Ei taida tuolla voittajalla nyt olla käsitystä voittamansa rahasumman suuruudesta tai paremminkin pienuudesta suhteutettuna voittajan tavoitteisiin. Voittajahan sai 50 000€. Hän sanoo hankkivan asunnon, maksavan velat pois ja kaiken lisäksi ei meinaa enään mennä töihin.
http://www.iltalehti.fi/bigbrother/200712036927083_bb.shtml
http://www.iltalehti.fi/bigbrother/200712036927083_bb.shtml
Vastaukset 8
Vanhimmat
voittajalta BB talossa täysin. Kuka on vastuussa tulevasta yhteiskunnan elätistä?
Tolla rahallahan ei saa kuin vähän paremman auton.
Ei taloja eikä juuri muutakaan. Vai, hehehh vielä loppuikä menemättä duuniin, noh miksei, jos on tosi lyhytikäinen..
Sitten kun ne loppuu, tekee Andyt ja menee Amsterdamiin myymään **rsettä?
Onnistuuhan tuo, kun juhlii niin rajusti ettei tarvitse ensi vuodesta enää huolta kantaa.
Mutta että eläisi pitkän leveän elämän työtä tekemättä?
Siihen hänellä on aivan liian vähän rahaa ja/tai pigmenttiä.
asuttavakseen, jos vähäänkään tietää tämänpäiväisistä rahoitusjärjestelyistä.
vanha pariskunta voitti 2,4 miljardia dollaria, sillä elää jo muutama sukupolvikin :) 50 000 on suolarahat verojen jälkeen
Velat voi olla muutama tonni.
Asunnon saa maksamalla takuuvuokrat.
Jotain hanttihommia ja juontoja tämäkin vuodeksi poikii.
Toiset ajattelee eri tavalla ja tollasen tönön korvesta saa kyllä sillä rahalla kuin sullakin on.
50000€ on jo pelkästään verstaan arvo.
Niinhän ne lottovoittajatkin ylivelkaantuvat vaikka tipahtaa kohdalle vähän enemmän - miljoonia.
Tyypillistä on ajatella että nyt ostan uuden asunnon, auton, lähden lomalle enkä töihin.
Jonain kauniina päivänä huomaa että nyt onkin vain jäljellä 10 000 euroa 2 miljoonan potista mutta kuitenkin ei voi olla juhlimatta ja elää kuin kuningas. Tämä kaikki loppuu niin että raha loppuu joku päivä mutta menot ovat hurjat.
Tästä tuli kesällä hyvä ohjelma neloselta, ohjelman nimi oli Oprah ja siinä haastateltiin juuri näitä ex-lottovoittajia jotka nykyään ovat ylivelkaantuneita.