Kemikaalivirastossa työskentelevät suomalaiset ja ulkomaalaiset työntekijät saavat aivan huippupalkkaa ja maksavat vajaan 10 % veroa ei suomen valtiolle vaan EU:lle! Ja täysin verovapaa auto ostettavissa 3 vuoden välein. Ja ainakin parhaista merkeistä saa vielä tommoset 15% pois ikäänkluin diplomaattialennusta. Lääkekulut ja yksityislääkärikulut korvataaan väh 85 % takaisin ja silmälasit pokineen lähes kokonaisuudessa. Samat edut on muuten jokaiselle eurovirkamiehellä Brysselissä, Strasbourgissa ja Luxemburgissa. Että mahtaa moinen ahdistaa suomipoikaa ja -tyttöä?
Kemikaaliviraston edut
12
3679
Vastaukset
- Virkamies
Tulen takaisin kotimaahan. Asumiskustannukset pienemmät mutta palkka sama. Saan n. 14 tuhatta euroa käteen joten emmeköhän pärjää. Vielä kun vaimollakin EU virka niin pääsemme yli 20tuhannen euron kuukausituloihin. Siis jälkeen verojen jää tuo summa.
- Unionisti
Unohdit "vahingossa" kertoa oleellisimman seikan.
Nimittäin kemikaalityöntekijöiden palkat ja siten myös muut edut maksaa EU, ei Suomi.
Tottakai verot maksetaan sinne, mistä palkat tulee.
Viraston useat sadat työntekijät ovat hyviä kuluttajia ja tuovat rahaa Suomen talouteen.
Joten älä sinä sepi vaivaa pientä päätäsi asialla, mitä et näköjään ymmärrä.- rahaa ja "rahaa"
EU:llekaan mistään ulkoavaruudesta tupsahda. EU:lla ei tietääkseni ole mainittavaa liiketoimintaakaan. Kansalaisten ostovoimaa heikentävinä veroina ja maksuina nämäkin kemikaalityöntekijöiden suuret palkat kerätään, jollei sitten kerätä viraston palveluja käyttäviltä firmoilta.
Kun veroina kerättävä raha ei yleensä ole korvamerkittyä, ei tietenkään voi sanoa, minkä maan kansalaisen rahaa juuri tähän tarkoitukseen käytetään. Kun Suomi on EU:ssa nettomaksaja, ei voitane sanoa, että Suomi olisi tässäkään pelkästään saamapuolella.
Mutta olennaista ei nyt olekaan rahaliikenne EU:n ja Suomen välillä, vaan yhdenvertaisuus Suomessa asuvien ihmisten välillä. Miksi jotkut saavat käyttää verovaroilla hankittuja palveluita osallistumatta niiden rahoitukseen? Miksi heidän ei tarvitse osallistua niiden tukemiseen, jotka eivät yksin pärjää?
Vero on kansalaiselta pakolla kerättyä rahaa yhteiseksi hyväksi, noin vähän kärjistettynä. Jotta veronmaksumoraali säilyisi korkeana, on verotuksen perusteiden oltava oikeudenmukaiset. Jotenkin se kai on vain nieltävä, että on syynsä, että eri tulolajeilla voi olla eri veroaste. Mutta sitä on tällaisen yksinkertaisen juristin vaikea ymmärtää, miksi Suomen valtion alueella toiset joutuvat maksamaan palkastaan korkeaa veroa ja toiset paljon suuremmasta palkastaan paljon vähemmän??? - Anonyymi
Näinpä yksi saastainen virasto voi kaataa koko Suomen valtion.Suomen EU maksut on nousset pilviin ja emme saa edes veroja Suomeen.Puolueväen suojatyöpaikat siis tuhoavat koko taloutemme kumoon.Siksi velka kasvaa ja kaikki palvelut on lopetettu. Enää sairaita eikä vahuksia hoideta kun verorahat menee puolueväen ökypalkkoihin viroissa joissa ei tehdä mitään tarpeellista työtä.Orpon hallitus ei taatusti lopeta näitä tarpeettomia työpaikkoja puolueväeltä vaan avataan eutanasiakeskuksia supistamaan menola ja vanhusten säästöt sosialisoidaan puolueille sähköhuijausvoittojen tavoin. Tämä opettaa että mihinkään puolueeseen ei voi luottaa kun ahneus ne valtaa.Tämä tuho tapahtui n.30 vuodessa siis EU-aikana.
- Anonyymi
Eu maksaa, ensin suomen kansalaisilta ym eurot vain kuppaa.
- Kuningas, Tsaari,.....
Taitaa palata uusi aatelis sääty Suomeen. Ainoastaan tittelit on eri nimisiä.
Aikoinaan aateliset saivat Kuningaalta erityis etuja jotka olivat vero tai Maa-alueita.
Tulevaisuudessa nämä uudet aateliset on tulevaisuuden uus-rikkaita joilla on varallisuutta sijoittaa .
Saa nähdä periytyykö virat heidän lapsillensa.- käy
tuo verovapaa auto, sitä tuskin voi myydä Suomeeen ihan miten vaan?
- Ebba66
käy kirjoitti:
tuo verovapaa auto, sitä tuskin voi myydä Suomeeen ihan miten vaan?
Verovapaan auton hankinta koskee muita kuin suomalaisia, joten siinä yksi kateudenaihe vähemmän. Lisäksi kemikaalivirasto tulee rahoittamaan toimintansa yritysten maksuilla. TArkoitus ei siis ole syödä EU-kansalaisten rahoja.
- Timppa741
Ebba66 kirjoitti:
Verovapaan auton hankinta koskee muita kuin suomalaisia, joten siinä yksi kateudenaihe vähemmän. Lisäksi kemikaalivirasto tulee rahoittamaan toimintansa yritysten maksuilla. TArkoitus ei siis ole syödä EU-kansalaisten rahoja.
Työterveyshuolto on aika monilla muillakin Suomen työnantajilla aika kattava, kyllä meidänkin duunissa pääsee yksityislääkärille aina kun vähän kolottaa.
Ja noista palkoista... mites tänne saisi väkeä töihin Suomen rajojen ulkopuolelta, jos palkat olisivat Suomen tasoa? EU-organisaatiot kun haluavat että porukkaa palkataan aika tasasesti joka puolelta. Tuskin ainakaan mitään kovin laadukkaita hakijoita olis tarjolla Suomen rupupalkoilla. Tämä on tunnetusti akateemisten köyhälä. - Anonyymi
Kai olet nähnyt miten poliitikkojen lapset jatkavat vanhempien jalanjälkiä. Kansa on jo niin tyhmää että luulee tällaisen perinnön olevan hyväksi.Lieroja nousee kuin sateella huijaamaan köyhtynyttä kansaa.
- Anonyymi
Ebba66 kirjoitti:
Verovapaan auton hankinta koskee muita kuin suomalaisia, joten siinä yksi kateudenaihe vähemmän. Lisäksi kemikaalivirasto tulee rahoittamaan toimintansa yritysten maksuilla. TArkoitus ei siis ole syödä EU-kansalaisten rahoja.
Kuulepas EU kansalainen:Mulle on ihan sama kuka ne rahat koijaa. Mulle merkitsee tässä jutussa vain se että joudun maksamaam turhalle porukalle viimeiset rahani joilla aioin rahoittaa eläkepäiväni viimeiset vuodet.Nyt jo pelkkä inflaatio on syönyt säästöistäni n30-50%.En hyväksy yhtäkään puolueväen suojatyöpaikkaa koska tiedän ne kaikki tarpeettomiksi rahanreijiksi joista on pelkkää vahinkoa.Tiedän paremmin kuin sinä miten totuus on.Turha valehdella edes työkseen.Teikäläiset ovat tuhonneet kaikki rahamme ja tehneet vielä velkaa. EKP teki onnettoman parinkymmenen BILJOONAn elvytyksen jonka rahat häipyivät tuhkana tuuleen huijareiden taskuihin. Kansalla jäi jätti-inflaatio .EU on kuin hitler.Huijaa kansaa rauhan aikana.Seurauksena sota.
- Anonyymi
Eu perustuu Neuvostoliiton malliin, virastojen varastaminen jatkuu. Sairasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark2046498Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p2684417"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?1423575Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää1103393Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m573382Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia
ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi492866Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon
Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon2442462Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.752427- 252356
Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?
Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk1011941