Olen tässä aloitellut ensimmäistä talvea diesel-kuskina. Kokemukset on muuten hyviä, mutta nyt täytyy kysyä tyhmiä: Onko se jokin diesel-koneen ominaisuus, ettei lämmöt koneessa tahdo nousta kylmällä? Siis esim. -5 asteen pakkasessa ilman lohkolämmittelyä. Autossa nimittäin pakkaa olla aika kylmä ajella.
Miksei kone lämpene?
Kari A K
202262
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
ostanut uudehkon nykydieselin?
Itselläni on 03- tdi golf ja sama ongelma on LÄHES kaikilla- ainakin vw-konsernin autoilla.
Eli jos haluat vähän lämpimämpää sisälle, tuki KAIKKI ilmanottoaukot maskista ja puskurin alta vaihda ternostaatti. Ja käytä lohkolämmitintä jo plussakeleissäkin 5 ja siitä alaspäin- Webastohan(kellolaitteella varustettu siis) on se paras lääke näihin ongelmiin, muuten pitää yrittää näitä muita kikkoja.
Nykydiesel hyvinkin, tämän vuotinen. Automerkin jätin tahallaan mainitsematta, että saisin oikeasti puolueettomia vastauksia. Kiitti vastauksesta.
En taida ruveta laittaan mitään pahveja tai muita läpysköjä maskin eteen. Pitää vaan ilmeisesti pitää autoa enemmän piuhan päässä. Aiemmin bensakäyttöisen auton kanssa lohkolämmintintä tuli käytettyä ehkä jostain -15 alkaen. Eli muutaman kerran talvessa.
Mitähän muuten Webasto maksais asennettuna?
Pitää ajella vähän korkeammilla kierroksilla, ainakin oma 1.9 tdi ei pahemmin tyhjäkäynnillä, tai normaalilla 1,2 - 1,5 krpm kierrosluvuilla lämpene. Moottoritielle kun menee ja pistää 120 km/h lasiin, lämpenee kone nopeasti. Jäähtyy toki taas kaupunkiajossa kun valoissa seisoo, mutta tulee sieltä lämmintä niistä suuttimista.
Eli "reippaampaa" ajoa vaan, ei nyt tietenkään ihan kylmällä koneella.
Ai niin, lämppäriä kannattaisi aina käyttää kun lämpötila lähentelee nollaa tai menee sen alle. Kylmänä käynnistys on koneelle myrkkyä. Myös sille bensalle. :)
Taitaa sieltä Rotan suosittelemalta motarilta 120 vauhdilla rapsahtaa ylinopeussakko.
Minullakin on motarille matkaa 15 kilometriä, joten aika älytöntä on 8 kilometrin työmatkan vuoksi käydä motarilla lämmittelemässä.
Ainoa todella toimiva ratkaisu on Webasto.
Tämän vuoksi itse suosin 1995 ja vanhempia mersuja. Lämpiävät erittäin nopeasti, ja kuluttavat 5,5 - 6,5 sadalla, enkä tarvitse Webastoa.
Kun nuo uudet dieselit tulivat pakuihin 90-luvun lopulla niin kaikista maskeista ja alasuojista huolimatta (motarillakin) oli vain kaksi lääkettä: pilkkihaalarit tai webasto.
Tässä osoitus siitä että kehitys kehittyy: kun hyötysuhde saadaan tarpeeksi korkeaksi niin täytyy ryhtyä ostelemaan reistailevia ja akun tyhjentäviä webastoja. Hehheh!
Jos vaikka kun nykydiesel kuluttaa vain 6 l/100 km kaupunkiajossa @ 40 km/h, niin kulutus on siis 2,4 l/h. Dieselissä on energiaa 9,7 kWh/l, joten 50 % hyötysuhteellakin (mikä jää kyllä haaveeksi valoissa seistessä) ylimääräistä lämpöä syntyy 0,5 * 2,4 * 9,7 = 16,3 kW teholla. Heh, tällaisia tehojahan irtoaa omakotitalon öljylämmityskattiloista, joilla pidetään 150 m² mökki lämpimänä ja lämmin käyttövesi siihen päälle.
Kyllä vika on ihan jossain muualla, jos ei moottorin hukkalämmöstä (liki 20 kW) saada ohjattua edes kymmenesosaa kabiinin lämmitykseen.
nyky diesel ei todellakaan kuluta 6l/100km, pikemminkin 4.5 tai alle. Jos kaupungissa pysähdellään punaisiin valoihin jää se keskinopeus 20km/h luokkaan, mikä 6l/100km keskikulutuksella tekee 1.2 l/h. Siitä kun lasketaan 1.2*50%*9.7 = 5.8 kW hukkalämpötehoa, mistä pääosa menee pakokaasujen lämmitykseen -15 asteesta +15 asteeseen, siitä on paha saada sisätilaa +20 asteeseen. Pitäiskö laittaa ILP myös autoon ?
Siis ajatko kahdeksan kilometrin työmatkan takia dieselillä? Vai miksi olet valinnut dieselin?
Niin kyllä oma 1999-mallinenkin dieselmersu lämpiää, kun on vielä vanhaa tekniikkaa. Mutta eipä tässäkään haittaa, vaikka jäähdyttimen eteen laittaa pahvia jo, kun ulkona on kymmenen astetta lämminta. Mikään uusi ilmiöhän tämä dieselin viileys ei ole. Jo 70-80-luvun 508-mersu (3,8l suoraruisku) jätti lämmöt n. 60asteeseen, kun pakkasta oli 10astetta, ja nopeutta kaupunkinopeuden verran.
Muutoin lämpiämisongelmiin jäähdytyksen vähentäminen auttaa (yllättävää?). Jokaisen vaan pitää oman auton kohdalla itse tutkiskella mikä on oikea määrä, nykyautoissa kun on melko tarkkaan mitoitettu nuo jäähdytysjärjestelmätkin.
Voi yksinkertaisuutta. Kyseessä ei tosiaan ole siitä että dieseli olisi mitenkään erikoisen pihi vaan siitä että kaikki hukkalämpö ohjataan pakokaasujen kanssa ulos kun taas bensakoneessa näin ei tehdä.
Erittäin yksinkertainen tapa saada dieseli lämpimäksi olisi kuristaa ilmansaantia pienillä tehoilla, mutta tähän tietysti moottorinvalmistajat eivät halua lähteä. Kyseessähän on ainoastaan muutama hassu autoilija pohjoisen kylmässä.
itkee ku viluttaa
hae ne pipot ja nahkarukkaset vaan tallista päälle , ei se toppatakkikaan häpeä ole
TDI on TDI ja ei se siitä miksikään muutu
tosin itse ajelen pääasiassa omat ajot 2001 mallisella VAG TDI:llä ja ihan ok olen kyl tarjennut . Kyl alle 20 asteen pakkasessa lämmintä pukkaa kun tolpasta lähtee niin jo 5 kilometrin jälkeen , kuumaahan sieltä ei enään silloin tule
kerran laitoin pahvia nokalle , oli 2002 uudenvuodenaatto jolloin piti lähteä mökille pörryyttään -35 asteen pakkasessa , silloin tuli jo kuumaa
Muuten elä ikinä laita mitään keulan ilmanottoaukkojen eteen , on vaarallista koneelle
Niin, onko se sitten vaarallista laittaa pahveja tms. maskiin ja aukkoihin. Mikähän siinä sitten on kun olen uudesta asti aina talvella tukkinut kaikki ilmanottoaukot, eikä kone vieläkään ole hajonnut??
Autoni -03 golf tdi, on nyt ajettu 185tkm ja käy ja kukkuu hienosti edelleenkin, ei kuluta öljyä, ei oireile mitenkään?? Aion jatkossakin talvisin näin tehdä tällä ja seuraavilla autoilla .
Kenenkään autonhuoltajan/asentajan/korjaajan en ole vielä kuullut moista sanovan, että "on vaarallista koneelle".
Niin tiiviiksi et sitä moottoritilaa ikinä saa tukkimalla KAIKKI maskin reijät(talviolosuhteet 5 ja siitä miinusta kohti), ettei sinne yhtään pääsisi tuoretta ilmaa. Sitä ilmaa tulee varmasti sinne riittävästi lokasuojien ja pohjan kautta, vaikkakin siellä olisi pohjapanssari.
Summasummarum: Toimivat varoitusvalot autossa kertovat liiallisen kuumumisen, ja sen että jos kone käy liian kylmänä! Onhan koneen jatkuva kylmänäkäynti koneelle tuhoisampaa kuin se normaalilämpötila tai miksei vaikka liian kuumana käynti. Kyllä se flekti hoitaa sen kuuman viilentämisen normaaliksi niinkuin kesälläkin eiks niin?
Ja tämä viestihän ei ole sitten mikään v.....lu viesti, joten pysytäänhän keskusteluissa asialinjalla, please. Eli niitä rakentavia ja lämmittäviä kommentteja odotellessa...!
Olet sekoittanut kaksi eri asiaa,keulapeiton suhteen! On kokonaan eri asia jos käytät keulapeittoa tai sitten jos laitat peiton(pahvin) jäähdyttimen eteen.Peittoa (pahvia) ei saa missään nimessä tukkia syylärin eteen ,silloin jäähdytys tukketuu,ilmavirta painaa vaan pahvia tiukemmin jäähdytintä vasten.Sama ilmiö tapahtuu kun sähköinen puhallin yrittää jäähdyttää moottoria!!! Mutta kun käyttää keulapeittoa maskin päällä,oikeaoppisesti moottoritilaan pääsee jäähdytysilmaa riittävästi,eikä tätä ongelmaa synny.On kokemusta monesta diesel Volkkarista .Oikeaa keulapeittoa myös puskurin alapuolella olevaa,Voi käyttää aina kun on pakkasen puolella,ja taatusti ei lämmöt liikaa nouse.Mutta auttaa lämmöt nouseen oikeisiin arvoihin ON KOKEMUSTA 25 vuoden VW-dieseleistä.NÄIN SE ON!!!
Saa tukkia,oot oikeassa ,kunhan et laita jäähdyttimen eteen mitään.(siis syyläriin kiinni)
mutta onhan siinä sitä vääntöä, no ainakin 700 kierroksen alueella.
Eipä naurata tankilla
kaminassa ei ole kuin kaksi puuta niin tuskin lämpöä tupaan saat. Kun panet kaminaan enempi puita niin johan sitä lämpöä alakaa tuleen eli lämpö ei tule tyhjästä jos pieni kulutus niin energiaa ei enää riitä liikkumisen jälkeen lämpöön. Jos hommaat Webaston ja poltat sillä puoli litraa tunnissa lisää dieseliä niin saat lämpöä tupaan.
Ajattele se niin että jos kaminassa on kaksi puuta ja poltat sen pienellä ilmamäärällä niin saat hyötylämpöä, mutta jos käytät palamisessä paljon ilmaa niin tölli vaan jähtyy.
Siinä se dieselin ja bensan ero, toinen toimii lambda 1:llä kun toinen laimentaa lämmöt pois.
Se joka uskoo että hyötysuhde on syy on kyllä aika aivopesty markkinointimiehiltä eikä todennäköisesti ole fyysikko tai insinööri..
Bensiiniautossahan suurin osa poltetusta polttoaineesta muuttuu lämmöksi = menee hukkaan, mutta nykydieseleissä hyötysuhde 2/3 tai yli, jolloin yhä vähemmän menee energiaa "hukkaan" lämpönä. Tästä seuraa se, että kulutus on pieni.
Kyllä se on niin että se todellinen ero hukkalämmössä ei ole kovin iso. Ero on siinä että bensakoneessa se hukkalämpö on "oikeassa paikassa ja riittävän korkealla lämpötilassa" toisin kuin dieselissä jossa sitä lämpöä sotketaan isolla ilmamäärällä.
Se on vähän kuin suomalaisen tuntema kossupullo. Laimentamattomana lämmittää ihan hyvin, mutta jos sen laimentaa reippaasti niin lämmittävä vaikutus häviää..
moottorissa oli jokin termostaatti jonka sai käännettyä talvi tai kesä asentoon.silloin se käännettiin talvi asentoon eikä sen jäkeen ole muutettu.koska auton ilmaahan voi sitten säädellä muutenkin ajaessa.
Se on ilmansudattimen Vinter/Sommar asento ,ei vaiktura juurikaan myllyyn.