Vai joutuvatko he kadotukseen?
Pääsevätkö juutalaiset taivaaseen?
kertokaa
15535
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Jeesukseen Kristukseen, ei muuten.Tästähän Paavali kirjoittaa mm. Apostolien teoissa ja Korinttolaiskirjeissä.
Kukaan, ketään ei pelastu, ei pääse Taivaaseen muuten kuin Jeesuksen kautta, näin on Jumala asian säätänyt.
Hän on TIE, Isän yhteyteen.
Mutta eivätkös juutalaiset usko eri jumalaan kuin kristityt?
>>Mutta eivätkös juutalaiset usko eri jumalaan kuin kristityt?
ryöstän, murhaan ja raiskaan ihmisiä mennen tullen, synnistyn myös ahneudessa, tuhoan tulevien ihmisten elinmahdollisuudet saastuttamalla ja tuhoamalla elämän monimuotoisuudet. sen jälkeen vasta kun alkaa olemaan epätoivoiset olot itselläni, käännyn uskoon ja pelastun..
en kuitenkaan koe olevani itsekäs, mutta näin on herra lakinsa säätänyt. ja kun olen pelastunut uskossani, voin jatkaa aiempaa toimintaani.
Keski-Amerikan viidakossa asuvat metsästäjäkansan jäsenet eivät pääse taivaaseen. Hmmh.
on muuan hauska puoli, armon korostaminen on siinä pisteessä ettei kukaan voi mitenkään vaikuttaa omaan pelastumiseensa. Jos joku väittää uskovansa Jeesukseen voidaan sanoa ettei hänen uskonsa ole totta tai se ei ole riittävää. Mikään hyvä teko ei lupaa taivaspaikka eikä mikään paha teko sulje tietä sinne. Loppujen lopuksi kristittyjen taivaaseen pääsee kuka vaan jos heidän Jumalansa niin päättää. Koska suurin osa maailman ihmisipopulaatiosta ei ole ollut kristittyjä ja lopuistakin vähemmistö uskovia lienee turvallista väittää että taivaaseen on helpompi päästä jos ei usko.
Kukaan ei voi tulla Jeesuksen luokse, ellei Isä Jumala vedä!
Eli sinä et määrää sitä ajan kohtaa!!
Mutta totta on, jokaisella on omat etsikko aikansa, ne on Jumalan määräämiä aikoja ja silloin on otollista löytää yhetys Jumalaan Jeesuksen Kristuksen kautta. Näin.
Uudessa testamentissa siitä miten heidän käy jotka eivät ole evankeliumia Jeesuksesta kuulleet.
Ole sinä huolesti, kyllä Jumala on tasa puolinen jokaista kohtaa.
Kunhan vain sinä joka olet evankeliumin Jeesuksesta>pelastuksesta kuullut, pidät vain huolen että se saa sydämesi saavuttaa!
Sitten vielä siitä "pienestä" kristittyjen määrästä.
Katolisia kristittyjä 1.056.920.000
Helluntai karismaattisia " 523.767.000
Muita protesttateja " 342.035.000
Ortodokdeja " 215.129.000
Angligaaneja " 79.650.000
Luterilaisia " 63.000.000
Ja sitten vielä rohkaisuna, yli miljardin kokoisessa Kiinassa tulee joka päivä julistetun evankeliumin kautta Jeesukseen ja Jumalaan uskoviksi 30.000 kiinlaista, siis 30.000 kiitos Jumalalle.
Miljardeista ihmisistä, jotka ovat ihmiskunnan parisataatuhatvuotisen historian aikana ovat eläneet tietämättäkään Raamatun jumalista. Määrä saatta olla hyvinkin suuri mikäli uskonnollinen ajattelu kehittyi ennen homo sapiens lajin syntymää.
Tuli vaan mieleen että Jumala on epäreilu jos meidän, jotka moisesta kirjasta olemme kuulleet, on uskottavakin sitä vaikka esim tiede kertoo aivan muuta. Parempi luottaa vaan siihen, että jos jumala on, niin hän tekee mitä haluaa ja ihmisen ei tarvitse tähän aivokapasiteettiään tuhlata.
lienee yhtä arvokas kuin
olevaisuudessa kirjoituksen keksijän
käsityskyky
kadotukseen joutuvat. eivät usko jeesuksen olevan messias jumalan poika pelastaja joka kuoli ristillä syntiemme puolesta. -> helvettiin
Joutuvatko nuorena kuolleet vauvat helvettiin koska eivät usko?
Joutuuko mielisairas murhaaja helvettiin, jos hän ei itse voinut vaikuttaa sairauteensa?
Joutuvatko ne helvettiin, jotka eivät usko Jeesukseen koska eivät tunne kristinuskoa omakseen?
Eivät, mutta jos joutuvat, se olisi kyllä epäreilua.
pääse taivaaseen, sillä sellaista paikkaa ei ole.
Koska noin tokaiset, ole hyvä ja perustele sanojasi.
Tottakai juutalainen voi pelastua, kaikkien juutalaisten puolesta en kuitenkaan voi sanoa kuten en kaikkien kristittyjenkään. Jumala katsoo sydämeen, ei ulkoisiin seikkoihin.