Mulla on visio, jonka toimivuudesta haluaisin asiaatuntevien kommentteja. Eli tarkoitus on lähteä lähiaikoina Irlantiin töihin. Ja siellä ollessa käydä ostamassa Saksasta Mersu SLK (uudempi malli) ja pitää sitä Irlannissa yli puoli vuotta. Tämän jälkeen sen voisi tuoda muuttoautona Suomeen ja näin säästää verotuksessa selvää rahaa. Toimiiko tämä suunnitelma? Ja mitä pitäisi ymmärtää ottaa huomioon?
SLK Saksa > Irlanti > Suomi?
näinköhän
4713
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Panin tuonne sulkuihin, että uudempi malli, millä tarkoitin pari - kolme vuotta vanhaa käytettyä SLK:ta. Tämä tarkennuksena...
Käytettynä ja punapäisillä kilvillä onnistuu. Täysin uuden osto Suomesta tullikilvillä ei sitten onnistukaan. Irlanti alkaa vaatimaan autoveron maksua, jos viet uuden auton sinne. Kokemusta on... käytä hakua niin löydät pidemmät selitykset asiasta.
Ensinnäkin kun olet ulkomailla yhteensä vähintään vuoden ja jos Irlannin "AKElla" ei ole mitään huomauttamista asian suhteen. Jälkimmäiseen en oikein usko, ovathan Irkut todennäköisesti oikeammin EUssa kuin me neuvostosuomalaiset.
Minäkin toisin ehdottomasti muuttoauton jos olisin menossa yli vuodeksi ulkomaille muutoin kuin opiskelemaan, vaikka en autoa tarvitsisikaan.
periaatteessa vielä enemmän natseja kuin Suomessa. Siellä on oma yhtä hyvä "MAHTI" ja jopa lisävarusteet kytätään, kun auto verotetaan. Maahantuodun auton vero, joka on kovempi kuin Suomessa, tulee maksaa myös 24 h kuluessa maahantuonnista. Eli Suomeakin paskempia maita löytyy. Tosin Irlanti on muutenkin ihan Venäjä, vaikka tilastojen valossa näyttääkin aika mahtavalta maalta.
Mutta käytäntö on onneksi sellainen, että ei siellä tullia, ja poliisia varsinkaan tunnu kiinnostavan punapäisillä kilvillä olevat autot kunhan ne häipyvät maasta ennen kuin kilvet menevät umpeen. Itseltä kysyttiin kilvistä ekaa kertaa vasta satamassa, kun olin muuttamassa maasta jo pois. Auton hain Saksasta, kuten lukuisat työkaverit. Sanottiin vain, että jos palaan maahan niin pitää maksaa verot.
Aina tietysti voi olla yksittäistapauksia, jotkut ovat kuulemma joskus "kärähtäneet". Sen vuoden aikana kun olin niin en yhteenkään sellaiseen keissiin törmännyt.
Ja Irlanti on sellainen peräreikä, että ainoa hyvä syy sinne mennä on juurikin se auto.