voi tapahtua mitään muutosta.
Parannuksen tekeminen ei sen jälkeen ole enää mahdollista.
Helluntaipuheessaan apostoli Pietari sanoo.
Te miehet,veljet,on lupa teille rohkeasti ´sanoa, että mitä kantaisäämme Daavidiin tulee,että hän on sekä kuollut että haudattu,onhan hänen haudansa meidän keskellämme viellä tänäkin päivänä.SILLÄ EI DAAVID OLE ASTUNUT YLÖS TAIVAISIIN. APT. 2:34,29.
Eivät kuolleet ylistä Herraa,ei kukaan hiljaisuuteen astuneista.Ps.115:17
Sillä elävät tietävät,että heidän on kuoltava,mutta kuolleet eivät tiedä mitään.Saarn.9:5.
Mutta Kristuksessa nukkuneiden tuleva olemassaolo on riippuvainen ylösnousemuksesta.Raamattu sanoo, että jos kuolleet eivät nouse haudoistaan, he ovat iäti kadotetut.
Sillä jo kuolleita ei herätetä, ei Kristuskaan ole herätetty. mutta jos Kristus ei ole herätetty,niin teidän uskonne turha, ja te olette viellä synneissänne. Ja silloinhan Kristuksessa nukkuneetkin olisivat kadotetut. 1Kor.15: 16-18.
kuten luomiskertomukseenkin. Jos he eivät usko sitä esim. Aabrahamin helman kohdalla, vaan kuvittelevat Aabrahamin olevan haudassa, he kieltävät oman kirjaimellisen lukutapansa ja ovat ristiriidassa itsensä kanssa. Raamattu taas sanoo, ettei talo, koka riitaantuu itsensä kanssa, voi kauan pysyä pysttssä.
KUN Jeesus puhui vertauksin, Hän - tietyeti, sillä niin me kaikki teemme - mainitsi, että on kyse
vain vertauksesta.
RIKAS MIES JA LASARUS- O P E T U S T A A N Jeesus
ei mitätöinyt vain vertaukseksi.
Rikas mies ja Lasarus
19 "Oli rikas mies. Hänen vaatteensa olivat purppuraa ja hienointa pellavaa, ja päivästä päivään hänen elämänsä oli pelkkää ylellisyyttä ja juhlaa.
20 Mutta hänen porttinsa pielessä virui köyhä Lasarus, täynnä paiseita.
21 Köyhä olisi nälkäänsä halunnut syödä niitä ruokapaloja, joita rikkaan pöydältä putoili. Koiratkin tulivat siihen ja nuolivat hänen paiseitaan.
22 "Sitten köyhä kuoli, ja enkelit veivät hänet Abrahamin huomaan. Rikaskin kuoli, ja hänet haudattiin.
23 Kun hän tuonelan tuskissa kohotti katseensa, hän näki kaukana Abrahamin ja Lasaruksen hänen rintaansa vasten.
24 Silloin hän huusi: 'Isä Abraham, armahda minua! Lähetä Lasarus tänne, että hän kastaisi sormenpäänsä veteen ja vilvoittaisi kieltäni. Näissä liekeissä on kauhea olla.'
[Jes. 66:24; Judit 16:17; Mark. 9:48]
25 Mutta Abraham sanoi: 'Muista, poikani, että sinä sait eläessäsi hyvän osan, Lasarus huonon. Nyt hän saa täällä vaivoihinsa lohdun, mutta sinä saat kärsiä tuskaa.
[Job 21:13; Ps. 17:14; Luuk. 6:24]
26 Sitä paitsi meidän välillämme on syvä, ylipääsemätön kuilu, niin ettei täältä kukaan voi tulla teidän luoksenne, vaikka tahtoisikin, eikä sieltä pääse kukaan kuilun yli meidän puolellemme.'
27 Rikas mies sanoi: 'Isä, minä pyydän, lähetä hänet sitten vanhempieni taloon.
28 Minulla on viisi veljeä -- hänen pitäisi varoittaa heitä, etteivät hekin joutuisi tähän kärsimyksen paikkaan.'
29 Abraham vastasi: 'Heillä on Mooses ja profeetat. Kuulkoot heitä.'
[Jes. 8:20]
30 'Ei, isä Abraham', mies sanoi, 'mutta jos joku kuolleiden joukosta menisi heidän luokseen, he kääntyisivät.'
31 Mutta Abraham sanoi: 'Jos he eivät kuuntele Moosesta ja profeettoja, ei heitä saada uskomaan, vaikka joku nousisi kuolleista.'"