Haava Suussa

....

en tiedä pitäiskö tää laittaa tänne hammasjuttuihin vai mihin, mutta tänne nyt kirjoitan. elikkäs mulla on suussa tuolla posken ja ikenen välissä sellanen ihan pieni haavalta näyttävä juttu. se on melko kipeä ja näyttää vähän siltä kun siinä olisi valkoiset reunat. sitä ei näe kunnolla jos en katso kunnon valon kanssa ja se todella on melko pieni. mikä tämmönen voisi olla? mulla ei ole ennen tietääkseni ollut tällaista... ja miten sitä voisi hoitaa, pitäiskö näyttää lääkärille tai hammaslääkärille tms?

7

7664

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hoitaja-03

      Kyseessä on ilmeisemmin AFTA. Se on suun limakalvon tulehtunut haavauma. Joillekkin niitä tulee useasti toisille taas ei ollenkaan. Tämä on vaaratonta. Aftojen tarkkaa syntyperää ei tiedetä, mutta on sanottu, että mm. huono yleiskunto, stressi, flunssa... altistaa aftoille. Huonosta suu hygieniasta ei pitäisi aftoja tulla. Afta paranee n. 2-7 päivän kuluttua ja on usein erittäin kipeä, haittaa jopa syömistä. aftan pitää olla rauhassa ja siitä ei saisi poistaa valkoista päältä ns. katetta. Se on sen suoja. Jos sen poistaa, haava on paljaaltaan ja silloin erityisen arka.

      Mä oon itse afta taipuvainen ja tiedän, että ne haittaa elämää jos niitä tulee useasti suuhun. Mulle tuli niitä suu täyteen vaativan viisaudenhampaan poistoleikkauksen yhteydessä, eli niitä voi tulla myös mekaanisen ärsykkeen johdosta.

      Jotkut hammaslääkärit laittavat(penslaavat) suun jollakin aineella, jos on afta taipumusta. ja apteekista saa aftatabs nimisiä "lappuja" jotka voi kiinnittää afta kohtaan suojaamaan haavaumaa.

      • ex aftamies

        Hiukan empiiristä tietoa afta-alttiudesta.
        Aikaisemmin minulla oli etenkin vähäaurinkoisena aikana aftoja.
        Huonon yleiskunnon takia aloin käyttämään lisävitamiineja säännöllisesti.
        Nämä ilmeisesti paransivat yleiskuntoa niin että voin liikkua enemmän.
        Sen jälkeen vain muutama hyvin, lyhytaikainen pieni afta on ollut.

        Tästä päättelen, että kehon vitamiinitilanteella on itselle ainakin ratkaisevaa merkitystä.

        Aivan naurettaviakin syy-yhteyksiä aftojen esiintymiseen on esitetty.
        Jotkut sanovat aftojen hävinneen jotain tiettyyn hammastahnalaatuun siirtymisellä.


      • yksi näkökulma
        ex aftamies kirjoitti:

        Hiukan empiiristä tietoa afta-alttiudesta.
        Aikaisemmin minulla oli etenkin vähäaurinkoisena aikana aftoja.
        Huonon yleiskunnon takia aloin käyttämään lisävitamiineja säännöllisesti.
        Nämä ilmeisesti paransivat yleiskuntoa niin että voin liikkua enemmän.
        Sen jälkeen vain muutama hyvin, lyhytaikainen pieni afta on ollut.

        Tästä päättelen, että kehon vitamiinitilanteella on itselle ainakin ratkaisevaa merkitystä.

        Aivan naurettaviakin syy-yhteyksiä aftojen esiintymiseen on esitetty.
        Jotkut sanovat aftojen hävinneen jotain tiettyyn hammastahnalaatuun siirtymisellä.

        Ei hammastahnan syy-yhteys aftoihin ole ihan tuulesta temmattu. Toisilla hammastahnan vaahtoava aine natriumlauryylisulfaatti ärsyttää limakalvoja. Kun vaihtaa vähemmän vaahtoavaan tahnaan, niin aftojen tulo vähenee.


      • ....

        tämä on ollut nyt jo muutamia päiviä ja lähes alusta asti yhtä kipeä, eli ei ole muuttunut mihinkään suuntaan. häiritsee mua aika paljon, kun ei pysty kunnolla syömään tai pesemään hampaita tuolta kohtaa... viime viikolla tuli aika yhtäkkiä muistaakseni perjantaina.


      • ---
        .... kirjoitti:

        tämä on ollut nyt jo muutamia päiviä ja lähes alusta asti yhtä kipeä, eli ei ole muuttunut mihinkään suuntaan. häiritsee mua aika paljon, kun ei pysty kunnolla syömään tai pesemään hampaita tuolta kohtaa... viime viikolla tuli aika yhtäkkiä muistaakseni perjantaina.

        Minulla on aina silloin tällöin näitä, ne tulee ainoastaan kun esim. puren poskeen, tai kuten nyt kun sohaisin hammasharjalla ohi. Ja kiireessä aika lujaa...

        Yleensä ne on mennyt pois aika äkkiä (parissa päivässä), mutta tämä on ollut jo yli viikon. Olen hoitanut niitä ihan vaan huuhtelemalla vedellä silloin tällöin. Ihan itse olen todennut sen auttavan, en tiedä toimiiko kaikille. Kurlaan vedellä kunnes ei enää satu.

        Muistin yhden kikan, mitä lapsena piti tehdä kun tuli näitä. Huuhdeltiin suolavedellä. Sattuu ihan pirusti, mutta ei tarvinnut muistaakseni kovinkaan montaa kertaa siitä kärsiä, niin hyvin se toimi. Yritinkin nyt etsiä löytyykö siitä jotain, että auttaako se ihan oikeasti vai onko vaan joku vanha uskomus, mutta ei löydy.
        Aion kokeilla sitä, kun tällä kertaa pelkkä vesi ei näytä auttavan.


      • Aftappi

        Minulle yllätyksekseni aiheuttaa aftoja ananas, banaani ja suklaa.Näitä kun vältän, vältyn myös aftoilta. Tarpeeksi monta kertaa kokeillut, että syy-yhteys on aivan selvä.


    • parissa viikossa

      mene äkkiä näyttämään hammaslääkärille. Minulle tuli haava jota luulin aftaksi (ei tosin ollut erityisen kipeä) no se jäi vain ja kun rupesin tutkimaan totesin että valkoinen läntti siinä. Meni vielä kuukausi sitten päätin mennä näytille, hammaslääkäri määräsi läntin poistoa ja solututkimusta. Kun odotin siihen poistoon läntti yhä kasvoi ja kasvoi möykyksi. Nyt odotan tuloksia solututkimuksesta että olika paha vai ei. Ja kaikki tämä kolmessa kuukaudessa siitä kun havaitsin sen pienen viattoman pläntin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      206
      3240
    2. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      239
      1640
    3. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      95
      1482
    4. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      92
      1399
    5. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      46
      1344
    6. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      159
      1265
    7. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      12
      1198
    8. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      123
      1029
    9. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      89
      932
    10. Tuntuu liian hankalalta

      Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.
      Ikävä
      51
      838
    Aihe